Célkitűzéseink a 2021. évre az alábbiak voltak:
- A Magyar Pedagógiai Társaság küldetésnyilatkozatában és működési alapelveiben megfogalmazódó elvárások teljesülésének támogatása helyi lehetőségeink megragadásával
- A nevelés- oktatás középpontba állításával értékőrzés, a gyermekek, fiatalok, tanulásra vállalkozó felnőttek boldogulását támogató nevelés, érték- és tudásközvetítés
- A 2020-2022 időszakra meghatározott cselekvési módok elveivel összhangban rendezvények életre hívása, és rendezvényeken való képviselet
- Az Országos Játéknap programjaihoz kapcsolódás, helyi programok megszervezése
Tervezett tevékenységeink, amelyek a célok elérését szolgálták:
- Részvétel a Magyar Pedagógiai Társaság által meghirdetett üléseken és a Kisgyermeknevelési Szakosztály rendezvényein
- Tagozati ülések szervezése
- Szervezetfejlesztés, tagsági létszám megtartása, növelése, szervezeti kohézió növelése
- „Ünnepnapok az életen át tartó tanulásért” programsorozat szervezése, rendezése
- Az Országos Játéknap programjaihoz kapcsolódás, helyi programok megszervezése
- Együttműködés civil szervezetekkel az esélyteremtés jegyében
A célkitűzéseket a Magyar Pedagógiai Társaság Nógrád megyei Tagozata az alábbi tevékenységekkel igyekezett teljesíteni:
A 2021-es év sok kihívást, és nehézséget tartogatott számunkra a járványveszély elhúzódása, és a folyamatosan változó rendelkezések betartása/ megtartása miatt.
A tagdíjak befizetését szorgalmaztuk, többségében úgy érezzük, hogy a tagdíjak befizetése rendben megtörtént.
A februári vezetői kollégiumi ülésen online formában vettünk részt, és éltünk az online részvétel lehetőségével más rendezvények esetében is (III. 5: szakmai kollégiumi gyűlés, V.29: küldöttgyűlés, XI. 26: vezetői kollégiumi ülés). Véleményünk szerint egy újszerű, és könnyen elérhető formája a szakmai megbeszéléseknek az online forma, hiszen az utazás terhét veszi le a vállunkról, és többünk számára nyújt bekapcsolódási lehetőséget, elérhetővé téve az összejövetelek szakmai ismereteit.
4 fővel (dr Huszárné Kraft Valéria, Szabó Istvánné, Czene Gyuláné, Tóth Marianna) vettünk részt a tiszteletbeli tagok számára, a Bástya utcai óvodában meghirdetett ünnepi összejövetelen, amely maradandó emléket jelentett mindannyiunk számára, hiszen régi-új tagok találkozhattak egymással, és hosszú idő után szinte első alkalmat biztosított a személyes találkozóra. Köszönet Villányi Györgynének, hogy áldozatos munkájával megszervezte, és élvezetessé, szemléletessé is tette a találkozó légkörét. Saját készítésű prezentációjával „időutazásban” részesített bennünket, tisztelettel emlékeztünk a pedagógia kiemelkedő személyiségeire.
A pandémiás időszakhoz kapcsolódó egészségügyi elvárások változékonysága helyi szinten is a tervezett programjaink törlését, módosítását vonta maga után. Gyakori átszervezésre, módosításra, illetve halasztásokra került sor.
A korlátozásokat figyelembe véve törekvésünk volt, hogy a civil élet aktív maradjon.
Hagyományaink között szerepel a városi mesemondó délelőtt, amelynek egyik szervezője a MPT Nógrádi Tagozata, és amelyet idén nem személyes részvétellel, hanem videóra felvett mesékkel, és azok közkinccsé tételével oldottunk meg. (Ehhez a szülői beleegyezést előzetesen beszereztük). A programot sikeresen megvalósítottuk, amelyet a helyi televízió is elismeréssel fogadott.
A Kisgyermeknevelési Szakosztállyal szoros kapcsolatban vagyunk, és csatlakoztunk az Országos Játéknap programjához. Szeptember 16-17-én, minden városi óvoda ünnepelte ezt a napot. Az egészséges életmód jegyében, a családokkal közös élmények megszerzését tettük lehetővé családi játékos-mozgásos tevékenységek nyitottá tételével. Fotódokumentációval, és statisztikai adatokkal is alátámasztott beszámolót készítettünk arról, hogy milyen magas szinten igényelték ezt a lehetőséget a családok.
Városunkban hagyomány a Salgótarjáni Civil Hónap megszervezése az őszi időszakban. E programok többségében is igyekeztünk részt venni. Jelentős záróeseménye ennek az időszaknak, az Idősek napi gála, amelyen szintén képviseltük a tagozatot.
Csapatépítő, kohéziónövelő eseményünk a közös kirándulás, amelyet tagozatunk a Gyermekekért Baráti Körrel, és a MOE Salgótarjáni körével közösen hívtunk ismét életre. Sikeresen valósítottuk meg ezt a kirándulást október 26-án, amelynek útvonala idén Drégelypalánk – Mohora – Horpács volt.
Céljaink között, kiemelt rendezvényként szerepelt az „Ünnepnapok az életen át tartó tanulásért” program megszervezése az óvodás, és iskolás korosztály számára. Idei témaként Salgótarján 100 éves évfordulójának játékos ismeretterjesztő feldolgozása lett volna, amelynek megvalósításánál – a többszöri időpontmódosítás miatt- 2022. tavaszát látjuk megvalósíthatónak.
Fontosnak tarom megemlíteni, hogy Salgótarján Megyei Jogú Város a civil életet tevőlegesen támogatja, és hangsúlyt helyez arra, hogy a város életében aktív, és gazdag civil programok álljanak rendelkezésre a lakosság érdeklődésének megfelelően. A programok életre hívásához pályázati lehetőséget biztosít, ezzel is elősegítve a megvalósítást.
Salgótarján, 2022. január 31.
Tóth Marianna
Magyar Pedagógiai Társaság
Nógrád megyei Tagozatának
elnöke