Az Ádám György érdemérem díjazottjai 2023

 

A Magyar Pedagógiai Társaság Ádám György Érdemérem elismerésben részesíti

Heltmanné Mudri Zsuzsa-t.

Heltmanné Mudri Zsuzsa az MPT Diszlexiás Gyermekek Fejlesztéséért Szakosztály egyik alapító tagja, tevékeny részt vállalt a szakosztály 1997. évi megszervezésében és azóta is a diszlexiával vagy egyéb tanulási zavarral jellemezhető tanulók iskolai életútja ügyének aktív képviselője.

 

1984-től tavalyi nyugdíjba vonulásáig az Öveges József Középiskola könyvtáros tanára volt, ahol 1992-ben tanácsosi címmel ismerték el munkáját. Jelentős szerepet vállalt az iskolában 1994-ben bevezetett új profil, a diszlexiás tanulók képzése, támogatása terén. Sok-sok tanulási problémával küszködő tanulót mentorált, kedvességével, nyitottságával és ötletességével mindig tudott előttük új kapukat nyitni. Volt, aki egy-egy tanulmányiversenyen való indulást és sikereket, volt, aki az egyetemre való jelentkezéshez kapottönbizalmat és bátorságot, volt, aki a CERN részecskegyorsítójába való kijutást köszönhette neki. Utóbbi folyományaként 2011-ben a világon először hozott létre virtuális látogatást a CERN-ben, aminek országos visszhangja is volt. Az ötletet, a programot a CERN látogatóközpontja azóta szerepelteti kínálatában. Iskolai munkája során a legbüszkébb a tanítványai sikereire, és a tőlük kapott „mindenszakos tanár” címre volt.

Mindig résztvevője, gyakran előadója és szervezője is volt az iskola – pedagógusoknak szervezett – tudásmegosztó konferenciáinak és tanfolyamainak, akár helyben vagy vidéken, akár Erdélyben vagy Kárpátalján kerültek azok megrendezésre. Az általa létrehozott „diszlexiás szakkönyvtár” a kétezres évek elején szakmai kuriózumnak számított, mind a kötetek számát, mind azok széles témalefedettségét tekintve.

 

Hosszú évekig a Diszlexiás Gyermekek Fejlesztéséért Szakosztály delegáltjaként volt tagja az MPT Szakmai Kollégiumának. Tapasztalatait, meglátásait szívesen megosztotta az eszmecserék, viták során.

Az elmúlt évtizedek folyamán mindig vett részt a szakosztály tudásmegosztó alkalmain, tan-folyamok, konferenciák és szakmai műhelyek, valamint pályázatok aktív szereplője és szervezője volt. Több MPT-kötet szerkesztője, olvasószerkesztője, a Társaság évkönyvét szerkesztő team tagja.

 

Aktív és megbecsült tagja a Könyvtárostanárok Egyesületének, amelyen belül beválasztották a „Bölcsek Tanácsa” elnevezésű bizottságba. Nyugdíjasként is aktívan dolgozik, a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár gazdagréti tagkönyvtárában vállalt önkéntes munkát.

 

Szakmai-közéleti tevékenységét elismerve 2004-ben Magyar Köztársasági Ezüst Érdemkereszt kitüntetésben részesült, a Könyvtárostanárok Egyesülete 2021-ben munkásságát a KTE Emlékéremmel (életműdíj) ismerte el.

 

Heltmanné Mudri Zsuzsa megtestesíti az Ádám György-i, az új iránt tudományos alapossággal érdeklődő, a tanítványok boldogulását mindenek felett érvényesíteni törekvő, a közösségért aktívan tevékenykedő pedagógus ethoszt. Elismerése nem csak a Társaság megbecsülését fejezi ki, hanem a Társaságon túlmutatóan jeleníti meg a példát mutató emberi-tanári-civil aktivista magatartást.

 


 

A Magyar Pedagógiai Társaság Ádám György Érdemérem elismerésben részesíti a kisgyermeknevelés kiemelkedő hazai képviselőjét
FAUST DEZSŐNÉ -t.

Pályája minden eleme a kisgyermekneveléshez kapcsolódik. Ez a szakmai életút a 70-es évek elején óvónőként kezdődött és aktív munkássága óvodavezetőként fejeződött be. E két pont között a kisgyermeknevelés szakmai munkájának szinte minden eleme megtalálható. Gyakorlati szakember, innovációk kezdeményezője és terjesztője, kutatások résztvevője, tanulmányok szerzője és társszerzője, szakmai programok résztvevője előadóként, szervezőként. Munkásságában kiemelkedik a néphagyományok megjelenítése az óvodapedagógiai munkában. Ennek egyik következ-ményeként alapítója volt a Néphagyományőrző Óvodapedagógusok Egyesületének, és mind a mai napig e szakmai program egyik legelismertebb képviselője. Szerkesztője és társszerzője volt az óvodai nevelési országos alapprogram alapján létrehozott választható programnak, melynek eredményeként megjelent a minősített Néphagyományőrző Óvodai Program. Erre épített tevékenységeinek eredményeként hazánkban és határainkon túl is szakmai hálózat létrejöttét irányította. A programkövető és megvalósító intézmények száma több százra tehető.

Az MPT Kisgyermeknevelési Szakosztályának munkájában aktív munkavállalói ideje kezdetétől vesz részt, 1993-tól-2002-ig a szakosztály vezetőségi tagja volt. Aktivitása itt is példa értékűen jelent meg. Szervezett szakmai programokat, ha azt kellett tenni, írt szakmai cikkeket, ha írni kellett, előadásokat vállalt, ha a szakmai munka eredményeit kellett hitelesen képviselni. Nem csak követi a kisgyermeknevelés megújuló rendszerét, hanem kezdeményezője, aktív képviselője a fejlődésnek, fejlesztéseknek. Meglátásait, véleményét minden fórumon – írásban, szóban – az óvodaügy (intézmény, család), és a gyermekek érdekében szakmai érvekkel, az ügy iránti szeretettel támasztja alá. Kiváló szakemberként ismertsége széleskörű, nem csak Magyarországon, hanem a határon túli magyar óvodapedagógusok körében is. 2000-ben méltán kapta meg a Brunszvik Teréz Díjat, mely további szakmai-közéleti aktivitásra serkentette.

Fauszt Dezsőné, ahogy kollégái ismerik és szólítják, Erika a hazai kisgyermeknevelés területén jelenítette, jeleníti meg Ádám György szellemiségét. Az elkötelezettséget a gyermekek nevelése tekintetében, a szakmai igényességet, a mindig többre-jobbra törekvés igényét, a munka tekintetében a következetességet, az emberi kapcsolatokban – gyermek, szülő, kolléga tekintetében egyaránt – a tiszteleten alapuló együttműködést, a közösségi élet tevékenységben is megjelenő fontosságát. A Magyar Pedagógiai Társaság ezt az emberi-szakmai-közéleti magatartás az Ádám György Érdeméremmel ismeri el.

 


 

A Magyar Pedagógiai Társaság Ádám György Érdemérem elismerésben részesíti
VARGA Lajos-t.

Az ebben az esztendőben kilencvenedik életévét betöltő Varga Lajos a magyar szakképzés legújabb kori történetének egyik kiemelkedő alakja.

A műszaki szakoktatással 1956-ban a MÜM 14. sz. Intézetében mint szakmunkás ismerkedett meg. Szegedi majd budapesti felsőfokú tanulmányat követően később szakoktató, majd műszaki tanár lett. 1962-től 1970-ig a Munkaügyi Minisztériumban főelőadó, szakképzési főfelügyelő munkakörben dolgozott, ahol a szakmai képzés irányítása, valamint a szakközépiskolai oktatás megvalósítása és irányítása volt Dél-Pest, Pest megye, Nógrád megye területén. 1970 és 1996 között a budapesti Trefort Ágoston Kéttannyelvű Szakközépiskola és Gimnázium igazgatója volt. A hazai szakoktatás, két tanítási nyelvű szakképzés, műszaki tanárképzés elismert szakembere, műszaki tanár, nyugdíjas, címzetes igazgató, közoktatási és szakképzési szakértő, a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem, Közoktatási vezető szak volt konzulense.

Kiemelkedő szakmai szerepe volt a hazai két tanítási nyelvű szakközépiskolai oktatás kidolgozásában és megvalósításában. Szakmai és társadalmi közéleti aktivitása nyugdíjba vonulását követően is kiemelkedő. Az Országos Képzési Tanács szakértőjeként részt vett az első szakképzési törvény előkészítésében. Ebben az időszakban a Fővárosi Oktatástechnológiai Központ Felügyelő Bizottság társelnöke volt. 1992-től a HUNDIDACT Szövetség Ellenőrző Bizottságának elnöke, több mint egy évtizeden át volt az Oktatási Minisztérium által adományozható kitüntetések odaítélésével foglalkozó szakmai kuratórium elnöke. Szakértőként a szakképzésben folyamatosan tevékenykedett, illetve éveken át konzulensként oktatott a Műegyetemen a közoktatási vezető képzés keretei között. Mentorpedagógusként a mérnöktanár szakos hallgatók témavezetője, a vizsgarendszerben szinte állandó bizottsági tag.

Varga Lajos 1969-től a Magyar Pedagógiai Társaság tagja, 1991-től 1994-ig a Budapest Tagozat szakképzési elnöke, 1989-től a Magyar Szakképzési Társaság elnökségi tagja, 1990-98 között alelnöke volt. Az MPT keretében formálódó Szakképzési Kollégium elnökségi tagjaként kiemelkedő szerepet vállaltaz elmúlt években is a társaság munkájában. Munkásságát számos elismeréssel is értékelték. Földes Ferenc-díj (1991), Munkaügyért-díj (1992), Apáczai Csere János-díj (1997), Szakképzésért-díj (1998), Trefort Ágoston-emlékplakett (1999).
Varga Lajos életútjában, szakmai és közéleti aktivitásában példa értékűen jelenik meg az Ádám György képviselte emberi-szakemberi magatartás. A Magyar Pedagógiai Társaság életpályája egészét az Ádám György Érdemérem-mel ismeri el.