Magyar Pedagógiai Társaság Konduktív etnopedagógia szakosztály
Megalakulás: 2023. június 06.
Elnök: Tatárné Nagy Ágnes – konduktor-óvodapedagógus, neveléstudományi kutató
A Kuncogó program alapelve a konduktív etnopedagógia, mely a néphagyomány pedagógiájának konduktív szemlélete, aktivizálás és rávezetés az önálló feladatmegoldásra, tanulásra. A holisztikus nevelési megközelítésben a készségek és képességek megalapozása és támogatása történik első sorban a népi játékokon keresztül életkornak megfelelően és egyéni képességekhez mérten. A gyermekfolklór eszköztárának adaptálása és differenciálása egy olyan támogató környezetet biztosít, ahol a gyermek észrevétlenül fejlődik, megismeri a saját testét, környezetét, és testi-lelki-szellemi jól-létet biztosít, felkészítve az életre. A játéktípusok struktúráját vizsgálva felállítható egy olyan rendszer, ahol a játékok kompetenciaterületenkénti besorolása valósul meg, melynek tudatos alkalmazása a prevenció alapja. A gyermek számára az a legkedvesebb, ha édesanyja, édesapja játszik vele, beszél hozzá, énekel neki, ringatja, simogatja, cirógatja, jelen van, figyel rá. Mindezek elengedhetetlenek a biztonságos kötődés érdekében. Az évszázadokon át csiszolt, formálódott játékok forma- és élményanyagába természetes módon nőtt bele az újabb generáció. Ez a fajta átörökítés és belenevelődés sajnos ma már nincs jelen minden család életében, első sorban tehát a pedagógusok által találkoznak népi játékokkal a gyermekek. Kiemelt célunk a játékos anyanyelv visszatanítása szülők és szakemberek számára egyaránt, hogy a népi játékok újra természetes közege lehessen minden gyermeknek. Munkaterv, feladatok a 2023-as évre: Ahhoz, hogy a Kuncogó szemléletet még közelebb vigyük a családok és a szakemberek számára is, a következő hónapokban a tagok személyes bemutatkozása fog megvalósulni, ahol jó gyakorlatokat, kiemelt élményeket, tapasztalatokat fognak megosztani – videó, kép, leírás, stb. formában.
Ezek mindenki számára elérhetők lesznek. A június 6-ai első ülésen ennek az ütemezése történt meg a tagok személyes bemutatkozását követően. Az elhivatott Kuncogó Közvetít-Ő-k magas szakmai tudással és elhivatottsággal mutatják be, hogyan lehet a Kuncogó-szemléletet, módszertant a mindennapokba beemelni.
Mindezt a saját személyiségükön keresztül, a saját tudásokkal átszőve. Így jelenik meg majd logopédiai, kisgyermeknevelői, óvodapedagógusi, fejlesztőpedagógusi, néptáncpedagógusi, tanítói megközelítés is, mely még inkább a komplexitásra fog törekedni. Megmutatva, hogyan lehet pl. egy ölbeli játékot újszülött kortól egészen kisiskolás korig alkalmazni, kiemelve a fejlesztési területeket, minek a fejlődését támogatja meg, felhívni a figyelmet a megelőzésre! Az őszi időszakra tervezünk egy Kuncogó szakmai napot Budapesten, ami egy gyakorlatorientált nap lenne a pedagógusok számára. Ennek a szervezése folyamatban van.
Mindezek mellett fontosnak tartjuk a tudományos megalapozottságot. Szeretnénk, ha a Konduktív etnopedagógia egy erős tudásbázis lenne, ehhez pedig tökéletes keret a Magyar Pedagógiai Társaság.
Sajnos, sok kifejezés, szóhasználat keveredik a népi játékokkal kapcsolatban is, melynek tisztázása időszerű, főleg, ha szeretnénk megérteni a Kuncogó módszertanhoz kapcsolódó rendszerszemléletet. Illetve szeretnénk, ha minél több bölcsődével fel tudnánk venni a kapcsolatot, hiszen tudjuk, hogy nem lehet elég korán kezdeni, illetve a megelőző szemlélet kialakítása végett is, tudván, hogy számos képesség fejlődését pozitívan befolyásolják a népi játékok, így ezek a tanulási nehézségek megelőzésében is fontos szerepet játszanak.
Tanuljuk újra együtt a játékos anyanyelvet!