Beszámoló a Felügyelő Bizottság jelentése az MPT 2020. évi tevékenységéről

 

  1. Taglétszám,  tagnyilvántartás,  ügyvitel

Ebben az évben a járványveszély nagyon megnehezítette a Társaság, a szakosztályok, az elnökség munkáját is. Néhány esemény kivételével a rendezvények áttevődtek az online térbe. Érdekes módon, a rendezvények iránti  érdeklődés az idő előrehaladtával egyre inkább növekedett. Miközben nagyjából  1800 fő a nyilvántartott taglétszám, de a Facebook követők megközelítik már a 3000  főt. Jó dolog, hogy már van YouTube  csatornánk is, melyet egy hozzáértő szakember kezel. A Társaság honlapja mind gazdagabb, jól informál a tevékenységről, a rendezvényekről, segíti az online térben való társasági részvételt. A kapcsolattartás, az elnökég munkája és a szakosztályi munka  is ezen az úton zajlik, Sajnos van mintegy  400 tagunk, akik ezen formában nem érhetőek el. A jelentés időszakában 1830 fő a regisztrált tag közülük 31  az  egy éven belül belépett, 720 a tagdíjfizető. Korábbi javaslatunk alapján  712 tartósan nem fizető vagy nem elérhető tagtársunk törlésre javasolt   Elismerve munkájukat tiszteletbeli tag lett 82  társunk, 5 fő tagdíjmentes

Sajnos, sokan örökre eltávoztak sorainkból. Kb. 20 fő kilépett különböző okok miatt.

Örvendetes, hogy többen túlfizetést is vállalnak a tagdíjfizetés mellett, mások az 1 %-ot ajánlják fel. A tagnyilvántartás a tagozati, szakosztályi változások miatt nehezebbé vált. A tagozatvezetőknek jelentős többletmunka a tagok összefogása, a távolmaradók megkeresése. . A tagság egy része is hajlamos rá, hogy megfeledkezzen a változások jelzéséről, vagy a tagdíjfizetésről. Van, aki egyik tagozathoz, szakosztályhoz sem tartozik, tagdíjat sem fizet igazán, így tagsága törlésre került vagy kerülhet. A tagsági felülvizsgálat eredménye, hogy többen indokoltan tagdíjkedvezményt kapnak és vannak akik  elismeréssel a tiszteletbeli tagok sorába kerültek. Szerencsére vannak területek, ahol növekedett a tagság létszáma. (Neveléstörténeti, ÉNy-magyarországi, Jász- Nagykun-Szolnok megyei, Pályaorientációs tagozat.)

Változatlanul nehéz támogatásokat szerezni. Köszönet a ritka támogatóknak, köztük Erzsébetváros Önkormányzatának, az alapítványoknak az anyagi, szakmai támogatásért. A nehéz körülmények ellenére is elismerés a könyvkiadási tevékenységért: sok szép kiadvány jelent meg és az Új Pedagógiai Szemle is működik. Nagyon szép és tartalmas az MPT Évkönyv 2020-as kötete. Ez a könyv, hacsak a tartalomjegyzéket és Fábry Béla kolléga előszavát nézzük át, csodálatosan feltárja, összefoglalja azt a társasági, szakmai, közösségi, emberi tevékenységet, amivel az MPT foglalkozik. Köszönet érte az alkotóknak, a komoly munkát végző szerkesztőségnek, a kiadónak. Reméljük, sok emberhez eljut. Vállalt küldetésünk, az értékőrzés, értékközvetítés, értékteremtés mellett fontosnak tartjuk továbbra is a szakma védelmét, az alkotó kritika megfogalmazását.

 

  1. Működés és törvényesség

A társaság a 2020-as évben is a jogszabályoknak megfelelően és törvényesen működött. Az elnökség komoly munkát végzett a szervezeti élet irányításában, az online rendezvények szervezésében, a jelentős számú és értékű kiadványok megjelentetésében, a megjelentetéshez szükséges források megtalálásában. Több szakosztály munkáját kiemeli a küldöttgyűlési beszámoló, ehhez az értékeléshez csatlakozik az FB is. A küldöttgyűlési beszámolóban megfogalmazódik, hogy a Társaság a szakmai-tudományos közéletben jelen van, és a továbbiakban is jelen kíván lenni. Szakmapolitikai színtéren önállóan, szakmai tudományos alapokra építve, a nevelésügy fő folyamatait érintő kérdésekben nyilvánul meg és a továbbiakban is ezt a megjelenést tartja fontosnak. A FB is ezen célkitűzést tartja fontosnak, és iránymutatónak.

Az elnökség komoly munkát végzett a szervezeti élet irányításában, szervezésében, a működtetéshez szükséges források megtalálásában, a digitális térben való megjelenés szervezésében és segítésében. Az elnökség beszámolója megerősítette, hogy a Társaság elnöksége mindent megtesz a szervezet jogszerű működtetésének megőrzése mellett a szakmai életben való minél aktívabb jelenlét támogatása, illetve a lehetőségek maximális kihasználása melletti bevételszerző tevékenység fellendítéséért.

A Társaság továbbra is ellátja az Alapszabályban vállalt feladatait, a szakmai célok támogatásához rendelten szervezi közéleti, szakmapolitikai tevékenységeit, szakmai rendezvényeit. A Társaság kiemelt figyelmet fordít kapcsolatrendszere alakulására, a szakmai életben betöltött pozíciója megtartására, a meglévő, szakmai és támogató szervezetekkel való eredményes és hatékony kapcsolódás megőrzésére, valamint újabbakkal való kapcsolatbővítésre. Törekedett a Társaság szakmai hitelességének és elismertségének megőrzésére, aktív szerepet vállalt a Társaság alrendszerei ( szakosztályok, megyei tagozatok, munkacsoportok stb.) szervezeti életének frissítésében, élénkítésében számos, az elnökség által generált szakmai programok által.

Az elnökség továbbra is feladataként tekintette a 2018. évben már megfogalmazott elnökségi/tagozati/szakosztályi szintű vállalásának végig vitelét, miszerint a tagsági viszonyok felülvizsgálatát és rendezését, a tiszteletbeli (nem fizető) tagság feltételrendszerének, továbbá a Társaság képviseletének, illetve a tagsággal kapcsolatos szabályozás újra gondolását is.

Az elnökségi beszámoló megerősítette a Társaság azon törekvését, amely a tagsági élet – taglétszám felülvizsgálatán és aktualizálásán túlmutató – élénkítését célozta meg, különös figyelmet fordítva a kevésbé aktívabb szakosztályokra, beszámolókra, ez utóbbi vonatkozásában további feladatokat is megfogalmazva a Társaság számára.

Köszönet a Társaság vezetőinek önkéntes, lelkes, körültekintő szervező és irányító munkájukért.

A Felügyelő Bizottság felé a tagság részéről nem érkezett sem észrevétel, sem javaslat; mindezek mellett az FB figyelemmel kísérte az elnökség tevékenységét, képviseltette magát a Társaság nagyobb rendezvényein. A Felügyelő Bizottság a Magyar Pedagógiai Társaság 2020. évi sikeres működtetéséért, működéséért köszönetet mond Trencsényi László elnök úrnak, az elnökség valamennyi tagjának, a tagozatok, szakosztályok, munkacsoportok valamennyi vezetőjének és a tagságnak egyaránt.

 

  1. Az MPT pénzügyi gazdálkodása 2020-ban

Az MPT pénzügyi gazdálkodásáról szóló beszámolót évek óta hagyományos szerkezetben mutatja be a Társaságnak a szervezet éves gazdálkodását, ezen keresztül gazdasági, pénzügyi tevékenységét, eredményeit. Az állandóság, a kiszámíthatóság, a stabilitás jellemzi a gazdálkodást. A szervezet működése hosszú évek óta küzdelmekkel jellemezhető, de a tevékenység mégis az állandóság jegyében történik. Az elmúlt év megtörte a hagyományokat, sajnos nem a jó értelemben , nem hasznosan, hanem a kialakult járványhelyzet korlátozó szabályainak megfelelően, viszont megújulásra törekedve . Ez nyomta rá bélyegét a 2020. évre.

Az MPT közhasznú szervezet, egyszerűsített éves beszámolót készít. A Társaság a számviteli jogszabályoknak megfelelően a tulajdonában lévő eszközeiről és azok forrásairól, a gazdasági műveletekről nyilvántartást vezet. A könyvelés pontos, áttekinthető, amelyet a Felügyelő Bizottság ez évi vizsgálata is megerősít. A Társaság éves gazdasági terv alapján működik. A gazdálkodás szabályosságát a gondosan összeállított könyvelői jelentés is alátámasztja, melyért és több éves munkájáért ez úton is köszönetet mondunk Szommer Ágnesnek. A bevételek tagdíjakból, könyvértékesítésből, rendezvényszervezésből, kutatómunka végzéséből, szakértésből eredő bevételekből, önkormányzati, költségvetési és más gazdálkodói támogatásból képződtek. 2020-ban, a bevételek összege 4989 ezer forint volt. Kiemelhető néhány tétel, mely a társaság működésének jellemzője: könyvértékesítés, a rendezvényszervezés, egyéb rendezvények. A tagdíjbefizetésből származó bevételek összege 1 699 ezer forint volt. 2020-ban az 1%-os adófelajánlásokból 146 ezer forint bevétel keletkezett. Kérjük tagságunkat, hogy fordítson gondot arra, hogy az 1%-ról hogyan rendelkezik. Különösen fontos ez abban az esetben, amikor az adózók többségünknek a NAV készíti adóbevallását, s egyes tagjainknak kell figyelemmel kísérniük  az 1 %-ról szóló rendelkezésüket! A bevételekkel szemben a kiadások, ráfordítások összege 4757 ezer forint volt. Vagyis a társaság az elmúlt évben 232 ezer forint eredményt ért el. A társaság pénzeszközeinek összege 1595 ezer forint volt december 31-én. A mérlegbeszámoló alapján elmondható, hogy a Társaság gazdálkodása szabályos, a körülményeknek megfelelően igen takarékos volt az 2020. évben. A bevételek és a ráfordítások összegének egybevetése alapján az állapítható meg, hogy az elmúlt évben 232 ezer Ft eredmény keletkezett. Fontos lenne azonban, hogy az életünk minél előbb felszabaduljon. S elsősorban nem csak a gazdasági helyzetünk kedvezőbbé tétele kell, hogy motiválja ezt, hanem az oktatás, nevelés életének folyamatosan változó helyzete, a folyamatosan elénk kerülő feladatok minőségi megoldására való törekvés igénye, mely mindannyinkban benne van, akik e pályát választottuk. Ez az elmúlt időszak különösen sok kihívás elé állított minket. Az időszak folyamán bőven keletkeztek tapasztalatok, vannak levonandó tanulságok a digitális oktatás feladatával kapcsolatban. Kérdések, melyekre választ kell keresnünk. Módszerek, melyek alkalmazását át kell gondolnunk, tapasztalatok melyeket fel kell dolgoznunk. Előttünk tehát a feladatok, megújult erővel kell hozzáfogni teljesíteni őket oktatásunk , nevelésünk jövője érdekében.

Változatlanul nehéz támogatásokat szerezni. Köszönet Erzsébetváros Önkormányzatának, az alapítványoknak az anyagi, szakmai támogatásért.

  1. Javaslatok

A Felügyelő Bizottság az elnökségnek megfontolásra javasolja, hogy a tagdíjbefizetésen illetve a tagdíjtúlfizetésen túl  teremtsen lehetőséget a tagoknak és külső szervezeteknek, magánszemélyeknek adomány befizetésére.

  1. Összegezés

A Felügyelő Bizottság a fent leírtak alapján a Társaság működését törvényesnek, jogszerűnek ítéli. Az elnökségi beszámolót és a közhasznúsági jelentést elfogadásra ajánlja.

 

Ezen beszámoló elkészítésében közreműködött Miskolcziné Jakab Anikó, Platthy Ivánné, Túri Ibolya, összeállította: Novák István és Pócsik Orsolya.

 

Budapest, 2020. május 11.

 

Novák István

               FB elnök