A Pályaorientációs Szakosztály beszámolója a 2023. évről

Szakosztályunk általános céljainak megfelelően 2023-ban is a pályaorientáció pedagógiai elméletének és gyakorlatának fejlesztését, a tendenciák, jó gyakorlatok megismerését, a pályaorientáció életút-személetű megközelítésének erősítését határoztuk meg tevékenységünk rendezőelvének és ez alapján terveztük, szerveztük programjainkat, vállalásainkat.

Vezetőség:

Elnök: Dr. Borbély-Pecze Tibor Bors, a Magyar Pedagógiai Társaság alelnöke

Alelnök: Dr. Kenderfi Miklós

Titkár: Dr. Suhajda Csilla Judit

Szakmai kollégiumi küldött: Dr. Fazakas Ida

Küldöttgyűlési küldött: Juhász Ágnes

Szakmai kollégiumi tag: Dr. Szilágyi Klára

Küldöttek: vezetőség, a szakmai és a küldöttgyűlési küldött

Aktivisták: Pálvölgyi Lajos, Tajtiné Lesó Györgyi, Gyöngyösi Katalin

 

Tagsági, szervezeti események, változások

Szakosztályunknak jelenleg 44 regisztrált és 3 máshol regisztrált tagja van, a tagok közül 3 fő 2023-ban csatlakozott a szakosztályhoz. A tagságon kívül több, mint 100 főnek juttatjuk el rendszeresen a programjainkról és a társ-szakosztályok, egyéb szervezetek felhívásairól szóló híradást, amelyről a jelentkezők nyilatkozata alapján külön nyilvántartást vezetünk. A vezetőség 1-2 heti rendszerességgel egyeztet a Szakosztály működésével, programjainak előrehaladásával kapcsolatban.

A beszámolóban felsorolt eseményekről bővebben az llg.hu oldalon, illetve az MPT szakosztályi aloldalán lehet olvasni. Az események többségének felvétele és az előadások nagyrésze elérhető a Szakosztály YouTube csatornáján. A csatornán jelenleg 109 feliratkozó van (ebből 20 fő 2023-as feliratkozás), a feltöltött 26 videóhoz (ebből 3 db 2023. évi feltöltés) 4907 megtekintés tartozik (ebből több mint 1000 megtekintés 2023-ban), a legnézettebbet  465-an nézték meg.

A tagjainkkal és a közvéleménnyel való kapcsolattartásra a társasági honlap szakosztályi aloldalán kívül az új honlapon Pályaorientáció aloldalt működtetünk, és híreket jelentetünk meg az MPT FB oldalán.

Webináriumok, programok

A 2023. évi szakosztályi munkatervnek megfelelően az alábbi szakmai programok, webináriumok kerületek megvalósításra.

  1. június 22-én Szakosztályunk a Magyar Közgazdasági Társasággal közösen szervezett online szakmai konferenciát A validáció szerepe az életpálya-építésbencímmel. A rendezvény előadói – Borbély-Pecze Tibor Bors, a Wesley János Lelkészképző Főiskola egyetemi docense, a Magyar Pedagógiai Társaság alelnöke, az MPT Pályaorientációs Szakosztályának elnöke és Derényi Andrásoktatásfejlesztő – többek között olyan fogalmakat jártak körül, mint a kompetenciák, a karrierépítés és a munkahely-váltások. A rendezvény moderátora: Sum István, a Milton Friedman Egyetem címzetes főiskolai docense, az MKT Munkaügyi Szakosztályának elnökségi tagja volt.
  2. október 10-én nagy sikerrel lezajlott szakosztályunk webináriuma a Kortárs kutatások a pályaérdeklődés területén címmel. Emlékeztetőül a program:
  • Tudlik Csilla: Gimnáziumi tanulók pályaérdeklődési mintázatai
  • Pogátsnik Monika: Műszaki képzésben tanuló fiatalok pályaérdeklődésének, pályaattitűdjeinek alakulása

A rendezvény moderátora és fő szervezője Pálvölgyi Lajos volt. A rendezvényt nagy érdeklődés övezte (közel 40 fő vett részt rajta) és az előadásokat követő izgalmas szakmai diskurzus és megszületett közös tervek arra ösztönzik a szervezőket, hogy a témát érdemes lesz folytatni. A műhelyen elhangzottak megtekinthetők a Szakosztály YouTube csatornáján.

  1. november 9-én tartottuk szakosztályunk harmadik online rendezvényét A pályaorientáció 3 évtizedecímmel, amelyet a Magyar Közgazdasági Társasággal közösen szerveztünk. A webinárium célja a munkaügyi szolgálat három évtizede alatt (1991-2023) kialakult, kifejlesztett és működtetett munkaügyi, pálya-, és karrierépítés szolgáltatások áttekintése, az elmúlt 30 év értékelése volt.

A rendezvény bevezető előadását Borbély-Pecze Tibor Bors, a Magyar Pedagógiai Társaság (MPT) alelnöke, az MPT Pályaorientációs Szakosztályának elnöke tartotta. Korreferátumok: Gelle Mária, a Vas Vármegyei Kormányhivatal Foglalkoztatási, Foglalkoztatás-felügyeleti és Munkavédelmi Főosztályának szolgáltatási szakreferense és Hegedűs Pál Gábor okleveles emberierőforrás-tanácsadó, tréner, humánszolgáltatás-szakértő. Moderátor: Janovics László volt megyei és regionális munkaügyi központ igazgató (Pécs) volt.

Az értékes szakmai beszélgetés révén komplex pályaképet kaphattunk a munka-pályatanácsadók és a humán szolgáltatások munkaügyi szervezetben betöltött szerepéről, feladatairól és lehetőségeiről. A szakmai programon készült felvétel a Szakosztály YouTube csatornáján elérhető.

 

Konferenciák, publikációk, egyéb disszeminációs tevékenységek

  1. február 1-én az MPT Pályaorientációs Szakosztálya az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemmel a Magyarországi TÉT Egyesület és az Oktatási Hivatal együttműködésével „KARRIERÉPÍTÉSRŐL KARRIERTÉRKÉP MÁSKÉPP!” című Országos Pályaorientációs Módszertani Konferenciát szervezett, amelyen közel 100 fő vett részt. A konferenciának az egyetem adott helyet és a konferencia fővédnöke Brassói Sándor, az Oktatási Hivatal elnöke volt.

A konferencia céljaként az fogalmazódott meg, hogy a plenáris előadások mellett minél szélesebb spektrumon nyújtson lehetőséget a pályaorientációs tevékenységekhez és az életpálya-építéshez kapcsolódó módszertani műhelymunkák megvalósítására, ahol a résztvevő szakemberek számára lehetőség nyílik az együttgondolkodásra és a horizontális tudásmegosztásra.

A konferencián plenáris előadóként Dr. Borbély-Pecze Tibor Bors szakosztályi elnök és Dr. Kenderfi Miklós alelnök vett rész, az előbbi az „Életpálya-építés interdiszciplináris megközelítése”, az utóbbi „Az Iskolai közösségi szolgálat pályaorientációs szemléletű megközelítése” címmel tartott előadást. A délutáni workshopokon több szakosztályi tagunk tartott workshopot: Dr. Tudlik Csilla és Dr. Fazakas Ida pályaismeret bővítését segítő eszközöket, módszereket mutattak be szekcióikban, Tajtiné Lesó Györgyi, Kovács Mónika és Dr. Suhajda Csilla Judit pedig problémafókuszú pályaorientációs praktikák, technikák bemutatására vállalkoztak.

A konferencia nagy sikerrel zárult, az előadások egy része 2024-ben külön kiadványban kerülnek majd publikálásra.

A Magyar Pedagógiai Társaság (MPT) –– Diszlexiás Gyermekek Fejlesztéséért Szakosztálya, a Szakképzési Kollégiummal, a Pályaorientációs Szakosztállyal, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karával, valamint a BGéSZC Öveges József Technikum és Szakképző Iskolával együttműködésben 2023. április 21.  napján tartotta az Esélyek és kihívások – SNI és BTMN tanulók a szakképzésben konferenciáját hibrid formában. A konferenciát közel egy éves előkészítés előzte meg, amelyben szakosztályunk tagjai Gyöngyösi Katalin és Tajtiné Lesó Györgyi is aktív szerepet vállaltak.

A rendezvény több, mint 150 szakember részvételével zajlott. Témája a szakképzésben tanuló atipikus fejlődésű – sajátos nevelési igényű és beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdő – tanulók helyzete és támogatásuk lehetőségei volt a 2020-ban bevezetett új szakképzési rendszerben.

Szakosztályi tagjaink közül Tajtiné Lesó Györgyi „Az SNI és BTMN státusszal rendelkező tanulók szakképzésben való továbbtanulását befolyásoló tényezők” címmel, valamint Dr. Cserti-Szauer Csilla munkatársaival „Életpálya-tervezési készségek fejlesztése hátrányos helyzetű tanulók számára – út a továbbtanuláshoz” címmel tartott előadást.

A konferencián elhangzott előadások és szekciók tartalma alapján a szervezők ajánlásokat fogalmaztak meg, amelyet számos helyre elküldtek, közreadásukra az Opus et Educatio 37. számában, Trencsényi László, elnök úr összefoglalójában került sor. Azóta számos felsőoktatási intézmény és szakmai szervezet reagált az abban foglaltakra. A visszajelzések jellegét és tartalmát az alábbi bejegyzés foglalja össze.

  1. szeptember 14-én Magyar Közgazdasági Társaság Munkaügyi Szakosztálya A foglalkoztatási szolgálat három évtizede – az intézményi képességépítés hiányosságai címmel tartott online szakmai konferenciát, ahol a bevezető előadást Szakosztályunk elnöke tartotta.
  2. október 26-28 között megrendezésre kerülő XXIII. Országos Neveléstudományi Konferencián Pálvölgyi Lajos szakosztályunk tagja az Életpálya-építési kompetencia fejlesztése gimnazisták körében címmel tartott előadást a pályaorientáció témaköréhez kapcsolódva.

 

Idén 30 éves a tanácsadó képzés Magyarországon, amelynek apropóján a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vidékfejlesztés- és Fenntartható Gazdasági Intézet Humántudományi és Szakképzési Tanszéke 2023. november 23-án konferenciát szervezett Gödöllőn “Tanácsadás, mint professzió” címmel. A plenáris előadások között Dr. Szilágyi Klára professor emerita, Szakosztályunk egyik alapítója, Ádám György díjas tagja „Az interdiszciplináris szemlélet jelentősége a tanácsadás fejlődésében”, Dr. Borbély-Pecze Tibor Bors elnök pedig „A pályatanácsadás gazdasági hasznai” között tartott előadást. Délután A tanácsadókat segítő szervezetek, szövetségek szekcióban az MPT Pályaorientációs Szakosztálya is bemutatkozott.

Szakosztályunk tagjai számos értékes publikációval gazdagították idén is a pályaorientációhoz kapcsolódó terület szakmai, módszertani megismerését, amelyek többsége elérhető a szakosztály honlapján i. (www.llg.hu )

 

Megjelent Opus et Educatio folyóirat tematikus száma (2023. vol.2)  az SNI/BTMN tanulók helyzetéről a szakképzésben. A szám az “Esélyek és kihívások – SNI és BTMN tanulók a szakképzésben” című konferencia nyomán készült, amit a Magyar Pedagógiai Társaság és az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar szervezett 2023. áprilisban, Budapesten. A szám cikkei a konferenciához hasonlóan több szempontból járják körül a SNI és BTMN tanulók helyzetét a szakképzésben. A szám elérhető ezen a linken: http://opuseteducatio.hu/index.php/opusHU/index A szakosztályunk tagjai által írt szaktanulmányok a lapban a következők:

  • Czirfusz D. & Gyöngyösi K.: SNI és BTMN tanulók a szakképzésben: fogalmi keretek és statisztikai adatok, p 117-136.
  • Tajtiné Lesó Gy.: Az SNI státusszal rendelkező tanulók szakképzésben való továbbtanulását befolyásoló tényezők p. 170-182.

 

Egyebek

Szakosztályunk vezetősége és tagjai aktívan részt vesznek a Magyar Pedagógiai Társaság szakmai és operatív programjain. Szakosztályunk elnöke Dr. Borbély-Pecze Tibor Bors alelnökként segíti továbbra is a Magyar Pedagógiai Társaság tevékenységét. A vezetőségi és a küldöttgyűlési rendezvényeken túl -ahol mindig legalább 1 fővel képviseltük a Szakosztályt, idén az MPT Alapszabályának módosításában is részt vettünk szakmai és jogi támogatással (Dr. Suhajda Csilla Judit).

  1. augusztus 20. alkalmából szakosztályunk alapítója Dr. Szilágyi Klára pszichológus, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem professor emeritusa részére, a munka- és pályaválasztási tanácsadás önálló hivatássá válását megalapozó tevékenysége, az  interdiszciplináris szemléletű képzés kialakításában vállalt meghatározó szerepe, illetve e  szakterületen folytatott iskolateremtő munkája, kiemelkedő oktatói és oktatásszervező tevékenysége elismeréseként, Magyar Érdemrend tisztikeresztje polgári tagozat kitüntetést kapta. Sok szeretettel gratulálunk!

 

Budapest, 2024. január 5.

 

Dr. Suhajda Csilla Judit

titkár