A Felügyelő Bizottság jelenése a Magyar Pedagógiai Társaság a 2022. évi tevékenységéről

 

 

Működés, törvényesség

 

A Magyar Pedagógiai Társaság a 2022. évben is minden szükséges és lehetséges intézkedést megtett annak érdekében, hogy működése törvényesen, a működésére irányadó jogszabályoknak megfelelően történjék.

A Társaság vezetése a Társaság folyamatban lévő alapszabálymódosítási eljárásában igyekezett módszeresen feldolgozni a Törvényszék által tett valamennyi észrevételt és reflektálni egyéb, a Társaság tagjai részéről érkezett módosítási indítványokra is. A vezetés a Küldöttgyűléssel két ízben is megtárgyalva és mindezeket az egységes szerkezetű módosított Alapszabályba beépítve, ugyancsak törekedett eleget tenni a Törvényszék által tett hiánypótlási felhívásoknak.

 

A módosítások beépítésére egyrészt szükségszerűen került sor, így a Társaság megválasztott tisztségviselőinek 2021-ben lejárt mandátumára tisztújítási eljárást kellett megindítania és lefolytatni, hiszen a Társaság képviseletét, bármely hatóság, szerv, vagy bármely szervezet előtt történő hivatalos eljárását biztosítani kellett. Az ezt lehetővé tevő, a Törvényszéknél indított jogi eljárásokat ezért az ügyvivő vezetőség elindította, illetve a hiánypótlási felhívásokat kezelte, az aktuális eljárási cselekményeket az arra előírt határidőben minden esetben megtette.

 

A módosítások másik csoportja az Alapszabály és ezáltal a Társaság működésének egyszerűsítését volt hivatott szolgálni. Ennek megfelelően azon, a Törvényszék által nevesítetten nem szükségszerű elemnek tartott rendelkezéseket (mint például a tisztségviselő neve, lakhelye, stb.) az SZMSZ-ben szabályozva kívánja kezelni, így az ezekben szükségszerűen vagy időszakosan megjelenő változások nem generálják majd automatikusan az Alapszabály módosításának igényét a jövőben. A Társaság Alapszabálya, a fentiek alapján egyszerűbb, átláthatóbb, a működést és az alapítói céloknak megfelelő működtetést szolgáló jogi dokumentum mellett tehát új elemként kidolgozásra/aktualizálásra kerül az SZMSZ, valamint további, a jelen jogi helyzet rendezésének keretébe tartozóan a tagozatok/szakosztály esetében is megfogalmazódott egy írásbeli szabályozó (eljárásrend/ügyrend) kialakításának igénye is. Ez utóbbi esetében a szabályozási és viszonylagos egységesítési törekvést az a cél formálta, hogy a legfontosabb kérdésekben, mint az adott szakosztály, tagozat képviselőjének választása, vagy a küldöttállítás stb. egységesebb és átláthatóbb, jogilag is rendezettebb jövőben működtetést tegyen lehetővé.

 

Végül, de nem utolsósorban a vezetőségnek az alapszabálymódosítási eljárás folyamatában keletkezett aktuális személyi kérdésekre, az azokban bekövetkező változásokra is reagálni kell(ett), így a lemondott tisztségviselők helyére új jelöltek állítása, valamint a Felügyelő Bizottságot érintő összeférhetetlenségi kérdés feloldása, új tag állítása is feladatául szolgált.

Mindezen feladatoknak az összehangolása és koordinálása mellett a Társaság továbbra is ellátta az Alapszabályban vállalt feladatait, a szakmai célok támogatásához rendelten szervezte közéleti, szakmapolitikai tevékenységeit, szakmai rendezvényeit.

 

A Társaság szakmai hitelességének és elismertségének megőrzése mellett komoly erőfeszítéseket tett a tagozatok, munkacsoportok szervezeti életének frissítése érdekében – a mindenkori taglétszám felülvizsgálatán és aktualizálásán túlmutató -, számos, az elnökség által generált szakmai programokkal. Az elnökségi beszámoló szerint a civil szervezetek működésére kiható jogszabályi változások, a nehezedő külpolitikai és gazdasági környezet mellett a Társaság pozitív szakmai és pénzügyi mérleget ért el, az elért eredményeket megőrizni, a Társaságot tovább vinni és működtetni törekszik.

Az év során is kiemelkedő volt a könyvkiadói tevékenység, az ide  kapcsolódó rendezvények szervezése, továbbá ezen keresztül fontos együttműködő partneren megnyerése.

A társasági élet dinamizmusát jelentősen növelte a digitális térben rendezett programok sokasága és ezeken való résztvevői aktivitás.

 

Az elnökség folyamatosan és rendszeresen működött, szervezte és irányította, szakmailag segítette a szakosztályok, tagozatok tevékenységét. Működése szabályos és szervezett volt, hatékony irányító és segítő munkát végzett a Társaság érdekében. Az elnökség beszámolója is megerősítette, hogy a Társaság elnöksége mindent megtesz a szervezet jogszerű, hatékony és költségkímélő működtetésének megőrzésén túl a szakmai életben való minél aktívabb jelenlét támogatására, a fiatalabb generációk megszólítására, illetve a lehetőségek maximális kihasználása melletti bevételszerző tevékenység erősítésére, fenntartására.

 

 

 Az MPT pénzügyi gazdálkodása 2022-ben

 

Az MPT pénzügyi gazdálkodásáról szóló beszámoló részét képezi a teljes beszámolónak.

Az állandóság, a kiszámíthatóság,  a stabilitás jellemzi a gazdálkodást. Azt mutatják az adatok, hogy a szervezet működése hosszú évek óta  küzdelmekkel, de mégis az állandóság jegyében zajlik ugyanakkor nagyon szerény források állnak rendelkezésre.

Az MPT közhasznú szervezet, egyszerűsített éves beszámolót készít. A Társaság a számviteli jogszabályoknak megfelelően a tulajdonában lévő eszközeiről és azok forrásairól, a gazdasági műveletekről nyilvántartást vezet. A könyvelés pontos, áttekinthető, amelyet a Felügyelő Bizottság tagjainak ez évi vizsgálata is megerősít. A Társaság éves gazdasági terv alapján működik.

A gazdálkodás szabályosságát a gondosan összeállított könyvelői jelentés is alátámasztja. A bevételek tagdíjakból, könyvértékesítésből, rendezvényszervezésből, kutatómunka végzéséből, szakértésből eredő bevételekből, önkormányzati, költségvetési és más gazdálkodói támogatásból képződtek.

 

A társaság létszámának alakulásáról néhány adat: 2022. őszi tagnyilvántartás szerint  1030 tagja volt a társaságnak.  60 tagtárs került törlésre a nyilvántartásból, egyben 60 fő új taggal nőtt a taglétszám. A tagdíjfizetés fegyelmezettsége is javult. Többen vannak a tagtársak között, akik nem évente fizetik a tagdíjat, hanem egyszeri befizetési teljesítéssel több évre együtt teljesítik tagdíjfizetési kötelezettségeiket, a tagtársak egyrésze a tagdíj feletti összeggel támogatják a társaság munkáját.

 

2022-ben, a bevételek összege 4.678.000 forint volt. Kiemelhető a könyvértékesítés, a rendezvényszervezés, egyéb tevékenységek. Sikeres vállalkozás a Staféta tábor, mely nyereséges tevékenységként működött.

A társaság a 2022. évben is részesült támogatásban, melyet Erzsébetvárostól kapott 310 000 Ft, más szervezetektől kapott 1 000 000 Ft összegben, valamint magánszemélytől kapott támogatás 270 000 Ft értékben. A tagdíjbefizetésből származó bevételek összege 2 590 000 forint volt.  2022-ben az 1%-os adófelajánlásokból 237 758 forint bevétel keletkezett.

 

A bevételekkel szemben a kiadások, ráfordítások összege 4 382 000 forint volt.

A kiadások az igénybe vett szolgáltatásokkal, egyéb tevékenységek finanszírozásával kapcsolatosak. Így a társaság a 2022. évben sikerrel látta el feladatait, eredményesen gazdálkodott, takarékosan finanszírozta kiadásait, s ilyen módon 300 000 Ft nyereséggel zárja eredményesen az évet A társaság pénzeszközeinek összege 2 520 000 forint volt december 31-én.

A Magyar Pedagógiai Társaság a közhasznúsági feltételeknek megfelelően működik.

A dokumentumok alapján elmondható, hogy a Társaság gazdálkodása szabályos, amint az az előző években is jellemző volt, valamint a körülményeknek megfelelően takarékosság jellemezte a 2022. évben is.

Reméljük a Társaság következő éve sikerrel tesz eleget ezen kötelezettségeinek, tagjai oktatási, pedagógiai elkötelezettségétől motiváltan.

 

A Felügyelő Bizottság felé a tagság részéről panasz, észrevétel nem érkezett, az FB figyelemmel kísérte az elnökség tevékenységét, állandó és személyes/vagy online jelenlét mellett képviseltette magát a Társaság nagyobb rendezvényein. A Felügyelő Bizottság a Magyar Pedagógiai Társaság 2022. évi tevékenységét törvényesnek jogszerűnek ismeri el. A közhasznúsági követelmények teljesítésével együtt elfogadásra javasolja.

Ezen jelentés összeállításában közreműködött FB tagok: Jakab Anikó, Túri Ibolya és Novák István.

 

 

Budapest, 2023 április 22.

 

Novák István

   FB elnök