A csucsai front – meghívó Földesre

MEGHÍVÓ

A Karácsony Sándor Művelődési Társaság/ Földes/ és a Csökmei Kör /Pécel/ tisztelettel meghívják Önt

„A csucsai front” – Karácsony Sándor, a XX. századi magyar pedagógia kiemelkedő tudósának útja a tizennégyes háborútól a magyar békéig – című megemlékezésre és konferenciára.

Helyszín: Földes, Karácsony Sándor szülőfaluja, időpont: 2014. szeptember 19.-e és 20.-a (péntek, szombat).

A rendezvényt támogatják:

Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány (Első Világháborús Centenáriumi Emlékbizottság)

Földes Nagyközség Önkormányzata

Földesi Református Egyházközség

Földesi Karácsony Sándor Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola

Karácsony Sándor Közösségi Ház

Földes civilszervezetei

Karácsony Sándor (1891-1952) a XX. századi magyar neveléstudomány egyik legjelentősebb alkotója. Életművének alakulására jelentős hatást gyakorolt katonai szolgálata és az első világháború. 1914 novemberében súlyosan megsebesül, nyomát egész életén át hordja. Hadirokkantként katonai főreáliskolákban tanít, Csehországban, majd Kassán. Sokkhatásként éri, amikor cseh kollégáitól értesül a Magyarországra vonatkozó területi igényekről, Kassán éli át a történelmi Magyarország felbomlásának drámáját, majd már Magyarországon Trianon traumáját. Nem kis részben háború alatti front- és katonaiskolai élményei hatására egyre világosabban látta meg a Duna-völgyi népek szembenállásának nagyhatalmi politikai okait, s azt is, hogy megbékélésük az igazi revízió egyetlen lehetősége. Így jutott el a végkövetkeztetésig: a történelmi Magyarország területe nem a miénk, nem is a foglalóké, hanem: valamennyiünké!

Ugyanez az eszme vezette el alapvető pedagógiai felismeréséig: csak „a másik ember” megismerése, autonómiájának tiszteletben tartása, a vele való méltányos viszony kialakítása teszi lehetővé a termékeny együttműködést nevelő és növendék között is. Filozófiai és pedagógiai alapeszméinek kialakulásában szintén jelentős szerepet játszott mindaz, amit a háborúban és utána átélt.

A konferencia előadói – támaszkodva az emlékesten elhangzottakra – részletekbe menő elemzésekkel igazolják az első világháború hatását Karácsony Sándor pedagógiai-filozófiai életművének alakulásában. A Nagy Háború Kutatásáért Alapítvány munkatársai előadásukban az elhangzottak történelmi hátterét világítják meg. A kétnapos rendezvény célja, hogy tudatosítsa Karácsony Sándor szülőfalujának lakóiban, diákságában a falu nagy szülöttének emberi és tudományos nagyságát, mellyel a háborús szenvedéseket is a neveléstudomány javára tudta fordítani.

Program:

I. Emlékest:

2014. szeptember 19.-én 17 órai kezdettel az Árpád Mozi (Fő utca 2.) színháztermében irodalmi-zenei műsorral emlékezünk Földes hétszáz és Pécel ezeregyszázharminc frontkatonájára, 301 illetve 131 hősi halottjára.

Az emlékestet megnyitja Jeneiné dr. Egri Izabella, Földes nagyközség polgármestere.

Az emlékműsor szövegeit, verseit zömmel Karácsony Sándor műveiből válogattuk. A prózai szövegeket és verseket a földesi Karácsony Sándor Művelődési Társaság és a péceli Csökmei Kör tagjai és barátaik mondják el, közreműködnek a péceli Petőfi Sándor Férfikórus és a Földesi Karácsony Sándor Általános Iskola és Művészeti Iskola gyermekkórusa és a Művészeti Iskola tanárai: Felvégi Béla zenetanár és Sőrés Ildikó zongoraművész.

Az emlékest zárásaként a közönség megkoszorúzza a Hajdú-Bihar megyében elsőként, 1923-ban fölavatott első világháborús emlékművet, a Hősök szobrát (Kallós Ede szobrászművész munkája). A szobornál Horváth Sándorné, a Földesi Karácsony Sándor Általános Iskola és Művészeti Iskola igazgatója emlékezik.

Vacsora 20 órakor, 21 órától a szállás elfoglalása.

II. Konferencia

Kezdete 2014. szeptember 20.-án 10 órakor, színhelye: Karácsony Sándor Általános Iskola és Művészeti Iskola aulája (Földes, Karácsony Sándor tér 6.).

Címe: Az első világháború hatása Karácsony Sándor pedagógiai és filozófiai nézeteinek kialakulására.

A konferenciát köszönti Heltai Miklós és Péter Imre a két civil szervezet elnöke, megnyitja: Bodó Sándor a térség országgyűlési képviselője

 Előadások:

10.20: Nagy Háború Kutatásáért Alapítvány munkatársai: Magyar katonák az első világháború harcterein

11.10: Miklóssy Endre urbanista: Az első világháború helye Karácsony Sándor filozófiájának forrásai között

11.50: Heltai Miklós, a Csökmei Kör elnöke: Az első világháborús tapasztalatok hatása Karácsony Sándor pedagógiájának kialakulásában

12.30: hozzászólások                                                                      

13.00: a Karácsony Sándor Művelődési Társaság és a Csökmei Kör éves közgyűlése

14.00: a konferencia zárása, ebéd 14 órakor, majd hazautazás

Tudnivalók:

Szállás:

a földesi Szabadidőközpont faházaiban (Tetétleni útfél), szállásdíj 1.600 Ft., amely tartalmazza a gyógyfürdő belépő jegyét is.

Étkezés:

vacsora 600 Ft./fő, ebéd 800 Ft./fő térítési díjért igényelhető.

Közlekedés:

  • 09. 19.-én 10 órakor Pécelről, a vasútállomás parkolójából autóbusz viszi Földesre a szereplőket, a jelentkezés sorrendjében 15 konferenciai résztvevőt is vinni tudunk,
  • 09. 19.-én a Nyugati pályaudvarról 13 óra 23-kor induló IC-vel érkezőket 15 óra 23-kor Püspökladányban autóbusz várja,
  • azokat, akik még 09. 19.-én este vissza akarnak utazni a 20 óra 08-kor induló személyvonattal, busszal bevisszük Püspökladányba (érkezés Bp.-re 23 óra 05-kor),
  • 09. 20.-án a Nyugati pályaudvarról 7 óra 23-kor induló Bereg IC-vel érkezőket 9 óra 23-kor autóbusszal várjuk Püspökladányban,
  • 09. 20.-án a Püspökladányból 16 óra 34-kor induló IC-hez szintén busszal visszük be a vonattal utazókat.

Kérjük, hogy 2014. szeptember 5.-ig szíveskedjenek értesíteni a szervezőket a következőkről:

  • ki érkezik szeptember 19.-én 15 óra 23-kor IC-vel Püspökladányba?,
  • ki érkezik szeptember 20.-án a Bereg IC-vel 9 óra 23-kor Püspökladányba? ,
  • ki igényel 19.-én szállást és vacsorát, 20.-án ebédet?

Felhívjuk a figyelmüket arra, hogy a határidő után érkező igényléseket nem tudjuk figyelembe venni!

Értesítés, információ: