A Magyar Pedagógiai Társaság
Diszlexiás Gyermekek Fejlesztéséért Szakosztály
- évi értékelés
Tagjaink száma jelenleg 44 fő, pártoló és tiszteletbeli tagjaink nincsenek.
Főbb tevékenységeink a 2019. évben az alábbiak voltak.
- március 6-án szakmai összejövetelt tartottunk a Logopédia Európai Napja alkalmából. A résztvevők logopédiai fejlesztő órákat látogathattak, óramegbeszéléseken és író-olvasó találkozón vehettek részt (Horgas Tamásné: Sikeres magyar diszlexiások című könyve kapcsán) és előadásokat hallgathattak.
Három tagunk, Paveszka Dóra, Travnev-Nagy Andrea és Dan Viktória tartott előadást 2019. április 26-án, a Démoszthenész Egyesület „Digitális logopédia – tabletekre hangolva” című konferenciáján.
- június 25-én Dr. Köpf Lászlóné, alapító elnökünk és Turcsik Katalin, jelenlegi elnökünk egyeztető megbeszélésen vett részt Horváth Bélával, a Budapesti Gépészeti Centrum főigazgatójával, Perkó László, a budapesti Öveges József Középiskola intézményvezetőjének közreműködésével. A szakosztály képviseletében felhívtuk a főigazgató úr figyelmét a diszlexiával és egyéb tanulási zavarral vagy nehézséggel élő tanulók nehéz helyzetére és lemorzsolódásuk veszélyére a szakképzés területén. Egyidejűleg felajánlottuk közreműködésünket a helyzet javításában, amit főigazgató úr nagyon nyitottan fogadott, majd ezzel kapcsolatos terveinket június 28-án elküldtük a főigazgatónak. A következőket kínáltuk: problématérkép felvázolása egy négyfordulós, a különböző érintett körök bevonásával megvalósítandó beszélgetés-sorozat eredményeképpen, majd erre építve egy konferencia megszervezése és konferenciakötet összeállítása, 30 órás tanfolyam kidolgozása a tanulási zavarral küzdő tanulókat oktató szakmai tanárok és szakoktatók számára, nevelési értekezleteken tartandó előadások ugyanebben a témában és ehhez kapcsolódó tájékoztató brosúra szerkesztése a centrum iskoláiban. Levelünkre nem kaptunk választ.
Két tagunkat jelöltük a társaság újonnan alapított Ádám György Érdemérmére: Dr. Köpf Lászlónét, alapító elnökünket és Hatvani Istvánnét, Elikét, egykori titkárunkat, külföldi kapcsolataink fő szervezőjét. Nagy örömünkre szolgált, hogy május 24-én Dr. Köpf Lászlóné a díjazottak között volt!
Több alkalommal és módon léptünk azzal a törvénytervezettel kapcsolatban, amely 2020-tól kötelezővé kívánta tenni a sikeres nyelvvizsga letételét az egyetemi felvételikhez. 2019. március 11-én levelet írtunk Bódis Józsefnek, az Oktatási Hivatal akkori vezetőjének, felhívtuk a figyelmét arra, hogy ez a döntés elfogadhatatlan módon hátrányosan érinti a nyelvi hátrányokkal küzdő tanulókat. A hivatal erre nem reagált, ezért június 17-én Trencsényi László elnök úr újabb levélben szólította fel az államtitkárt a válaszadásra – sikertelenül. A hozzánk forduló szülőket arra bíztattuk, hogy személyes jelenlétünkre számítva kérjenek időpontot az oktatási jogok biztosától, Aáry-Tamás Lajostól. Az egyik érintett szülő ezt megtette, de a biztos időpont adása helyett írásban tájékoztatta arról, hogy ebben az ügyben már intézkedett, kezdeményezését azonban „a döntéshozók nem fogadták el, a jogalkotó nem döntött a szabályozás megváltoztatásáról”. 2019. november 11-én újabb levelet írtunk Palkovics Lászlónak, aki időközben, az Innovációs és Technológiai Minisztérium vezetőjeként illetékessé vált az ügyben. Válasz most sem érkezett, de örömmel vettük tudomásul, hogy a minisztérium hamarosan elhalasztotta a tervezett törvény bevezetését.
Bázisiskolánk, a budapesti Öveges József Középiskola 25 éve foglalkozik diszlexiás tanulók képzésével, amit 2019. október 25-én ünnepelt, egy konferencia és tanár-diák találkozó keretében, „DISZ 25 – Diszlexia, Integráció, Szakértelem” címmel. Szakosztályunk társszervezőként aktívan részt vett az előkészítésben, meghívásunkra előadást tartott az alkalmon Villányi Györgyné, alelnök asszony (aki a betegsége miatt távol maradt Trencsényi László elnök úr üzenetét is felolvasta), szakosztályunk partnerének, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének képviseletében Pöllnitz Ilona, a Székelyföldi Oktatási és Módszertani Központ vezetője, valamint Juhász Ágnes, a Pályaorientációs Szakosztály titkára, aki a szakképzés múltját és jövőjét elemezte. A konferencián Turcsik Katalin, szakosztályi elnök felolvasta a szakosztály ez alkalomra írt állásfoglalását a szakképzés aktuális átalakítására vonatkozóan.
Sikeresen pályáztunk a FOF2019 kiírásra, amelyet a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közhasznú Nonprofit Kft. hirdetett meg az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából. Ennek keretében négy 30 órás tanfolyam megtartását vállaltuk 2020 első féléve folyamán, „Tanulási zavarok a kamaszkorban” címmel: Miskolcon, Győrben és (kétszer) Budapesten.
A Prevenciós Szakosztállyal való együttműködés keretében Turcsik Katalin részt vett a 2019. november 16-án rendezett műhelytalálkozón, és rövid prezentációt tartott „Tanulási törvények” címmel.
Szakmai tudásunk bővítésének érdekében rendszeresen részt vettünk szakmai és továbbképző programokon. Paveszka Dóra jelen volt a Felnőttképzési és Didaktikai Szakosztály közös szervezésében, a Budapesti Komplex Szakképzési Centrummal együttműködésben megvalósított, „Módszertani innovációk a szakképzésben” című workshopon, 2019. november 28-án. Turcsik Katalin március és április folyamán elvégezte a Logopédiai Kiadó által szervezett, „A matematikatanulás zavarai (diszkalkulia) című továbbképzést. 2019. május 8-án Turcsik Katalin részt vett a Dyslexiás Gyermekekért Egyesület által szervezett, „Nehezen boldoguló gyermekek a matematika órákon” című előadásán.
Az elmúlt évek az előzőekhez hasonlóan aktív munkával teltek, örömünkre szolgál, hogy három új taggal bővültünk és a szakosztály lendülete továbbra is megvan.
- január 23.
Turcsik Katalin
szakosztályi elnök