A Magyar Pedagógiai Társaság Didaktikai Szakosztályának beszámolója a 2024-es évre

 

 

 

A 2016-ban alakult újjá didaktikai szakosztályunk, amelyet az alapvető kezdeti célkitűzéseinknek megfelelően, igyekeztünk működtetni, folytatva a megkezdett szakmai munkánkat. A tervezett és megvalósított programjaink sikeres lebonyolításához jelentős mértékben járulhattak hozzá szakosztályunk azon tagjai, akik aktivitása az elmúlt év során is folyamatosan érzékelhető volt. Ugyanakkor az is nagyon érzékelhető volt, hogy az utóbbi években ez az aktivitás sajnos egyre kevésbé volt jelen a szakosztályi munkában. Ennek hátterében több ok is állhat, amely a tagsági létszám mérséklődésével, részben a releváns témákra való nyitottság hiányával, a nagymértékű munkahelyi és egyéb elfoglaltságok leterheltségével és talán a picit átformálódó online kapcsolattartási szokásaink expanziójával magyarázható. Ezek miatt a szakosztályi intenzitásunk valamelyest visszaesett 2024-ben. Ezek figyelembevételével továbbra is fontosnak tartjuk aktív tagjaink létszámának növelését a jövőben is. 2024-ben is sikerült ennek ellenére szerényen néhány fővel bővíteni a taglétszámunkat a fiatalítás kivánalmát is teljesítve, ugyanakkor voltak inaktívvá válások is, így a tendencia összességében némi csökkentést mutatott. Azonban az aktív tagok tudományos és publikációs tevékenysége jelentős mértékben hozzájárult az oktatáselméleti kihívások és lehetőségek innovatív kutatásához (pl. Dr. Bredács Alice, Karl Éva, Dr. Vass Vilmos, Prof. Dr. Bárdos Fenő Prof. Dr. Molnár György tudományos munkái által).

Éves taglétszámunk 2024 év végére hivatalosan 36 főt számlált a kilépőket és az új belépőket figyelembe véve a két tiszteletbeli tagunkkal együtt, melynek mintegy 60 %-a szenior tagunk. Ezen a területen így mindenképpen célszerű lenne a junior kollégák intenzívebb bevonása. Mint ahogy korábbi években így 2024-ben is felmerült az új szakosztályi tagok részéről egy digitális pedagógiai szakosztály vagy tagozat megalakulásának igénye, de ezzel érdemben nem sikerült még előre lépnünk.

 

Megvalósult programjaink:

  1. Digitalizáció és mesterséges intelligencia alapú módszertani megoldásai a felnőttkori tanulás támogatásában

MTA PTB Andragógiai, Didaktikai Albizottság és MPT Didaktikai Szakosztályának összevont ülése

Időpont: 2024. június 6. 14:00 – 16:00

Helyszín: Óbudai Egyetem Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar

1084 Budapest, Tavaszmező u. 17. A. ép. I. em. 122. (Tanácsterem)

Résztvevők száma: 25 fő

Napirend:

13:30 Regisztráció
13:50 Megnyitó: Prof. Dr. Molnár György
14:00 – 14:20 Dr. Nagy Zoltán: Lemorzsolódás mérése adminisztrációs adatok alapján a szakképzésben
  Hozzászólások
14:30 – 14:50 Zakota Zoltán: Tanárok viszonyulása chatbotok használatához az oktatásban
  Hozzászólások
15:00 – 15:20 Prof. Dr. Molnár György: Hatékony és korszerű oktatásinnovációs megoldási lehetőségek a felsőoktatás bázisán
  Hozzászólások
15:30 – 15:50 Dr. Molnár Tamás: Hogyan írjunk jó promptot a ChatGPT hatékony használatához?
  Hozzászólások

 

 

  1. 20. Nemzeti és nemzetközi Lifelong Learning Konferencia MELLearN konferencia

 

A Hatékony és fenntartható tudástranszfer és képességfejlesztés az egyetemeken a digitális transzformáció idején (Effective and Sustainable Knowledge Transfer and Skills-development at Universities in the Age of Digital Transformation) címmel tartott konferencián kiemelt témaként szereltek a tananyagfejlesztés és a felnőttkori tanulás digitális kihívásai, valamint az egészség és jóllét az egyéni közösségi tanulás tükrében. Az albizottság tagjai közül előadást tartott Molnár György, Orosz Beáta és Dezső Renáta.

Időpont: 2024. május 15. 9:00-18:00

Helyszín: Óbudai Egyetem (1034 Budapest, Bécsi út 96/B.)

Résztvevők száma: 60 fő

 

  1. Andragógiai műhelykonferencia Prof. Dr. Koltai Dénes emlékére

 

A szabad tanítástól a tanulás szabadságáig címmel szervezett tudományos műhelykonferenciát az MTA Pedagógia Bizottság Andragógiai Albizottsága együttműködő partnereivel Pécsett, a Civil Közösségek Házában Prof. Dr. Koltai Dénesre emlékezve. A konferenciára meghívást kaptak a Didaktikai Albizottság tagjai is, akik személyesen vagy online követhették az előadásokat. A konferencián a Didaktikai Albizottság tagjai közül Molnár György és Dezső Renáta működtek közre.

 

Időpont: 2024. október 11. 10:00-16:00

Helyszín: Civil Közösségek Háza – 7624 Pécs, Szent István tér 17.

Résztvevők száma: 50 fő

 

 

Részvétel a közös szakmai rendezvényeken, konferenciákon:

– XXIV. Országos Neveléstudományi Konferencia

– XX. Pedagógiai Értékelési Konferencia / 20th Conference on Educational Assessment: PÉK 2024 / CEA 2024), és publikálnak nemzetközi és hazai folyóiratokba

 

Rövid összegzés

2024-es évben is igyekeztünk követni más szakosztályok szakmai programjait is az aktív kapacitásunk függvényében.

Célkitűzéseinket a jövőben is folytatni kívánjuk a korábbi elképzelések jegyében, talán picit aktívabb és gyakoribb szakmai programokkal alátámasztva, ehhez az érdeklődési affinitást is növelnünk kell.

 

 

Budapest, 2024. január 6.

 

 

Prof. Dr. Molnár György

a didaktikai szakosztály elnöke