A Felügyelő Bizottság 2017. évi jelentése a Magyar Pedagógia Társaság küldöttgyűlése részére

 

A Felügyelő Bizottság 2017. évi jelentése a Magyar Pedagógia Társaság

küldöttgyűlése részére

 

  1. A Társaság működése

 

A Társaság 2017-ben is az aktuális Alapszabály szerint működött azzal a szervezeti struktúrával, amely az utóbbi években – bár jelentős átrendeződésekkel –, de megfelelő keretet adott a civil szféra lehetőségein belül a szakmai, szakmapolitikai feladatok teljesítéséhez. 

  

Az év programsorozatában jelentős volt egyrészt a 125. jubileumi év programjai utóhatásának, másrészt a Társaság újjáalapítása 50. évfordulójához kapcsolódó rendezvényeknek. Ezekben jól regisztrálhatóan jelent meg a Társaság kiszélesedett kapcsolatrendszere, s saját és a társszervezetekkel, informális közösségekkel megtartott programok sikeressége. Ezek olyan társadalmi közegben valósultak meg, amely egyrészt visszafogottabbá tette a tradicionális társasági munkát, másrészt viszont aktívabb jelenlétet mutatott fel a moderált együttműködések területén, amelyek a köz- és a felsőoktatás problémáival, a civil szféra nehezített helyzetével voltak kapcsolatban.

   

A Felügyelő Bizottság úgy véli, a Társaság helyes úton járt, amikor – a vezetői által jól pozícionáltan – fellépett és támogatta, s számos esetben aktívan részt vett programokon a civil társadalom által generált szakmai, oktatáspolitikai, a közállapotok jobbítása érdekében.

   

A szervezeti életben mutatott aktivitás növelte a Társaság szakmai hitelességét és elismertségét, amely során indukáló szerepet vállalt, s megnőtt az integráló jellegű feladatvállalása.

   

A Társaság alrendszereiben (szakosztályok, megyei tagozatok, munkacsoportok stb.) is élénk szervezeti aktivitás volt tapasztalható, főképpen az elnökség által generált szakmai programoknak köszönhetően, amelyek alapján egyrészt a helyileg, másrészt a budapesti helyszínű rendezvényekhez kapcsolódó programokon történt részvételek rendezvényszámban és a résztvevők számában is jelentős növekedést eredményeztek. A programbővülésben szerepe volt annak is, hogy az elnökség folyamatosan regisztrálta a szervezeti egységekben történő átalakulási szándékokat, és ezeket – az Alapszabály keretét nem túllépve – úgy támogatta, sőt, számos esetben ösztönözte, segítette is, hogy a működésükben ne csak ennek a fenntartása, hanem a minőségi tartalmi munka növelésére  is lehetőség legyen. E sikeresség ellenére az a tapasztalata Felügyelő Bizottságnak, hogy több olyan jól tervezett programnál hátrányt jelentett az, hogy az aktív pedagógusoknak esetenként egyrészt az intézményi munkaideje, másrészt a – nagyobb távolságokból – a jelentős utazási költség miatt nem biztosítható/biztosított a részvételük. Ezért egyet értünk az elnökségnek azzal a törekvésével, amelyre a megyei tagozati és más jellegű vidéki szervezeti egységek vállalkoznak, hogy térségi kapcsolataikat erősítve közös programok alapján vegyenek részt a társasági életben. (Két vagy több megyei tagozat, csoport regionális együttműködése, Budapesthez közeli tagozatok és szakosztályok közös programjai stb.) Természetesen, számos olyan országos lefedésű társasági program volt, amelyen – bizonyára a kettős évfordulónak és a civil szféra megnövekedett aktivitásnak is köszönhetően –, a korábbi éveknél nagyobb létszámú rendezvények voltak. Ezeknél jelentős eredménynek tartjuk, hogy az elnökség sikeresen integrált olyan civil szakmai szervezeteket, amelyek nem csak formailag, hanem érdekközösségként tartalmilag is támogatói voltak a társasági célkitűzéseinknek.

  

Fontos eredménynek tartjuk, hogy a Társaság aktivitása a Honlapon túl más felületeken is nyomon volt követhető. Különösen fontosnak tartjuk, hogy ebben az évben is bőven jelentek meg társasági (vagy a társaságot is, mint kiadót magában foglaló) kiadványok, amelyek között a jelenlegi munkát regisztrálók, retrospektívek  és a jövő teendőire utalók is voltak. (Ezeket

 

 

résztelesen tartalmazza az elnökség beszámolója.) Különösen fontosnak tartjuk, hogy a társaságot képviselők részt vettek A Kisgyermek, az Új Pedagógiai Szemle és számos más kiadványban felelős közreműködőkként. Itt is kiemeljük azt a nagyszerű eredményt, hogy A az elnökség, szakosztályaink és a tagozatok 31 rendezvényt tartottak, minden tanítási hétre jutott egy program (!), a résztvevők száma meghaladta a 3500-at, de említjük  a két nagyobb országos konferenciát, a  műhelybeszélgetéseket,és kiemeljük a 7 kiadványt.. A társaság tagozatai és a 33 szakosztály (amelyek integrálnak több munkabizottságot és csoportot) olyan jelentős szakmai erőt képviselnek, amely biztosítja a következő évben/években is azt, hogy továbbra is olyan jelentős pedagógus szervezet lesz, amely – az esetenkénti diszkrimináció ellenére is – jelen van a pedagógus társadalom közegében, és munkájával hozzájárulhat az oktatási rendszer jobbításához egyrészt rendezvényei sokszínű tartalmiságával, szakmailag hiteles programjaival, másrészt vezetői, tagjai jelenlétével a hétköznapok pedagógiájában.

    

Megoldandó elnökségi/tagozati/szakosztályi feladatnak tartjuk a tagsági viszonyok rendezését úgy, hogy a passzív tagok körében el kellene választani az inaktívakat (de a társasági tagságot mégsem felmondókat) azoktól, akik hallgatólagosan végképp megszakították a kapcsolatot, s nem reagálnak egyetlen megkeresésre sem. 

    

Fontosnak tartjuk megemlíteni, hogy az év folyamán a tagság, a szervezeti egységek vezetői és az elnökség körében jelentős aktivitás volt tapasztalható arra vonatkozóan, hogy újuljon meg a Társaság vezetése ne csak személyi összetételében, hanem a szervezeti egységek megerősítése, stabilizálása érdekében teendő megoldásokban is. A Felügyelő Bizottság reméli, hogy a Közgyűlés ehhez megfelelő személyi és más megoldásokkal ad segítséget azzal, hogy támogatja a Felügyelő Bizottság és a Jelölő Bizottság javaslatait.

  

Taglétszám, szervezettség

 

A Társaság taglétszáma a korábbi évekhez képest kissé nőtt, annak ellenére, hogy mint civil szervezet nem tartozik a politikailag, társadalmilag támogatott körbe. Nem segíti a taglétszámot és a programok szervezését az állami fenntartás rendszere sem az általános iskolák, sem a szakképző intézmények szakembereinek bevonásában, mozgósításában, a rendezvény helyszínek biztosításában. A 2500 fő fölötti létszám enyhe emelkedés, melyben összefüggésben az előzőkkel és a szakosztály dinamikus vezetésével a Kisgyermeknevelési Szakosztály jár élen. A létszámon belül  magas a nyugdíjas tagok száma, nyilván ezzel is összefügg, hogy jelentős azok száma, akik nem fizetnek tagdíjat. Ennek oka lehet anyagi is, de minden bizonnyal az is, hogy sokaknak nincs szakosztályuk. Fontos, hogy a szakosztályok rátaláljanak tagjaikra, vonják be őket.

 

Az MPT pénzügyi gazdálkodása 2017-ben

 

Az MPT közhasznú szervezet, egyszerűsített éves beszámolót készít. A Társaság a kettős könyvvitelnek megfelelően a tulajdonában lévő eszközeiről és azok forrásairól, a gazdasági műveletekről nyilvántartást vezet. A könyvelés precíz, áttekinthető, amelyet a Felügyelő Bizottság tagjainak ez évi vizsgálata is megerősít. A Társaság éves gazdasági terv alapján működik. A gazdálkodás szabályosságát a gondosan összeállított könyvelői jelentés is alátámasztja.

A bevételek  tagdíjakból, könyvértékesítésből, rendezvényszervezésből, kutatómunka végzéséből, szakértésből eredő bevételekből, önkormányzati, költségvetési és más gazdálkodói támogatásból képződtek.

2017-ben  a bevételek összege 5 990 305 forint volt.

Kiemelhető néhány tétel, mely a társaság   működésének jellemzője: könyvértékesítés, a Taní-tani konferencia,  az Emberi Erőforrás Minisztériumtól 1 500 000 Ft  .

Külön kiemelésre és elismerésre méltó Sólyom László volt köztársasági elnöktől érkezett támogatás, melynek összege 400 ezer forint volt. Köszönet érte.

A tagdíjbefizetésből származó bevételek összege 1 366 348 forint volt.

2017-ban az 1%-os adófelajánlásokból 200 081 forint bevétel keletkezett.

Kérjük tagságunkat, hogy fordítson gondot arra, hogy az 1 %-ról hogyan rendelkezik!

 

Különösen jelen időszakban, mikor a személyi jövedelem adó bevallás előtt állunk, s nagyon sok adózónak a NAV készíti adóbevallását, s nekünk kell figyelemmel kísérni az 1 %-ról szóló rendelkezéseinket!

A bevételekkel szemben a kiadások, ráfordítások összege 6 543 366 forint volt. Ebben a tételben az igénybe vett szolgáltatások, bérköltség és egyéb ráfordítások összege a legjelentősebb.

A társaság pénzeszközeinek összege 3 021 972 forint volt december 31-én.

társaság életének és a gazdasági események rögzítésének sajátosságaként ezt az összeget még kötelezettségek terhelik, s a társaság is rendelkezik követelésekkel.

 

A mérlegbeszámoló alapján elmondható, hogy a Társaság gazdálkodása szabályos, kiegyensúlyozott és a körülményeknek megfelelően igen takarékos volt az 2017. évben. Sajnos a bevételek és a ráfordítások  összegének egybevetése alapján az állapítható meg, hogy az elmúlt évben veszteségünk keletkezett.

Fontos lenne azonban, hogy az egyes tagozatok élete mozgalmasabb legyen. Több rendezvény, esemény kerüljön megrendezésre. S elsősorban nem csak a gazdasági helyzetünk kedvezőbbé tétele kell, hogy motiválja ezt, hanem az oktatás, nevelés életének folyamatosan változó helyzete, feladataink minél magasabb szinten történő megvalósulása.

 

Működés és törvényesség

 

A társaság a jogszabályoknak megfelelően és törvényesen működött. Az elnökség komoly munkát végzett a szervezeti élet irányításában, a rendezvények szervezésében, a jelentős számú kiadványok, a szakmai folyóiratok rendszeres megjelentetésében, a programokhoz szükséges források megtalálásában. Több szakosztály munkáját kiemeli a küldöttgyűlési beszámoló, ehhez az értékeléshez csatlakozik az FB is.

A Felügyelő Bizottságnak a tagság részéről érkezett észrevétel, javaslat nem  adott munkát, ezzel együtt az FB figyelemmel kísérte az elnökség tevékenységét, képviseltette magát a nagyobb rendezvényeken, egyes szakosztályi programokon, a jelölő bizottságban is.

A Felügyelő Bizottság a Magyar Pedagógiai Társaság 2017. évi sikeres működtetéséért, működéséért köszönetet mond Benedek András elnök úrnak, Trencsényi László ügyvezető elnök úrnak, az elnökség valamennyi tagjának, a tagozatok, szakosztályok, munkacsoportok valamennyi vezetőjének és a tagságnak, s különösen a nyugdíjba vonult titkárságvezetőnek, Fábry Ilonának, aki sokoldalú, a Társaság adminisztrációs ügyei kiváló intézésén túl emberi habitusával is kivívta a Társaság vezetői, tagjai elismerését.   

 

Javaslatok

 

A Felügyelő Bizottság  javasolja, hogy az új elnökség tárgyalja meg a tagság  revíziójának kérdését, az évek óta nem fizető tagok helyzetét, a szakosztály nélkülieket, ennek keretében érdemes a szakosztályok részéről megkezdeni ezen tagok egyenkénti megszólítását, bevonásuk lehetőségeit megkérdezni, kísérletet tenni egyéni bevonásukra, kérdezni javaslataikat, de annak feltárása is érdekes lehet, hogy tagdíjmentes tagságot is biztosítani lehessen. Ez bizonyára alapszabály módosítást is igényel.

 

 

 

Másik felvetés annak vizsgálata, hogy mennyiben változtatja meg a Társaság megítélését, ismertségét, tagságához való kötődést, közhasznú státuszát, ha egyes rendezvények a nem tagok részére nyilvános és fizetős rendezvényekké válhatnak.

 

Összegezés

 

A felügyelő bizottság a fent leírtak alapján az elnökségi beszámolót és a közhasznúsági jelentést elfogadásra ajánlja.

 

Ezen beszámoló elkészítésében közreműködött Miskolcziné Jakab Anikó, Novák István és Tölgyesi József, összeállította: Novák István.

 

Budapest, 2018. április 30.

 

 

Novák István

 

FB elnök