Beszámoló a Magyar Pedagógiai Társaság Pályaorientációs Szakosztályának 2021-es tevékenységéről

 

 

Szakosztályunk általános céljainak megfelelően az idei évben is a pályaorientáció pedagógiai elméletének és gyakorlatának fejlesztését, a tendenciák, jó gyakorlatok megismerését, a pályaorientáció életút-személetű megközelítésének erősítését tűztük ki célként, a szakpolitika, az intézmények és a szakemberek szintjén.

Szervezeti adatok:

Vezetőség:

Elnök: Borbély-Pecze Tibor Bors

Alelnök: Kenderfi Miklós

Titkár: Juhász Ágnes

Szakmai kollégiumi küldött: Fazakas Ida

Szakmai kollégiumi tag: Szilágyi Klára

Küldöttek: vezetőség és szakmai küldött

Aktivisták: Pálvölgyi Lajos, Tajtiné Leso Györgyi, Suhajda Csilla Judit

Szakosztályunk elnöke, Borbély-Pecze Tibor Bors a Magyar Pedagógiai Társaság alelnökeként dolgozik. 

Szakosztályunk javaslatára alapító szakosztályi tagunkat, dr. Szilágyi Klárát a társaság Ádám György Emlékéremmel tüntette ki.

Szakosztályunknak jelenleg 38 regisztrált és 8 máshol regisztrált tagja van, a tagok közül 3 fő 2021-ban csatlakozott a szakosztályhoz. Törlésre került 1 fő, elhunyt 1 fő.  A tagokon kívül kb. 60 fő kér rendszeres értesítést rendezvényeinkről, állásfoglalásainkról.

Szomorúan számolunk be arról, hogy még 2020-ban, de az előző beszámolót követően elhunyt nagyrabecsült alapító szakosztályi tagunk, dr. Völgyesy Pál.

 

A beszámolóban felsorolt eseményekről bővebben az llg.hu oldalon, illetve az MPT szakosztályi aloldalán lehet olvasni. Az események többségének felvétele és az előadások nagyrésze elérhető a Szakosztály YouTube csatornáján. A csatornán lévő 11 videóhoz 1500 megtekintés tartozik, a legnézettebbeket kb. 250-en nézték meg.

A tagjainkkal és a közvéleménnyel való kapcsolattartásra a társasági honlap szakosztályi aloldalán kívül az új honlapon Pályaorientáció aloldalt működtetünk, és híreket jelentetünk meg az MPT FB oldalán.

 

Szakmai rendezvények

A munkatervünkben szereplő rendezvények mindegyikét megvalósítottuk (egy esetben kissé eltérve az eredeti témától), és a tervezetteken kívül egy további rendezvényre is sor került.

 

Tesztek és kérdőívek a pályatanácsadásban

  1. március 10-én tartottuk meg a Heves Megyei Pedagógiai Szakszolgálattal közös műhelyünket, száznál több regisztrált és bejelentkezett résztvevővel. (A rendezvény az ősszel a járványhelyzet miatt elmaradt hagyományos egri Tanévnyitó tudásfórumot helyettesítette.)

 

Előadások:

  • Szilágyi Klára professor emerita: Pszichológiai eszközök és önértékelő eljárások hazai kialakulása
  • Balázsné Csuha Mária főigazgató, Heves Megyei Pedagógiai Szakszolgálat: Képességvizsgáló laborok, tesztek régen és ma
  • Gebauer Ferenc igazgató, Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat Továbbtanulási és Pályaválasztási Tanácsadó Tagintézménye: Pszichológiai és pedagógiai tesztek a mai pályaválasztási tanácsadásban

 

Új(abb) ifjúsági szakképzés és a pályaorientáció

Június 10-én tartotta az MPT Pályaorientációs Szakosztálya és a Magyar Közgazdasági Társaság Munkaügyi Szakosztálya közös online rendezvényét. Az előadásokat követő beszélgetés moderátora Sum István, címzetes főiskolai docens, Milton Friedman Egyetem volt. A rendezvény felvételét az MKT youtube csatornáján eddig 250-en tekintették meg.

 

Előadások:

  • A 2013. évi szakképzési reform hatása a tanulók kompetenciáira és lemorzsolódására. Előadó: Horn Dániel, igazgató, Eötvös Loránd Kutatási Hálózat Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaságtudományi Intézet
  • Az ifjúsági szakképzés szabályozásának legújabb változásai, hatásuk a tanulói életútra. Előadó: Náderi Zsuzsanna, az Alapítványi és Magániskolák Egyesülete alelnöke
  • Szakképzés és pályaorientáció, pályaedukáció. Előadó: Borbély-Pecze Tibor Bors, a Magyar Pedagógiai Társaság (MPT) alelnöke, az MPT Pályaorientációs Szakosztály elnöke

 

Új fejlesztésű online pályaorientációs eszközök

  1. június 17-én szakosztályunk és az Oktatási Hivatal közös online rendezvényt tartott az OH által kifejlesztett pályaorientációs eszközökről. Mivel a technikai felelős az OH volt, a lebonyolítás az ő szokásaiknak megfelelően zajlott, így az előadások nem kerültek fel előzetesen a youtube-ra, és nem is készült a műhelyről hangfelvétel. Ennek megfelelően csak a ppt-ket tudtuk feltenni, illetve a kérdésekre adott válaszokat összefoglalni. Az elhangzottak részletes megvitatására nem jutott idő. Ígéretet kaptunk arra is, hogy ha eljuttatjuk javaslatainkat, megpróbálják figyelembe venni azokat. Az eszközökkel kapcsolatos tapasztalatokat szakosztályunk gyűjti.

 

      Előadások:

  • Brassói Sándor OH-elnök megnyitója
  • Nyolcadikos pályaorientációs „mérés” (OPM) – háttér, kérdések és fejlesztési lehetőségek. Gebauer Ferenc igazgató, Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat Továbbtanulási és Pályaválasztási Tanácsadó Tagintézménye
  • Korreferátum: Az OPM tapasztalatai. Tajtiné Lesó Györgyi pályaválasztási tanácsadó, Heves Megyei Pedagógiai Szakszolgálat
  • Pályaorientációt támogató online mérőeszköz – POM. Ütőné dr. Visi Judit szakmai vezető, Oktatási Hivatal
  • Korreferátum: A POM tapasztalatai. Hajagos Kiss Margit pályaválasztási tanácsadó, Bács-Kiskun Megyei Pedagógiai Szakszolgálat

 

A Savickas-féle életpálya-tervezés és hazai alkalmazási lehetőségei

A 2021. október 11-én zoom formában tartott műhelymunkát két olyan gyakorló tanácsadó kolléga vezette fel, akik maguk is fordították Savickas munkáit és használják azokat a napi tanácsadási gyakorlatukban. Mark L. Savickas amerikai pszichológus a pályaorientációs szakma nemzetközileg ismert és elismert vezető személyisége, a life desing fogalmának megalkotója, a 20. század végi és 21. századi új típusú pályafutások támogatásának mestere volt. Az előadásokat követő beszélgetésen a módszer gyakorlati alkalmazhatóságával kapcsolatban hangzottak el kérdések.

 

Előadók:

  • Tudlik Csilla, szakszolgálatnál dolgozó pályaválasztási tanácsadó pedagógus
  • Füleki Beáta, a Károli Gáspár Református Egyetem karrieriroda-vezetője, a Felsőoktatási Tanácsadás Egyesület ügyvezető elnöke

 

Korunk kihívása a pályaváltás támogatása

 

A Felnőttképzési Szakosztállyal közös rendezvényünk a tervezettől kissé eltérő címmel és szervezésben valósult meg az MPT és az Epale Felnőtt Tanulók Hete program-sorozatának részeként. A program szervezője az NSZFH és az MPT Felnőttképzési Szakosztály volt, szakosztályunk csak előadót adott, és a meghirdetésben vett részt. Így sajnos youtube csatornánkon csak Borbély-Pecze Tibor Bors előadása érhető el.

 

Előadások:

  • Saját élmények a pályaváltásról
  • Borbély-Pecze Tibor Bors: Pálya, karrier, váltás
  • Tóth Veronika pályatanácsadó: Pályaváltás – A humán tőke fejlesztése
  • Borbély Krisztián elemző: A szakképzési pályakövetés és elemzés szerepe a felnőttek oktatásában
  • Helyzetkép a felnőttek pályaváltásának támogatásáról – kerekasztal

 

Völgyesy Pál emlékülés

 

  1. november 25.-én, dr. Völgyesy Pál professor emeritus halálának első évfordulójának alkalmából emlékülés került megrendezésre a gödöllői Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen, az MPT Pályaorientációs szakosztály aktív közreműködésével. Kerekasztal beszélgetésen vett részt Dr. Fazakas Ida, Dr. Borbély-Pecze Tibor Bors és Dr. Kenderfi Miklós, melynek során a Professzor úr tudományos és tanári életútját méltatták. Ezen kívül előadást tartott Dr. Visztenvelt Andrea (A életpályatanácsadás szerepe a mentori tevékenység kiegészítéseként egy kísérleti projektben), Gódor Krisztina (A tanácsadás lehetőségei a pályázatokban) és Dr. Suhajda Csilla (Dr. Völgyesy Pál professzor úr nyomdokain: Bemutatkozik a TÉT Egyesület).

Az online közvetítés mellett személyes részvétellel zajló konferencia zárásaképpen a MATE Tudományos Diákköri Konferenciájának Dr. Völgyesy Pál emlékdíjjal kitüntetett pályázatainak bemutatása történt.

 

Egyéb tevékenység

Szakosztályi szervezésben több cikket írtunk az Új Pedagógiai Szemlébe:

  • Borbély-Pecze Tibor Bors – Suhajda Csilla Judit – Kenderfi Miklós – Tajtiné Lesó Györgyi – Juhász Ágnes: Pályakonstrukció és pályaalkalmasság – Egyazon életpálya két olvasata. Új Pedagógiai Szemle évfolyam (2020), 9-10. szám.
  • Borbély-Pecze Tibor Bors – Fazakas Ida – Kenderfi Miklós – Tajtiné Lesó Györgyi: Pályainformációtól a közösségi karrier-konstrukcióig – A kettuneni közösségi médiára alapozott pályatanácsadási modell vizsgálata a hazai gyakorlatban. Új Pedagógiai Szemle évfolyam (2021), 03-04. szám.
  • Borbély-Pecze Tibor Bors- Pálvölgyi Lajos-Tajtiné Lesó Györgyi: Pályaedukációs tanulásmenedzsment rendszerek. Elvárások és példák. UPSZ, megjelenés elött.
  • Kenderfi M. Pályaorientációs tartalmú honlapok vizsgálata 2020 áprilisában Opus et Educatio 7évf. (2021) 4. szám, 410-422

 

A szakosztály által gondozott llg.hu oldalon frissítettük Nem hivatalos tájékoztató a szakképzési beiskolázáshoz című tájékoztatónkat.

Összegyűjtöttük a tagok nyolcadikos pályaorientációs méréssel kapcsolatos tapasztalatait. Ennek alapján javaslatot tettünk a fejlesztőknek és az Oktatási Hivatalnak a változtatásokra, és együttműködést javasolva lehetőséget kértünk a felmérés statisztikai adatainak megismerésére.  Sajnálatos módon levelünkre az OH elnökétől nem kaptunk választ, de a fejlesztőktől kapott tájékoztatás szerint néhány javaslatunk megfogadásra került. 

Felvettük a kapcsolatot a HiSchool civil szervezettel (www.hischool.hu). Ez egy dinamikusan fejlődő, középiskolásokat támogató szakmai közösség, amely coachinggal, tréningekkel és mentorálással segíti a tudatos pályaválasztást. Vizsgáljuk az együttműködés lehetőségét.

Tagságunkat tájékoztattuk az MPT és a szakosztályok számunkra érdekes rendezvényeiről. A társasági küldöttgyűléseken, a vezetői és a szakmai kollégium ülésein részt vettünk.

 

Budapest, 2021. december 3.