Beszámoló a Magyar Pedagógiai Társaság Szakképzési Kollégiumának 2022. évi munkájáról.

 

 Magyar Pedagógiai Társaság  Szakképzési Kollégiumának  deklarált célja, hogy a lehetőségeket figyelembe véve információt közvetítsen a szakképzés/felnőttképzés helyzetéről a Társaság érdeklődő tagjainak, a szakképzésben/felnőttképzésben érdekelt szakembereknek, eszmecserét szervezzen a szakmai oktatás/képzés iránt elkötelezettséget érző szakemberekkel az aktuális szakmapedagógiai kérdésekről. Kapcsolatot építsen a Társaság más, szakképzéshez is kötődő szakosztályaival, a hazai szakképzés társadalmi és gazdasági környezetében  aktív szerepet vállaló pedagógusokkal, szakképző intézményekkel, gazdálkodó szervezetekkel.

  1. A Szakképzési Kollégium szervezete: a Magyar Szakképzési Társaság jogutódjaként létrejött Kollégiumunk Kollégiumi tagságból és a más, elsődlegesen választott (regisztrációs) szakmaspecifikus szakosztályok mellett a Kollégium munkájában is szerepet vállaló tagokból áll. Ennek megfelelően a nyilvántartott tagok száma 67 fő. (1 fő törölve, 2022-ben 6 fő új belépő és 4 fő más szervezeti egységben regisztrált tag csatlakozott a Kollégiumhoz.) A 2022. 10. 06-i elnökségi ülés megerősítette azt a szándékot, hogy  a Felnőttképzési Szakosztály és a Szakképzési Kollégium 2023-tól egy szervezeti egységként folytatja munkáját.

A Kollégiumunk 33 fős szakmai támogató háttérrel működik. Rendezvényeinken rendszeresen résztvevők: Szakképzési Centrumok, Kamarák, Független vizsgaközpontok, felsőoktatási intézmények, gazdálkodó szervezetek képviselői.

 

A 2022. 11.06-i elnökségi ülés új vezetőséget választott. Ennek megfelelően a kollégium vezetése:

  elnöke: dr. Benedek András,

  alelnöke : Kraicziné dr. Szokoly Mária  

  tiszteletbeli elnöke: dr. Szenes György,

  titkára: Schindler Rózsa.

  tagok: Balogh Csaba,

             Király László,

             Kulcsár Szilvia,

             Palotás József.

Szakmai Kollégium tagjai: Benedek András, Lükő István, Szenes György.

Küldöttgyülésbe delegáltak: Benedek András, Szenes György, Varga Lajos, Schindler Rózsa, Jakab János.

Aktivisták: Balogh Csaba, Király László, Varga Lajos, Jakab János, Kulcsár Szilvia, Fülöp Anita, Bihary Pál, Lükő István, Sós Tamás.

 

A szervezetnek az MPT honlapján „Szakképzés” címmel önálló rovata van. Rendezvényeinkről a Társaság You Tube csatornáján rendszeresen tájékoztatást adunk, valamint a honlapon részletes beszámolót adunk közre. A Kollégium rendezvényeiről az Opus et Educatio on-line folyóiratban rendszeresen rövid tartalmi ismertető jelenik meg.

 

2022-ben Dr. Szenes György részesült az MPT által alapított Ádám György díjban.

prof. Benedek Andrást Adult and Continuing education Hall of Fame (Nemzetközi Felnőtt- és Továbbképzési Hírességek Csarnoka) tagjai közé választotta.

  1. Szakképzési Kollégium 2022. évi aktivitásai, rendezvények: az itt megjelenített rendezvények részletes beszámolói az MPT honlapján, video felvételei a szervezet You Tube csatornáján megjelentek, valamint a résztvevők az előadások prezentációjával együtt megkapták.

Ez évi aktivitásunkat is  a szakképzés és felnőttképzés jelentős szakma,  tartalmi meghatározói köré szerveztük. Módszerében az idei évben is tartó egészségügyi veszélyhelyzetet figyelembe véve, de már kitekintve a normalizálódó helyzetre, jelenléti illetve „hibrid” formában is szerveztük.

Események, rendezvényeink 2022-ben:

 

  1. 03.25-én megtartott rendezvény (36 fő részvételével)

Az „új” szakképzési rendszer főbb tartalmi és meghatározó strukturális elemeinek vizsgálata után kissé kilépve ebből a keretből,  a szakképzésben tanulók oldaláról vizsgáltuk a rendszerben lezajló változások hatását a képzésben résztvevők diákéletére. A program címe: A szakképzésben tanulókról térségi, intézményi szempontokból.

Az elhangzott előadások: 1.Változások és lehetőségek a szakképzésben. Digitális és szociális szakadék az ózdi térségben. 2. Motívált és motíválatlan tanulói attitűd és ami mögötte van.

 

Előadóink: Alabán Péter, az Ózd Szakképzési Centrum Gábor Áron Technikum és Szakképző Iskola igazgatója, történelem szakos középiskolai tanára. Borsodi Csilla Noémi gyakorló szakképző  intézményben dolgozó pedagógus.

  1. 05.28-án megtartott rendezvény (63 fő részvételével)

 

Témája: A sokdimenziós dualitás a szakképzésben→Elmélet és gyakorlat. 

Az elhangzott előadások:  1.Gondolatok  a duális szakképzésről Magyarországon, 2. A dualitás lehetőségei a szakképzési intézményekben, 3. Duális szakképzés gazdálkodói szemmel → Kényszer-lehetőség- felelősség? 

 

Előadóink: Benedek András, a Magyar Pedagógiai Társaság Szakképzési Kollégiumának elnöke, Dr. Hafiek Andrea, Budapest Komplex Szakképzési Centrum kancellárja, Salamonné Maráczi Erika, Német-Magyar Tudásközpont Kft. szakképzés-fejlesztési szakértője, duális szakképzési tanácsadó.

  1. 10. 06. án megtartott rendezvény (74+26 fő részvételével)

 

Témája: Kimenetszabályozás a szakképzésben→független vizsgaközpontok.

Az elhangzott előadások: 1.A vizsgaközpont,  mint a minőségi szakképzés  és felnőttképzés egyik garanciális eleme  (Jó gyakorlatok a Debreceni Regionális Független vizsgaközpont szakmai munkájából) 2. „Értékeljük a tudást”- A vizsgaközpont munkája-eredményei- tapasztalatai-tervei a szakképzés új rendszerének egyik fontos résztvevőjeként.

Előadóink: Tirpák Zsolt a Debreceni Szakképzési Centrum  kancellárja, Fülöp Anita  a Székesfehérvári Területi Független Vizsgaközpont vezetője.

  1. 11.26. megtartott rendezvény (49 fő részvételével)

 

Témája: Az egyházak szakképzési intézményfenntartói szerepének, az elmúlt években kialakult jó gyakorlatának.

Az elhangzott előadások: 1. A katolikus szakképzésről, 2. Református szerepvállalás a magyar szakképzésben, 3. A Baptista Szeretetszolgálat intézményfenntartó szerepe.

 

Előadóink: Barcsák Mariann a Katolikus Pedagógiai Intézet intézményvezetője,  Bruckner László  a Magyarországi Református Egyház Oktatási Szolgálatának főigazgatója, dr. Szabó Csaba a Baptista Szeretetszolgálat oktatási főigazgatója.

  • további szervezeti munka:
  • A Szakképzési Kollégium társrendezőként részt vesz a Diszlexiás gyerekek fejlesztéséért Szakosztály 2023. áprilisában 80-100 fővel megrendezendő konferenciájának előkészítésében. A konferencia témája: Az SNI és BTMN tanulók helyzete a szakképzésben.
  • Elnökségi ülések on-line és jelenléti formában zajlottak. A jelenléti formában zajló elnökségi üléseknek a BME Műszaki Pedagógiai Tanszéke biztosít helyszínt.
  • MPT Szakmai Kollégiumi ülésein, Vezetői Kollégiumi ülésein és a havi rendszerességgel zajló elnökségi ülésein való részvétel.
  • májusi közgyűlés megerősítette Schindler Rózsa elnökségi tagságát, így a Szakképzési Kollégium továbbra is közvetlenül képviselheti a szakképzés ügyét.
  • A jelenléti formában meghirdetett, Alapszabály módosítását sokadszorra tárgyaló október 18-i rendkívüli közgyűlésen Benedek András elnök és Schindler Rózsa titkár vett részt.
  • Benedek András a Szakképzési Kollégium elnöke tartott vitaindítót novemberi 16-i Szakmai Kollégiumi ülésen, melynek témája: VII. Nevelésügyi Kongresszus (2008) óta eltelt időszak óta lezajlott  főbb nevelésügyi folyamataival való szembenézés.
  • Más szervezetekben kifejtett aktivitás: Civil Közoktatási Platform (CKP), a Felnőttképzési Szakértők Egyesülete (FSZOE), a Szakképzési Innovációs Tanács (SZIT ülésein, rendezvényein a Szakképzési Kollégium aktív képviselete biztosított volt online és jelenléti formában. Felvettük a kapcsolatot a Felnőttképzők Szövetségével is.

 

 

Budapest, 2023. 01.12.                                                Schindler Rózsa