AZ ATEE WINTER KONFERENCIA
2014. április 15-17.
Az Association for Teacher Education in Europe (ATEE) kisebb évközi konferenciája (”Winter” Conference) amelyet az egyesület egyik Research and Development Community-je (RDC-je) szervez. Ezúttal az Education for Social Justice, Equity and Diversity RDC. Ennek vezetője Mészáros György. Az RDC az ELTE-vel és a Magyar Pedagógiai Társasággal szervezi a konferenciát. További lelkes résztvevőket keresünk a szervező bizottságba.
További információ és jelentkezés: meszarosgyuri.d@gmail.com
A konferencia címe és témája
SOCIAL JUSTICE AND DIVERSITY IN TEACHER EDUCATION
A társadalmi igazságosság és diverzitás kihívása a tanárképzésben. Ennek mindenféle vetülete megjelenik majd: a sokféleség különféle formái (nem, társadalmi státusz, fogyatékosság, etnikai hovatartozás, nyelvi különbségek, szexuális orientáció, stb.), multikulturalizmus, kritikai pedagógia, neo-liberalizmus kritika, aktivitás-kutatás-oktatás összekapcsolása a tanárképzésben stb.
A pontos témaleírás később készül el angolul.
A konferencia tervezett sajátosságai:
A konferencia részben követné a hagyományos felépítést: keynote-ok és szekcióülések, szociális eseményekkel (fogadás), azonban hangsúlyos lenne, hogy legyen helye az érdemi párbeszédnek és vitának, ennek érdekében sajátos módon egy szekcióban csak két prezentáció lenne, amelyeket így mélyebben vitathatnának meg a résztvevők; kiemelkedő lenne a szociális hangsúlya a konferenciának, amely így kerülné a sznobizmust, reprezentációt, és túlköltekezést, s igyekezne környezettudatos lenni: ökoszempontból és úgy is, hogy a környezetre figyelne (a zsidó negyed séta, és a szociális vacsora alternatív megoldásával; a helyi szervezetek bevonásával a szervezésbe is, a lokális és globális összekötésével), valamint a fiatalok, gyerekek hangja is megjelenne a konferencián. Társadalmi esemény, nem csak konferencia.
A konferencia igyekezne összekötni a különféle (helyi) szereplőket, gyakorlatot és elméletet, ugyanakkor fontos lenne a nemzetközisége és tudományos minősége. A dialógus, vita kiemelt dimenziója lenne, szakítva a hagyományos „csak bemutatjuk az előadást” gyakorlattal. Az absztraktok újabb nemzetközi gyakorlatban ismert módszer szerint nagyon rövidek lesznek. 90 szóban (!) kell összegeznie, nagyon lényegretörően, előadása témáját a résztvevőnek.
Viszont legkésőbb egy hónappal a konferencia előtt el kell mindenkinek küldenie egy hosszabb papert (min. 2000 szó) és az előadása PPT-jét (kötelező!). Ezeket föltöltjük a honlapra, hogy a résztvevők meg tudják előzetesen nézni. Így mindenki előre kiválaszthatja, hogy melyik szekcióra megy el a magáén kívül, és megnézheti előre az előadásokat, azért is, mert az előadásokra 10-10 perc lesz (hiszen már ismerik a résztvevők, tehát csak össze kell foglalni), és kb. 40 perc a megbeszélésre, kérdésekre, vitára stb.
A konferencia résztvevői:
Tudományos kutatók, tanárképzési szakemberek a világ minden részéről, hangsúlyosan Európából és különösen Közép- és Kelet-Európából. Ezzel a régióban fontos konferenciaként megjelenve, és az ATEE-nek is tagok toborzását lehetővé téve. A kelet-európai résztvevők részvételének segítésére (vagy általában a szegényebb országokból jövőkére) pályázható alacsonyabb részvételi díj lenne.
Max: 110 fő
A konferencia szervezői, kapcsolatai:
A Kar, az MPT szereplői, hallgatók, akár középiskolás diákok, civil szereplők bevonásával.
A szervezőbizottság elnöke: Mészáros György
Tagok: még alakul, Trencsényi László, Fábry Ilona
Doktori hallgatók és hallgatók, diákok bevonásával, még civil szervezetekből is esetleg
A koncepció szerint magának a szervezésnek is valamiféle társadalmi dimenziója lenne, előmozdítva a különféle társadalmi szereplők együttműködését. Jó lenne felvenni a kapcsolatot iskolákkal is.
Együttműködő partner lehet még Erzsébetváros, Erzsébetvárosi Közösségi Ház