A Diszlexiás Gyermekek Fejlesztéséért Szakosztály 2023. évi munkaterve

 

Szakosztályunk az előző évekhez hasonlóan támogatni és képviselni kívánja a diszlexiás és egyéb tanulási zavarral vagy nehézséggel élő gyerekeket és felnőtteket. Ennek érdekében a 2023-as évre az alábbi tevékenységeket tervezzük.

A Logopédia Európai Napja alkalmából március 6-ra szakmai programot szervezünk. A megvalósítást online módon tervezzük, társszervezőnk ezúttal is bázisiskolánk, az Öveges József Technikum és Szakképző Iskola. Választott témánk az informatikai háttér szerepe a tanulási zavarral élők életében.

A következő évre halasztódott 25 éves fennállásunk alkalmából rendezendő konferenciánk. Ennek kitűzött időpontja 2023. április 21., témája az SNI és BTMN tanulók szakképzésbeli helyzete. Társszervezőink: Pályaorientációs Szakosztály, Szakképzési Kollégium, ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar, Öveges József Technikum és Szakképző Iskola. A konferencia jelenléti formában kerül megrendezésre, de a plenáris rész előadásai élőben követhetőek lesznek az interneten, az ezekről szóló felvételt pedig a későbbiekben elérhetővé tesszük az MPT Youtube-csatornáján. A konferenciáról – a társaság honlapján kívül – az Opus et Educatio című online szakmai folyóiratban szeretnénk beszámolni.

Szeretnénk visszajelzést adni az illetékesek számára szóelemzésünkről, amely a szakképző iskolákban használt közismereti tankönyvek tartalmáról készült. Az adatokat, következtetéseinket és javaslatainkat továbbítjuk az Oktatási Hivatal számára.

A 2020-ban bevezetett szakképzési rendszer első szakképző iskolai évfolyama 2023-ban, első technikumi évfolyama 2025-ben fogja letenni szakmai vizsgáját. Ezekkel a vizsgákkal kapcsolatban azonban felvetődtek az atipikus tanulók érdekérvényesítését érintő kérdések. Ezek tisztázása érdekében tervezzük az illetékes hivatal(ok) megkérdezését, állásfoglalás kérését.

A következő évben is folytatjuk rendszeres műhelybeszélgetéseink megvalósítását. Továbbra is olyan kérdésköröket kívánunk feldolgozni, amelyek összefüggenek a tanulási zavarokkal, nehézségekkel. Információk közreadásával, a tapasztalatcsere és a szakmai párbeszéd elősegítésével szeretnénk tenni a különböző problémával élők ellátásának javításáért. A szakemberek és érintettek széles körének elérése érdekében ezek az alkalmak online formában, minden érdeklődő számára ingyenesen elérhető módon kerülnek megrendezésre, és utólag visszanézhetők lesznek a Magyar Pedagógiai Társaság Youtube-csatornáján.

  1. január 30.

Turcsik Katalin

szakosztályi elnök