A szakosztály elérhetősége: mpt.pori@gmail.com, llg.hu, https://pedagogiai-tarsasag.hu/category/szakosztalyok/palyaorientacios-szakosztaly/
- A szakosztály 2022. évi célkitűzései:
Szakosztályunk általános céljainak megfelelően az 2022-ben is a pályaorientáció pedagógiai elméletének és gyakorlatának fejlesztését, a tendenciák, jó gyakorlatok megismerését, a pályaorientáció életút személetű megközelítésének erősítését tekinti céljának, a szakpolitika, az intézmények és a szakemberek szintjén.
- A célkitűzések elérése érdekében tervezett tevékenységek:
szakmai programok, konferencia szervezése, konferencián való részvétel, állásfoglalás, honlapgondozás, kapcsolatépítés, információszolgáltatás
- Tervezett programok, vállalások
- Iskolai pályaorientáció (career education) a finn iskolákban
Február és május között, időpont egyeztetés alatt, zoom formában. Meghívott előadó: Dr. Raimo Vuorinen, Jyvaskylai Egyetem (webinárium) Az előadás nyelve angol, fordítással. (Zoomban ez technikailag kezelhető)
Felelős: Borbély-Pecze Tibor Bors
Finnországban a pályaorientáció és a tanácsadás a tanterv kötelező eleme, amely 76 órányi tervezett tevékenységet foglal magában a diákok órarendjében a 7-9. osztályban. Ezen kívül egyéni tanácsadásra és csoportos tanácsadásra, valamint a vállalatoknál töltött gyakorlati időre van jogosultság. Az 1-6. osztályban a tanácsadás az osztályfőnökök munkájába van beágyazva.
A pályaorientációs oktatásra 2016 augusztusától a felső középfokú oktatásban is összesen 76 óra a kötelező időkeret. A hangsúly az egyéni tanulási programokon van, és a pályaválasztási készségek (CMS) elsajátítását a 2018-as új jogszabály a tanulók jogosultságaként és az egész életen át tartó tanulás kifejezett kompetenciaterületeként határozza meg. A tanulók az érettségi után egy évvel is jogosultak a pályaorientációhoz való hozzáférésre. 2017-ig a szakközépiskolai oktatásban 1,5 ECTS modul volt beépítve minden szakképzési tantárgyba. 2018 elejétől az új szakképzési törvény előírja, hogy minden 3 éves képzésben kötelezően 1 ECVET-modul (25-30 óra munkaidő) a pályaválasztási készségek fejlesztéséről szól.
- Digitalizáció és tanácsadói kompetenciák Európában (EU/EGT) (CEDEFOP, 2021)
Webinárium
Javasolt időpont: a finn programtól függően februárban vagy később az első félévben.
Amennyiben van rá vállalkozó tag/hallgató, hasznos lenne a kötetből egy magyar nyelvű kivonatot készíteni.
Felelős: Borbély-Pecze Tibor Bors
A műhely a Cedefop et al. (2021): Digital transitions in lifelong guidance: rethinking careers practitioner professionalism: a CareersNet expert collection anyagára épül. A pályaorientáció nyújtásának és a pályatanulásnak a változó kontextusai, amelyek a széles körű munkaerő-piaci változásokra és a szolgáltatások digitális átalakulására reagálnak, új kihívásokhoz, fejlesztésekhez és lehetőségekhez vezetnek. Az előadások a pályaorientációs munkaerő professzionalizálásának átfogó témájára és a digitális és tágabb társadalmi kontextushoz illeszkedő sajátos kompetenciákra összpontosítanak. A szerzők a technológiával kapcsolatos témák mellett figyelmet fordítanak a világméretű válságot megelőző, azt körülvevő vagy az által kiváltott fejleményekre is. Az elméleti/koncepcionális és áttekintő tanulmányok mellett több írás a nemzeti/regionális tanácsadási rendszerek szabványait vagy konkrét képzési vagy szolgáltatási fejlesztéseket mutat be.
- Nemzeti pályaorientációs rendszerek az EU szomszédságában (ET-ILO, 2021)
Közös webinárium az MKT Munkaügyi Szakosztályával
Időpont: 2022. június 9. 14 óra
Felelős: Borbély-Pecze Tibor Bors
A program alapja egy ILO-ETF közös jelentés, amely azt tárgyalja, hogyan lehet a karrierépítést támogató rendszereket kialakítani. A korábbi kutatási és szakpolitikai munkából kiindulva ez a kiadvány összegzi a tanulságokat, és módszertant javasol a nemzeti rendszerek felülvizsgálatára, amely magában foglalja a pályaorientációt, a pályaorientációs oktatást és a munkavállalóknak nyújtott pályafejlesztési támogatást. A megközelítés a kulcsfontosságú referenciapontok értékelésére támaszkodik, erős kontextuális elemzéssel, elkerülve a meglévő kihívások univerzális megoldásait. Az érdekelt felek nemzeti szintű bevonása ajánlott a hatékony felülvizsgálatok kidolgozásához, valamint a közös jövőkép, a prioritások és a rendszerfejlesztés tervezése érdekében végzett munkához.
- Tanévindító Tudásfórum, Eger
Időpont: szeptember 6.
Ha a járványhelyzet megengedi, a hagyományos egri pályaorientációs konferenciát 2022-ban is szeretnénk megrendezni, szeptember eleje a tervezett időpont. A helyszín Eger, Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, társszervező az egyetem és a Heves Megyei Pedagógiai Szakszolgálat. Téma a pályaorientáció területén futó aktuális projektek, fejlesztések és módszertani megoldások bemutatása. A meghívotti kör a pályaorientációban dolgozó tanácsadók, pedagógusok, megyei pedagógiai szakszolgálatok, iskolai tanácsadók, intézményvezetők, pedagógusok.
Felelős: Dr. Fazakas Ida, főiskolai docens, Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, Tajtiné Lesó Györgyi, pályaválasztási tanácsadó, Heves Megyei Pedagógiai Szakszolgálat.
3.5. Civil és magán pályaorientációs szolgáltatások
Időpont: október
Felelős: Pálvölgyi Lajos
A személyes vagy hibrid jelenléttel megrendezésre kerülő esemény célja az, hogy áttekintést adjon azokról a (fontosabb) civil szervezetekről és vállalkozásokról, amelyek hazánkban pályaorientációs szolgáltatásokat nyújtanak. Szeretnénk informálódni ezek célcsoportjairól, tevékenységeiről, jó gyakorlatairól, valamint az alkalmazott eszközökről, fejlesztésekről és innovációkról. A rendezvény célja az is, hogy támogassa a szakmai kapcsolatok, együttműködések kialakítását és a pályaorientációs szolgáltatások szakmai színvonalának fejlesztését a Szakosztály versenysemleges szerepvállalása mellett.
- Szükség szerint állásfoglalást alakítunk ki a szakterületünket érintő oktatáspolitikai dokumentumokról, intézkedésekről, elképzelésekről, fontosabb fejlesztésekről, felkérés esetén véleményezzük azokat, ill. javaslatokat dolgozunk ki.
Felelős: Juhász Ágnes
- Bibliográfiát állítunk össze és teszünk fel az llg.hu honlapra, lehetőség szerint a bibliográfiában szereplő cikkek honlapra helyezésével.
Felelős: összeállításért Kenderfi Miklós, honlapra helyezésért Juhász Ágnes
- Novemberben megtartjuk a szakosztály éves közgyűlését, részt veszünk az MPT rendezvényein, vezetői és szakmai kollégiumainak ülésein, küldöttgyűlésén.
Felelős: szakosztályi titkár
- A programokat meghirdetjük a társulati honlapon, ill. az llg.hu honlapunkon, valamint az EPALE közösségben, és meghívót küldünk tagságunknak és a bejelentkezett érdeklődőknek. Ezeken a felületeken a programokról való beszámolókat, állásfoglalásokat stb. is megjelentetjük.
Felelős: szakosztályi titkár
- A tagdíjfizetés/tagsági viszony rendezése érdekében vállalt feladatok
Amint megkapjuk a tagsági befizetések listáját, egyeztetünk az érintettekkel a fizetés/nem fizetés és tagság/nem tagság kérdéséről.
Felelős: szakosztályi titkár