Kedves Kolléganők, Kollégák!
Immár négy éve, hogy 2010. január 20-án a Bojtor Károly termében zajlott le az a Közgyűlés, ami a mai napig tartó időszakra meghatározta tagozatunk tevékenységének, működésének irányát, a társasági élet fejlesztésének legfontosabb tennivalóit. Az akkori és a korábbi közgyűlés értelmében Társaságunk „küldetése”, hogy Nógrád pedagógiai közéletében jelen legyen.
Az eltelt időszakban számos változás történt: 2011 évi köznevelési törvény, a 229/2012. (VII.28.) Korm. rendelet a nemzeti köznevelésről szóló törvény végrehajtásáról, a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendelet, továbbá a pedagógusok előmeneteli rendszeréről és a közalkalmazottak jogállásáról szóló 1992. évi XXXIII. törvény köznevelési intézményekben történő végrehajtásáról szóló 326/2013. (VIII.30.) Korm. rendelet. Ezek a jogszabályok határozták meg a köznevelési intézmények működését. Fenti témákról társaságunk finanszírozási nehézségei miatt nem tervezett központi előadásokat, azonban a Nógrád Megyei Pedagógiai Intézet tájékoztatta a pedagógusokat központi előadók és kiadványok segítségével.
A szervezet társadalmi környezete:
Kevés a szakmai-társaséletre fordítható szabad idő, még kevesebb az erőforrás a szakmai közösségi életre, az alapszabály szerinti működésre.
Az oktatási kormányzat nem biztosított „civilbarát” környezetet, nem igényelte a civil szervezetek véleményét, ugyanez mondható el Salgótarján Önkormányzata esetében is.
Feltételrendszer:
Az összejöveteleinkhez a Városháza helyett a Civil Közösségek Háza biztosít helyiséget.
Pályázati támogatások, Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzata részéről:
2010. – 30.000 Ft
2011. – 25.000 Ft
2012. – 35.000 Ft
2013. – 25.000 Ft
2014. évi pályázatok esetében a döntés időpontja 2014. május 9.
2013-ban a szlovákiai kirándulásra egyéni befizetés (1.000 Ft/hó) történt.
A pályázati támogatásokat a „Művelődés ill. Felnőtt Tanulók Hetének” rendezvényeire, illetve a rimaszombati, füleki és losonci tapasztalatszerzésre fordítottuk.
Tagdíjbefizetés, számlaszám: 11708001-20025854
Aktív dolgozók: 2.000 Ft (túlfizetés 5.000-10.000 Ft közöttiek) , Nyugdíjasok: 500 Ft
Kérem, hogy aki nem tette meg a befizetést, az rövid időn belül pótolja.
A Magyar Pedagógiai Társaság Nógrádi Tagozatának szakmai irányelve:
• az élethosszig tartó tanulás elve
• kialakított jó kapcsolat ápolása és újak kötése civil szervezetekkel, Civil Kerekasztal (Belszervi Betegek Salgótarjáni Egyesülete (BEBESE), MOE, kapcsolatfelvétel TIT-tel, a Pedagógusok Szakszervezete Nyugdíjas Tagozatával ill. a Balassi Bálint Megyei Könyvtárral)
• pályázatok segítségével forrásbővítés
• taglétszám növelése
• kapcsolatfelvétel tankerületi igazgatókkal
ESEMÉNYEK, RENDEZVÉNYEK
2010.
Kiemelt esemény ez évben is az élethosszig tartó tanulást népszerűsítő „Művelődés Hete – Tanulás Ünnepe”rendezvénysorozat. Partnerek: Gyermekekért Baráti Kör, Salgótarjáni Összevont Óvoda, Magyar Óvodapedagógiai Egyesület, Civil Kerekasztal nevelési-oktatási és kulturális szekció, Salgótarjáni Általános Iskola és Diákotthon, Balassi Bálint Könyvtár és Közművelődési Intézet. A baglyasaljai Hétközi Diákotthonban került megrendezésre az Ezt tanultuk – ezt tudjuk kulturális fesztivál (május)
„Velünk élő múlt” 700 éves Baglyaskő ünnepséghez (október 1-15 között) rajz és irodalom pályázat, kiállítás, szakmai beszélgetés társult. Szüleink, nagyszüleink játékaiból készült kiállításnak a Balassi Bálint Könyvtár és Közművelődési Intézet adott otthont. Élethosszig tanulunk, pedagógusok más szerepben címmel Szabó Istvánné tartott előadást, helytörténeti kutatásokról számolt be az oktatás és sport területét érintően Bódi Györgyné dr. és Czene Gyula tagtársunk.
Aktuális rendezvényeinkről a Pedagógiai Hírkörkép számolt be.
A Madách Imre Gimnázium és Szakközépiskolában sikeres volt a Szülők Akadémiája rendezvénysorozat, ahol Fábry Béla és Simon Mária az MPT alelnöke, ill. a Szakmai Kollégium tagja tartott előadást és tartalmas szülőkkel folytatott beszélgetést az MPT sikeres pályázatának köszönhetően.
Szervezetfejlesztés Rétságon, Pásztón, és Bátonyterenyén realizálódott.
Szlovákiai tanulmányút felhívása jelent meg az MPT honlapján, amelynek tervezett időpontja: 2010. november (a tervezett program: Losonc Vigadó megtekintése, Kékkő vára, Szklabonyán Mikszáth Ház, Sztregova Madách Emlékház. Cél: együttműködés kezdeményezése a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségével, irodalmi emlékhelyek látogatása. Az alacsony részvételi szándék és a partner szervezet elfoglaltsága miatt a tanulmányút elmaradt. Együttműködési megállapodást irtunk alá a Nógrád Megyei Pedagógiai Intézettel (tehetséggondozásban szakmai partnerként való együttmunkálkodás, szakmai konzultációk, közös pályázat, tehetségnapok szervezése, közös rendezvények, tehetséggondozó programok kidolgozása)
2011.
A Nógrád Megyei Pedagógiai Intézet által szervezett XIX. Pedagógiai Nap – Géniusz tehetségnap jegyében telt el. A József Attila Művelődési Központban a témához kapcsolódóan előadás hangzott el, az Üvegcsarnokban képzőművészeti kiállítást (mester és tanítvány) tekinthettek meg az érdeklődők. Április 20-án Dr. Trencsényi László ügyvezető elnök ajánlotta az érdeklődők figyelmébe a Mesterek és tanítványok című kötetet. A könyvkiadásban a Pedagógiai Intézet és Nógrádi Tagozat működött közre. A kiadványra joggal lehetünk büszkék.
„Művelődés Hete-Tanulás Ünnepe” rendezvények időpontja 2011. október 14-24-ig terjedő intervallum. Téma: Az önkéntesség évéhez kapcsolódott (önkéntesség elmélete és gyakorlata, felmérés Salgótarján középiskoláiban kérdőívek kitöltése a 11. és a 12. évfolyamon, feladataink vannak e téren). Együttműködő partnereink: Gyermekekért Baráti Kör, St-i Összevont Óvoda, Civil Kerekasztal nevelési-oktatási szekció, Balassi Bálint Könyvtár és Közművelődési Intézet, TEMI Könyvtár, BEBESE, Élet és Tudásfa Olvasókör, Madách Imre Gimnázium és Szakközépiskola .
A Balassi Bálint Könyvtár és Közművelődési Intézetben szervezett hagyományos rajz- és fogalmazás pályázat témája szintén az önkéntességhez kapcsolódott. Bódi Györgyné dr. Karácsony Sándor életútját ismertette a tagtársakkal.
A Balassi Bálint Könyvtár és Közművelődési Intézetben az Élet és Tudásfa Olvasókör együttes rendezvényén „Női lapok, női olvasók” címmel Hídváry Péter vezetőszerkesztő tartott tájékoztatást a lapokról, személyesen találkozhattak az érdeklődők a helyi születésű szerkesztővel.
A Madách Imre Gimnázium és Szakközépiskola kiadványban tette közzé az eseményhez kapcsolódó rendezvényeit pl: Goethe Intézet és a Tipográfusok Társasága a Fayl Frigyes Galériában
plakátkiállítást rendezett, feladatlapokat mutattak be a kiállításhoz kapcsolódóan. Megszervezték a XXI. Magyar Középiskolai Rajzversenyt, a Megyei Váci Mihály Vers- és Prózamondó Versenyt,valamint a Tudományos Diákkört.
Senior Mentor program Aichelburg Márton Civil Vállalkozások Kft. ügyvezetője felkérésére 3-5 fős mentori csoport alakult, mely Tagozatunkat is érintette. Fő cél volt a helyi támogatók keresése a program megvalósítására (55 év felettiek önkéntes segítségnyújtása 2-3 osztályos gyerekek tanulási sikeréért, a mentori munka 1 tanévre szólt).
Felkérésre állami kitüntetésekhez ajánlásokat készítettünk Bratinkáné Magyar Évát és Somogyiné Qallich Lenkét érintően.
Intézményi átszervezés miatt nem valósult meg az „Ezt tanultuk, ezt tudjuk” kulturális fesztivál, s nem realizálódott az együttműködési megállapodás a BEBESÉ-vel, a Dornyay Béla Múzeummal és a Balassi Bálint Könyvtár és Közművelődési Intézettel.
2012.
Május 9-én került sor a szlovákiai tapasztalatcserére Rimaszombatban, kapcsolatfelvételre került sor Ádám Zitával és Csúz Lászlóval (a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének helyi tisztségviselői.) Mindketten szóltak a nyári Szlovákiai Magyar Pedagógusok programjáról, a Gömörben szervezett Nyári Egyetemről, a Szülőföld és a Bethlen Alapról, a regionális értékekre nevelésről (családunk, környezetünk), tankönyvük, melyet mind a 9 résztvevő megkapott, „A hely ahol élünk, Gömör Észak Nógrád” címet viseli.
Kiemelt rendezvényünk a „Felnőtt Tanulók Hete” októberben. Téma: Generációk egymás között, hátrahagyott örökségünk Nándori Ferencné a „Tájak Korok Múzeumok” Salgótarjáni szervezetének titkára tartott előadást a TEMI Könyvtárban, ugyanitt került megrendezésre a Civil Szervezetek Fóruma, ahol Csizmadia László a Civil Összefogás Fórum elnöke a civilek helyzetéről az új törvényi szabályozásban címmel tartott előadást. A könyvtárban került sor a „Nagyi mesélj”, az óvodások számára szervezett programra.
A „Mi családunk” rajz és fogalmazáspályázat eredményhirdetése a Balassi Bálint Könyvtár és Közművelődési Intézetben valósult meg. A rendezvény együttműködő partnerei: Gyermekekért Baráti Kör, St-i Összevont Óvoda, Balassi Bálint Könyvtár és Közművelődési Intézet, TEMI Könyvtár, „Tájak Korok Múzeumok” Salgótarjáni Szervezete.
Az óvodák kivételével állami fenntartásba kerültek a köznevelési intézmények, ad hoc jellegű feladataik megsokszorozódtak, ebben az évben a „Felnőtt Tanulók Hete” nem volt széles tömegeket megmozgató.
Örömteli esemény, hogy a Karácsony Sándor Pedagógiai Egyesület felkérésére az általunk jegyzett „Mesterek és tanítványok” című kötetből az országos megjelenésű Pedagógusok Arcképcsarnoka című kötetbe bekerült Ágasvári Lajos (Pásztó), Tóth Lajos (Balassagyarmat) a Nógrádi Tagozat korábbi elnöke, Végh Károly (Diósjenő), Buttyán Sándorné, Kiss Imréné, Mezőfi Zoltánné és Rákóczi István (Salgótarján) pedagógusok. A bemutatóra 2012. október 19-én a Hajdú-Bihari Megyeháza Árpád termében került sor, tagozatunkat Czene Gyula képviselte. (kiléptünk a megye határán túlra)
Előadások megtartása kaptunk felkérést a BEBESE-től, téma, az élethosszig tartó tanulás volt. A tájékoztatást tagozatunk elnöke tartotta.
2013.
A tagozati üléseken szűk körű tagság jelenik meg évek óta, így ebben az évben is. Leginkább a nyugalmazott pedagógus kollégák és az óvodapedagógusok voltak résztvevői az üléseknek és a rendezvényeinknek. Ettől az évtől kezdődően a Civil Közösségek Háza II. emeleti konferenciaterme ad otthont összejöveteleinknek.
2013. szeptember 14-én sor került a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége Losonci Területi Választmány képviselőjével (Tomolya Adrienn) a „ropogós ötvenessel” való személyes találkozásra.
Kapcsolatfelvétel, kapcsolatépítés, közös pályázatírás és rendezvényszervezés céljából találkoztunk a rendkívüli tettrekészséggel megáldott Szvorák Zsuzsáva, a Füleki Magyar Ház vezetőjével. A 11 fős küldöttségünket jelenlétével megtisztelte Villányi Györgyné, az MPT elnökségi tagja és Fábry Ilona titkárságvezető. Az útról remek fotókat készített útitársunk, Villányi György. A füleki szakmai programot egy nagyon tartalmas losonci városnézés és ebéd követte.
Ebben az évben is megszerveztük a „Felnőtt Tanulók Hetét”. Együttműködő partnerünk volt: Gyermekekért Baráti Kör, St-i Összevont Óvoda, Balassi Bálint Könyvtár és a Magyar Pedagógiai Társaság. Programjaink a következők voltak:
Közös rendezvény a Magyar Pedagógiai Társasággal Patakon. Téma: Zarándok pedagógusok Előadó: dr. Szarka Emese az Apor Vilmos Katolikus Főiskola adjunktusa, moderátor dr. Trencsényi László, az MPT ügyvezető elnöke. Az eseményről a résztvevő Czene Gyula cikket írt a Nógrád Megyei Hírlapban.
Óvodák programja: Jövőnk a környezet védelme, Velünk élő természet címmel rajz és bábkiállítás, a hagyományos rajz és fogalmazás pályázat (Velünk élő múlt) eredményhirdetésére ebben az évben a Civil Közösségek Házában került sor, a könyvtár általunk használt helyiségének más célú elfoglaltsága miatt.
Salgótarján Civil Társadalmáért díjra ebben az évben is a Nógrád Megyei Fotóklubot javasoltuk.
A BEBESE és a Nők Klubja, valamint a Pedagógusok Szakszervezete Nyugdíjas Alapszervezeténél előadást tartottunk az élethosszig tartó tanulásról és a „Felnőtt Tanulók Hetéről”.
A szervezetfejlesztés, tervünkkel ellentétben nem sikerült ebben az évben, illetve együttműködési megállapodás nem született a BEBESÉ-vel, a Pedagógus Szakszervezet Nyugdíjas Szervezetével és a TIT-tel.
2014.
Januári évindító ülésünkön beszámoló hangzott el a Zarándok Pedagógusok című kerekasztal beszélgetésről, s javaslatkérés fogalmozódott meg a 2014. évi programhoz kapcsolódóan. A 2013 évi beszámolót e-mailen küldtem el, hasonlóan a 2014 évi tervet. A kiküldött anyagokhoz nem érkezett észrevétel. Ebben az évben is kiemelt rendezvényünkként tarjuk számon a „Felnőtt Tanulók Hete”-t, a tisztújítást megelőző vezetőségválasztást.
„A Gyermekekért Baráti Körrel” tagozatunk az idén is meghirdeti a rajz és fogalmazás pályázatát
általános iskolások számára, amelynek témamegjelölése későbbi időpontban történik, s a témával releváns pályamunkák értékelésére hagyományosan a Balassi Bálint Megyei Könyvtárban kerül sor. Mivel május 15-ét az ENSZ a Családok Nemzetközi Napjává nyilvánította, ebből az alkalomból az EU Családszervezeteinek Szövetsége kihirdette, hogy a 2014-es évet a család és a munka összehangolásának, a családi gazdálkodásnak kívánja szentelni. A Nógrádi Tagozat is a fenti témát kívánja az élethosszig tartó tanulás programjainak középpontjába állítani, melyet előadások és kiállítások, bemutatók szervezésével, több civil szervezet és köznevelési intézmény együttműködésével kíván megvalósítani.
A szakmai tapasztalatszerzés szervezetfejlesztés érdekében bővíteni kívánjuk kapcsolatunkat Nógrád megye köznevelési intézményeivel, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Salgótarjáni Tankerületével, valamint a Magyar Pedagógiai Társaság Kisgyermeknevelési és Neveléselméleti Szakosztályával, valamint a Társaság Fővárosi Tagozatával, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy a pályázatok konzorciumban történő benyújtásával javítsunk tagozatunk anyagi helyzetén, illetve bővítsük pedagógiai ismereteinket és szakmai kapcsolatrendszerünket.
Ezen túlmenően szervezetfejlesztés érdekében Nógrád megye köznevelési intézményei pedagógusai számára előadások és tájékoztatók megtartását tervezi a Tagozat. Ebben az évben is pályázatot nyújtottunk be Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzatához, a fenti témák és programok támogatására.
A Tagozat tagsága, összetétele:
Tagozatunk tagsága saját nyilvántartásunk szerint 43 fő, közülük 17–en óvodai, 20-an általános iskolai, 6-an középiskolai, illetve közművelődési szakemberek. A középfok pedagógusai közül a létszámnövekedést, a középiskolai részvételt még nem sikerült elérni.
Az elmúlt négy év rendezvényei, amelyek az önkormányzati pályázatokban fogalmazódtak meg jó színvonalú szakmai programok voltak, a tapasztalt érdeklődés alapján eredményesnek, így a megítélt támogatásra méltónak mondhatók.
Társaságunk tervei között szerepelt, hogy bemutatja a Nógrádban korábban tevékenykedő és jelenleg is dolgozó pedagógusokat (tervezett kiadványunk: Pedagógusok a civil szférában). A helyi Esélyegyenlőségi Iroda (Palóc Esély) vezetőjével Szabó Péterrel megtörtént a kapcsolatfelvétel, várjuk a további ötleteket, konkrét segítséget a könyv finanszírozásához.
A társasági élet fejlesztése érdekében kapcsolatot keresünk, együttműködést kezdeményezünk más szervekkel.
Azt gondolom, hogy folytatni kell a pedagógusok, az intézményi műhelyek, alkotó közösségek bemutatást. Érdemes végiggondolni, hogy több, más civil szervezettel, szakosztállyal, társrendezővel és önálló programmal hogyan segíthetnénk a megye pedagógiai közéletét. A tevékenységi formák közül, mint lehetségest, említem a felolvasó ülést a szakmai műhely(ek) látogatását a könyvbemutató mellé. A rendezvényeink legyenek nyitottak, amelyeken az érdeklődők megkötés nélkül részt vehetnek. Az információáramlás meggyorsítása miatt, a jobb kapcsolattartás érdekében weboldalt kívánatos indítani.
Köszönöm a Magyar Pedagógiai Társaság Elnökségének, különösen Dr. Trencsényi László ügyvezető elnöknek segítségét, megkülönböztetett figyelmét, a tagozat tagságának megtisztelő bizalmát, lelkesedését, ügyszeretetét, a velem való együttműködését.
Kérem, fogadják el beszámolómat.
Salgótarján, 2014. május 6.
dr. Huszárné Kraft Valéria
tagozati elnök