- május 29.
(elfogadta az MPT Elnöksége 2021. május 17-iki ülésén)
A Magyar Pedagógiai Társaság bizakodással készült a 2020. esztendőre. Bízott abban, hogy az előző évben közzétett vitaanyag, a Stratégia átmozgatja a szervezet „mélyrétegeit” is, s a vita nyomán mozgósító erejű, a szervezetet értékei és a realitások egészséges arányát érvényesítő középtávú dokumentum befolyásolja a közhasznú szervezetünk életét.
A járványveszély sok szempontból meghiúsította a koncepció érvényesítését. Elmaradt legitimációja, az elnökség csak annyit tehetett: az alapelvekhez tartja magát; ezek között segíti a szervezeti konstrukció ésszerűsítését; fokozza online jelenlétét minden lehetséges platformon.
Értékeink, alapszabályunk szellemisége jegyében foglaltunk állást fontos oktatáspolitikai, tanügyigazgatási kérdésekben – őrizve a szakmai érvelés normáit. Nehéz partnerekre találni a közoktatás, szakképzés központi irányításában: mindösszesen az ombudsmannál tett közbenjárásunkra született intézkedés a „tartós kórházi ápolásra szoruló tanulók” jogainak érvényesítésében.
A küldöttgyűlés időpontjának kényszerű késleltetése, az online határozathozatal korlátai miatt egy ponton nem történt előrelépés: a szervezeti egységekhez nem tartozó tagjaink (kiknek száma egyre nő) joggyakorlásának segítése. E feladatra a 2022. évi küldöttgyűlésig konstruktív megoldást kell találni.
A szervezet tagsága konstansan az 1800 körüli létszám körül tart. Búcsúznunk kellett több, a társaság életében jelentős szerepet betöltött tagunktól Bársony Magdától, Csillag Ferenctől, Gajdos Teréziától, Mann Miklóstól, Meláth Ferenctől, Nagy Andornétól, a mezőgyáni Nagy Sándortól, Novák Páltól, Pelikán Istvántól, Salamon Zoltánnétól, Szabó Imrétól, Szecskó Károlytól, Ungvári Jánostól, Vizely Ágnestől, Völgyesi Páltól. Mintegy 20 tagtársunk értesített: elsősorban életkora, pályaváltoztatása miatt elhagyja a társaságot. A gyarapodásban A Neveléstörténeti, az Északnyugatmagyarországi, Jász-Nagykun-Szolnok megyei és a Pályaorientációs szakosztály, tagozat jeleskedett.
Mintegy 600 tagtársunk fizette be tagdíját 2020-ra, sokan felülfizetéssel fejezték ki támogatásukat.
2020-ban megoldatlan gond maradt a kapcsolatot nem tartó tagtársak elérése, különösen nehéz a helyzet az elektronikus levélcímmel nem rendelkező mintegy 400 tagtársunk tájékoztatása. E feladatban pénzügyi helyzetünk is gátat jelent, de a szervezeti egységek segítségére is csak részlegesen számíthatunk.
A neveléssel összefüggő szakmai területek szakosztályai Kalokagathia Szakosztály néven egyesültek, várakozással nézünk aktivitásuk elé, sajnáljuk, hogy a Neveléslélektani Szakosztály – s tagjai – nem csatlakoztak, így e nagyhagyományú szakosztály megszűntét kell tudomásul vennünk, a Szókincsháló szakosztály több tagja – felszámolván a szakosztályt – a Diszlexiás Gyerekek Fejlesztéséért Szakosztályba lépett át. A többi szervezeti egység különböző intenzitással, többen erőn felüli odaadással törekedtek a szervezet fenntartására. Jelentős lépések készítették elő a Felsőoktatási szakosztály megújítását.
„Jelenléti” programjaink e keretek közt a minimálisra csökkentek. Rendre el kellett hagyni a Kiss Áron Emlékévhez vállalt rendezvényeket. Még jelentős ülést tudott tartani a „trianoni megemlékezések” sorához igazodva a „vagonlakók gyermekeiről” a Gyermekérdekek Szakosztálya – Korczak Munkabizottság, sikerült megtartani a Staféta-tábort, több településen a nyáron volt „Játéknap”, s az őszi LLL-programok sorában a hagyományos könyvbemutatót megtarthattuk az erzsébetvárosi művelődési központtal együttműködésben. Sikeres progamot tudott lebonyolítani a Diszlexiás Gyerekek Fejlesztéséért Szakosztály – országos pályázati támogatással (részben élő kapcsolattal).
Az online-tárgyalásmód eszközeit példamutatóan alkalmazta a Pályaorientációs és a Felnőttképzési szakosztáy.
Honlapunk nem csupán rendszeresebb és gazdagabb információkkal gazdagodott, de megnyílt a youtube-csatornánk is fokozódó érdeklődés mellett. Facebook-csoportunk olvasói a 3000 főhöz közelítenek.
Kiadványozási tevékenységünk továbbra is gazdag maradt – támogatóinknak köszönhetően: kiadtuk a Kiss Áron Emlékkötetet, a Mozgalompedagógiai Füzetek 13. kötetét, a gyermekvédelemben dolgozó szerző, Kardos Ferenc emlékiratait, hézagpótló dokumentumkötet jelent meg az ENSZ Gyermekjogi Egyezménye ratifikációjának évfordulójára. A Prevenciós szakosztály saját erőből adta ki kézikönyve 5. kötetét. Elkészült az Abszolút pedagógusok című könyv bővített kiadásának kézirata is. Elkészült az Évkönyv 3. évfolyama is.
Tudománydiplomáciai erőfeszítések mellett sikerült biztosítani az Új Pedagógiai Szemle 2020/2021. évfolyamait (a lapgazda tulajdonosváltását kellett „kezelni”) – a szerkesztő bizottság rendszeresen ülésezik, delegáltjaink korrekt munkát végeznek. (A szerkesztőségnek átadhattuk a Majzik-díjat helytállásuk elismeréseképp). Az A Kisgyermek a szerkesztőség nagy áldozatvállalása mellett folytonosan jelenik meg.
Kapcsolataink közt továbbra is kiemelkednek azok a felsőoktatási, részben közoktatási, szakképzési, felnőttképzési intézmények, melyekben vezető aktivisták dolgoznak. Az ELTE PPK továbbra is – megértve jelenlétünk szakmapolitikai jelentőségét – nagyvonalúan biztosítja a székhely feltételrendszerét (ez igaz akkor is, ha a felkínált előadótermek igénybevételére a járvány miatt nemigen került sor). Biztonságosnak mondható kapcsolatunk az Erzsébetvárosi Önkormányzattal.
Támogatóink közt tudhatjuk fentiek mellett az Új Köztársaságért Alapítványt, a Táncsics Alapítványt és a Barankovics István Alapítványt, nemkülönben a Magyar Villamosműveket.
Személyi jövedelemadója 1%-ával támogató személyek révén 180 000 Ft működési bevételhez juthatunk.
Gazdálkodásunk szerény, de biztonságos, befizetési kötelezettségeinket (bank, könyvelés, posta, irodabérlet, szja-előleg, szocho, internet stb.) maradéktalanul teljesítettük, adósságunk nincs. Sajnálatos, hogy bevételeinkből extenzívebb támogatást rendezvényekhez juttatni nem tudunk (az online üzemmód nyilván csökkentette az utazási és a reprezentációs költségeket. Megoldásra váró probléma az ún. „éves levelek” kiküldése. Ebben az évben először – az alapszabály adta lehetőséggel élve – az elektronikus levélcímmel rendelkező tagtársak direkt postai üzenetet nem kaptak, így is jelentős költségeket emésztett fel a postázás, csekkrendelés. Ugyanakkor e megoldás hatékonysága nem megnyugtató. A tagdíjak bekérése további 3-4 email küldését igényelte.
Irodánk takarékosság mellett, szerény technikai fejlesztést érvényesítve, az irodavezető , Harai Dénesné nagy odaadása mellett működik, a társaság ütőerén tartva kezét.
A 2020. szeptemberében lezajlott küldöttgyűlés nyomán ügyvezető elnöki címétől megválva Fábry Béla továbbra is hatékonyan segítette az ügyek vitelét.
A közhasznúságról szóló törvény előírásai szerint működött a társaság, a korlátozott feltételrendszer mellett is mód nyílott nyilvánosság előtti megjelenésre, társaságon kívüliek részvételére. A választott vezetők a társaság irányításában végzett munkájukért tiszteletdíjban nem részesültek.