A szakosztály elnöke: Nagy Péterné ( nagyildi2@gmail.com ) Rendezvényeinknek otthont adó intézmény: Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Kar Koordinátor: Dr. Pásztor Enikő PhD adjunktus Programjainkról:
- április 21-én a Családpedagógiai Szakosztály és a Kisgyermeknevelési Szakosztály által meghirdetett szakmai délutánra került sor Sopronban, a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Karán. A résztvevők személyesen, vagy online kapcsolódtak a programhoz. Dr. Pásztor Enikő PhD adjunktus ( SOE BPK ) „Családok a társadalmi krízisek idején” címmel tartott előadást az orosz-ukrán háború okozta krízishelyzetről. Beszámolt az intézményük hallgatói által végzett kutatásról. Az eredményekből kiderült, hogy a megkérdezett óvodás korú gyermekek közül 30% félelmet érez a háborús eseményekkel kapcsolatban. 25%-nál a játékban is jelen van a háború. Mint kiemelte, a kommunikáció a gyermekintézményekben és a családban lényegesen csökkentheti a szorongást a kicsiknél. Dr. Hartl Éva PhD, a SOE BPK Neveléstudományi és Pszichológiai Intézet igazgatója „Irány az erdő! –Környezeti nevelés a családok aspektusából” című előadásában elmondta, hogy a pandémia megváltoztatta a családok erdő- látogatási szokásait. Az emberek – a lezárások, korlátozások miatt – gyakrabban kirándultak az erdőkbe. Felértékelődött az erdő szerepe, közjóléti színtér lett. Megszépíti környezetünket, egészségnevelő, kulturális hatással bír. A tanösvények interaktív játékaival sok ismeretet lehet szerezni.
- május 24-én online kapcsolódhattunk Cserey Miklós szakosztályi tagunk által szervezett „ XI. Szülőnek lenni konferenciához.” A rendezvény résztvevői délelőtt „A világ biztonsága – az intézményesen működő szolgáltatások” témát járták körül. Délután „Az otthon melege – a család és környezete” témában hallhattak előadásokat, beszélgetéseket.
- november 23-án a Családpedagógiai Szakosztály a Kisgyermeknevelési Szakosztállyal közösen szervezte a „Friss kutatások a családpedagógiában” című szakmai délutánt a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Karán. Online vagy személyesen lehetett részt venni a rendezvényen. Dr. Molnár Katalin intézetigazgató egyetemi docens és Dr. Kollarics Tímea egyetemi docens „Fenntarthatóság a családban – egy kutatás eredményei” című előadásukban rámutattak arra, hogy ma a családoknak a környezet- tudatosság mellett az energiatakarékosságra is figyelemmel kell lenniük. A hallgatói kutatásokból kiderült, hogy egyre több generáció tartja fontosnak a modern fűtési rendszerre való átállást, az energiatakarékos égők használatát, a vízfelhasználásra való odafigyelést, stb. Dr. Frang Gizella adjunktus „A családi élet összecsiszolódása egy mesében – és pedagógiai vonatkozásai” című előadásában kedvenc gyermekkori meséje felidézése kapcsán láthattuk, hogy a népmesék hallgatása nélkülözhetetlen a gyermekek számára. A meséknek fontos szerepük van az emberi kapcsolatok és családi szerepek kialakulásában, a problémamegoldás elsajátításában, a gyerek erkölcsi fejlődésének kialakításában, szókincsének fejlesztésében.
A 2022-es év veszteséget is hozott szakosztályunk életében. Elhunyt Dr. Mészáros Ilona, aki hosszú éveken át vezette szakosztályunkat. Emlékét szeretettel őrizzük!
A Családpedagógiai Szakosztály 2023. évi munkaterve
Terveink közé tartozik a jelenlegi tagok aktívabb bevonása a programokba. Szeretnénk fiatal tagokkal is bővíteni szakosztályunkat. Hagyományainkhoz híven az előttünk álló évben is tervezzük egy tavaszi és egy őszi szakmai délután megszervezését. Idén is szeretnénk a Cserey Miklós által szervezett „Szülőnek lenni konferenciához” kapcsolódni. Célunk a családpedagógiával kapcsolatos ismeretek széles körben való terjesztése és azok bővítése rendezvényekkel, publikációkkal, kutatásokkal.
Nagy Péterné
szakosztályi elnök
Budapest, 2023. január 30.