A Kisgyermeknevelési Szakosztály 2021 évi munkaterve
A 2021-es év bizonytalanságban kezdődik. A januári hónapban folytatott levelezésekben változatos szintű és típusú igények, elvárások és lehetőségek kerültek felszínre. Az ajánlások, a téma-felvetések és az aktivitásra serkentő igények, valamint a törvénykiegészítésekre tett javaslati módosítások kaptak helyet a beküldött szövegekben. A „hallgatások”, az „egyéni utas” kapcsolatfelvételek és a „részvétel hogyanjára utalás” széles skáláját jelezték tagjaink. Összegezve: a közös levelezés mellett sok egyéni megkeresés is hozzájárult a tervezés alakításához.
Tervezett tevékenységeink köre ketté bontható.
Az MPT programok sorában folyó tevékenységeink
- A Staféta táborban való részvételünk 18 éve folyamatosan biztosított – aktív és hűséges tagjaink kitartását köszönjük, és minden évben van egy-két új csatlakozó érdeklődő kolléga is – most már kisgyermeknevelők köréből is. A nyár eleji feltöltődés és kapcsolatépítés fontos állomását támogatjuk továbbra is.
- A Világjátékhoz kapcsolódó Játsszunk Mindannyian országos játéknapi programba való részvételünk hagyományos feladatunk évek óta – ezt folytatjuk és reméljük szélesíteni tudjuk a járvány utáni időszakban a tevékenységeket.
- A szakmai fejlesztés, az értékátadás elméleti és gyakorlati téren szintén minden évben fontos feladatunk, aminek egy része A Kisgyermek szakmai folyóirat hasábjain valósul meg. Kérjük a lap terjesztésének segítését, előfizetések propagálását.
Fontosnak tekintjük továbbra is a szakmai munka fejlesztését. 2021-ben az alábbi területekkel foglalkoznánk kiemelten.
- A gyermeki fejlődés nyomonkövetési eszközének helyi hatékony alkalmazásának megerősítését – szakmai beszélgetések, véleménynyilvánítások alapján – meghívott előadók bevonásával, egyéni/intézményi/ térségi igények szerint szervezzük.
- A gyermek fejlődését, érettségét összegző kisgyermeknevelői és óvodapedagógusi értékelés rangjának visszaállítását fontosnak tartjuk, ennek érdekében lépéseket tervezünk – szakmai ajánlások, módszertani eszközök terén, valamint annak érdekében, hogy a 6 éves kori kötelező beiskolázás törvény a gyermeki szükségleteknek megfelelően kerüljön módosításra.
- Olyan fórumok létrehozását tervezzük, ahol mód van égető szakmai kérdéseket megvitatni, elősegítve ezzel a szakma határozottabb és hatékonyabb fellépést a gyermekek érdekében:
- az óvodapedagógushiány pótlása miatt (délutános óvodapedagógus/asszisztens beosztások),
- iskolai alkalmassággal kapcsolatos óvodapedagógusi szakmai ajánlás készítése,
- a „gyermekvédelmi kisokos” tartalmi kidolgozása terén, valamint
- a felmerülő egyéb helyi igények megválaszolása érdekében.
- A játékkal kapcsolatos szemléletformálás érdekében támogatnánk a minden korosztály életében lévő játéktevékenységek jelentőségét – keressük a megoldási módokat, közös tevékenységeket az MPT belüli szakosztályokkal, tagozatokkal.
- A nemzetközi kampányba bekapcsolódunk, éppen az iskoláskor előtti nevelés kiemelt szerepét hangsúlyozva (l. a mellékelt tervajánlást),
- Készülődés MPT 130 éves (szakosztályunk 55 éves) évfordulójára – ami 2022-ben lesz, és ezzel kapcsolatban az 1900-as évek második felének eredményeiről adhatnánk számot – keressük a megvalósítás módját.
Olyan témákat soroltunk fel, amelyekben megtalálhatják tagtársaink, érdeklődő kollégák azokat a területeket, amelyekkel szívesen foglalkoznak, vagy éppen amelyekre szükségük van – helyi igények szerint, saját szervezéssel, az életmódváltozásunkhoz igazított módokon.
Kérjük a Kisgyermeknevelési Szakosztály Alegységeinek Vezetőit, hogy a helyi igények és szükségletek alapján válasszanak tevékenységet és azt valósítsák meg a hozzájuk tartozó – csatlakozó kollégákkal. E mellett fontos feladatunk a tagsági létszám pontosítása, a tagdíjak befizetésének ösztönzése.
Közös célunk – gyermekeink eredményes nevelési érdekében – hogy keressük a szülőkkel, szakmai segítőkkel, szakmai civil szervezetekkel a közös együttműködést.
- február 14.
A Kisgyermeknevelési Szakosztály elnöksége