Jász-Nagykun-Szolnok megyei tagozat
Kisné Bernhardt Renáta
A tagozat működésével és tagságával kapcsolatban előrelépésről számolhatunk be, mivel 2019-ben a Magyar Pedagógiai Társaság Elnöksége segítségével rendeztük a megyei tagozat tagsági névsorát és a tagok elérhetőségeit. Továbbá a tagok létszámát 8 fővel növeltük, mellyel sikerült teljesíteni az elmúlt két esztendő terveinek célkitűzését, azaz a tagozati létszám növelését. Kifejezetten üdvözlendő, hogy a tagok sorában az alsófokú oktatás pedagógusait is köszönthetjük, akik alacsonyabb létszámmal voltak jelen megyei szinten.
A 2019-es decemberi ülés során felmerült és fontosnak véltük egy titkári feladatkör beiktatását a tagozat működésének gördülékenyebb szervezés érdekében, melyet egyhangúlag dr. Sinka Annamária személyében szavaztak meg a tagozati ülésen jelenlévő tagok.
Továbbra is szoros kapcsolatot ápolunk a megyében az Eszterházy Károly Egyetem Jászberényi Campusával és a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Pedagógiai Szakszolgálattal, valamint egy nagyon konstruktív és hosszú távon is tervezhető kapcsolat kialakítása és közös szakmai munka indult el Jászberény Város Ifjúsági Önkormányzatával.
Mivel a tagozat aktív tagjai közül többen az EKE Jászberényi Campusának oktatói, ezért egyik fő erősségünknek a különböző pedagógiai, módszertani programok, konferenciák és rendezvények szakmai szervezése, előadások támogatása azzal a céllal, hogy az aktuális pedagógiai kérdésekre és a gyakorló pedagógus mindennapi praxisára hangsúlya kerüljön fókuszba.
A tagozat által szervezett programok, konferencia:
– 2019. október 29-én Társasjáték délutánra invitáltunk általános iskolás diákokat, ahol számos kommunikációs, csapatépítő, kooperációs társasjátékkal ismerhettek meg a résztvevők a jászberényi Városi Könyvtár gyermekkönyvtár részlegében. Ebben az évben még számos alkalommal tartott társasjáték délutánt dr. Furcsa Laura, ahol az EKE Jászberényi Campus hallgatóit is bevonta a szervezésbe.
– 2019. május 2-án az Ifjúsági Önkormányzat támogatását élvezhettük a megyei tagozat programjának megvalósításában Balogh Donát és Hamar Katalin képviseletének köszönhetően, amikor ismét Játszóházi foglalkozást szervezett dr. Sinka Annamária és Kisné dr. Bernhardt Renáta „Mert játszani öröm” – Interaktív játszóház és kézműves műhely programján. A játszóházban fejlesztő hatású, ugyanakkor örömteli – saját készítésű – játékokkal is találkozhattak az alsó tagozatos gyermekek. Ezen a délutánon is szerepet kapott a társasjátékok „forgórendszerben” történő kipróbálása dr. Furcsa Laura vezetésével. A játékok kipróbálása 6 állomáson történt, ahol a sikeres teljesítés után a gyerekek pontgyűjtő füzetben gyűjthettek nyomdákat. A 10 órakor kezdődő programot dr. Varró Bernadett, az EKE JC oktatási-kutatási főigazgatója nyitotta meg. A játszóházban a Szent István Sport Általános Iskola és Gimnázium 2. a osztályát láttuk vendégül, Mészárosné Suba Judit osztályfőnök és kolleganői, Farkas Bernadett és Doboss Eszter kíséretében, de a vendégek között üdvözölhettük Balogh Donát képviselő urat, Hamar Katalint, az Ifjúsági Bizottság képviselőjét, valamint Nagy Andrást, a Humánerőforrás Bizottság elnökét is.
A játszóházi program ötletgazdája és a kézműves tevékenységek kivitelezője dr. Sinka Annamária volt. A rendezvény valamint a játéktevékenységek megszervezésében Kisné dr. Bernhardt Renáta, a társasjátékprogram kidolgozásában dr. Furcsa Laura vett részt. A játszóház egyik célkitűzését jelenti, hogy a gyermekek számára élvezetes és hasznos, örömteli időtöltést kínáljon, ugyanakkor igazodva az életkori sajátosságokhoz, fejlesztő hatású legyen mindaz, amivel tevékenykednek. A játékok kipróbálása 7 állomáson történt, ahol a kitűzött feladatok sikeres teljesítése után a gyerekek pontgyűjtő füzetben gyűjthették össze az állomásokon szerezhető nyomdai figurákat. Köszönjük az Ifjúsági Önkormányzat támogatását és bízunk benne, hogy a program folytatására, valamint a közös együttműködésre a továbbiakban is lesz lehetőségünk.
– 2019. március 12-én hatalmas érdeklődéssel érkeztek jászsági pedagógusok az MPT megyei tagozat szervezésében rendezett „Harcosok klubja” – Az osztályfőnöki munka kihívásai napjaink köznevelési rendszerében című konferenciára. A helyszínt az Eszterházy Károly Egyetem Jászberényi Campus biztosította. A Campus Apponyi termében Kisné dr. Bernhardt Renáta, a Magyar Pedagógia Társaság J-N-SZ megyei tagozatának elnöke köszöntötte a Jász-Nagykun-Szolnok megyéből, illetve a Jászberényi Tankerületi Központ köznevelési intézményeiből érkező intézményvezetőket, pedagógusokat. A rendezvényt Dr. Molnár Marietta, a tanító szak felelőse és Zsemberi Zoltán, a Jászberényi Tankerületi Központ Igazgatója nyitotta meg. Az első plenáris előadásban Fekete-Szabó Anikó, a jászberényi Lehel Vezér Gimnázium tanára az offline és online zaklatás témakörét járta körül, ezután Lencse Máté, az Igazgyöngy Alapítvány munkatársa, a Toldi Tanoda szakmai vezetője a társasjátékok használatának pedagógiai lehetőségeibe avatta be a nézőket.
Ezt követően két idősávban négy-négy jó hangulatú, gyakorlatcentrikus szakmai workshop közül választhattak az érdeklődők. Az előadók és témák az első idősávban az alábbiak voltak: Lencse Máté: Társasjáték-pedagógia – az esélykiegyenlítés kultúrája; Fekete-Szabó Anikó: Mindennapi töprengéseink, avagy hogyan oldjuk meg pedagógiai kérdéseinket az action learning módszerével?; Fábián Nikolett: Az elektronikus dokumentumkezelés – mint ötletbank – előnyei az osztályfőnöki munkában; Sinka Annamária: Vizualitás és IKT eszközök a közösségfejlesztés szolgálatában.
A második idősáv szakmai workshopjainak vezetői és témái voltak: Furcsa Laura és Szaszkó Rita: Érzékenyítés és attitűdformálás osztályfőnököknek; űMagyar Ágnes és Magyar Zsolt: Virtuális nevelői szoba – avagy van élet a Facebookon kívül is; Molnár Marietta és Kisné Bernhardt Renáta: “Az elég jó osztályfőnök” – konstruktív lehetőségek a probléma-alapú és kooperatív szemlélet tükrében; Kovács-Bogya Tünde: A boldogságra nevelés lehetőségei az osztályfőnöki munkában. A megjelent (kb. 80 főre tehető) pedagógusok aktív részvétellel és pozitív visszajelzéssel reflektáltak a programra.
A szakmai programsorozatot évente, hagyományteremtő módon szeretnénk a Tanítók napján (március 12.) folytatni a J-N-SZ megyei tagozati tagok szervezésében annak érdekében, hogy egyrészt a megyei tagozat tagjai, illetve térségi pedagógusok találkozására, közös szakmai tájékozódására lehetőséget biztosítsunk.
Konferenciarészvételek, előadások:
– 2019. október 10-11-én az IATEFL, angoltanárok nemzetközi konferenciáján vett részt előadóként három tagozati tagunk (dr. Furcsa Laura, dr. Sinka Annamária, dr. Szaszkó Rita). – – 2019. október 18-20 között az Újvidéki Egyetem Szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karán szintén több tagtársunk tartott előadást (dr. Furcsa Laura, dr. Sinka Annamária, dr. Szaszkó Rita, Kisné dr. Bernhardt Renáta).
– 2019. március 12. „Harcosok klubja” – Az osztályfőnöki munka kihívásai napjaink köznevelési rendszerében c. konferencia (dr. Furcsa Laura, dr. Molnár Marietta, dr. Magyar Ágnes, Magyar Zsolt, dr. Sinka Annamária, dr. Szaszkó Rita, Fábián Nikolett, Kisné dr. Bernhardt Renáta, Kovács-Bogya Tünde)
– 2019. november 25-én Hamar Katalin a jászberényi Ifjúsági Önkormányzat 2019-es évi munkájáról és eredményeiről számolt be a Jászsági Évkönyv hivatalos bemutatóján, melyen egy empirikus kutatás adatairól, valamint a jászberényi ifjúságügy aktív jelenlétéről, jövőbeni terveiről, pályázati lehetőségekről is hallhattunk, s melyről részletesen a Jászsági Évkönyvben olvashatunk.
Összességében sikeresnek és tartalmasnak ítélhető meg a 2019-es év tagozati tevékenysége, melyet hasonló módon kívánunk folytatni.