Beszámoló a szakosztály munkájáról 2019-ben

Szakosztályunk mozgalmas évet zárt. Szakmai rendezvényeink mellett aktívan részt vettünk a Pedagógiai Társaság tevékenységében, szakmai véleményt alakítottunk ki a pályaorientációs szakpolitikai kérdésekben a Szakképzés 4.0 stratégia kapcsán, amelyet különböző fórumokon képviseltünk, segítettünk tagjainknak és az érdeklődőknek a tanácsadás szempontjából releváns szakképzési változások követésében, hozzájárultunk az új társasági honlap tartalommal való megtöltéséhez.

A beszámolóban felsorolt eseményekről bővebben a http://pedagogiai-tarsasag.hu/category/szakosztalyok/palyaorientacios-szakosztaly/ oldalon lehet olvasni, ahol az előadások prezentációi és fotói is megtekinthetők.

Szakosztályunk eleget tett a tagságból adódó feladatoknak. Ellenőriztük a tagdíjfizetést, megkerestük a nemfizető tagokat, kezdeményeztük 5 hosszabb ideje nem fizető tag tagságának felfüggesztését. Szakosztályunknak jelenleg 29 tagja van, közülük két új belépő. Ketten tevékenységük megváltozása miatt kiléptek a Társaságból, 1 fő átlépett más szakosztályba. A regisztrált tagokon kívül 8 fő szakmai tagunk van. A tagokon kívül kb. 20 fő kér rendszeres értesítést rendezvényeinkről, állásfoglalásainkról. A GDPR-nek megfelelően minden tagunktól és érdeklődőtől engedélyt kértünk a kapcsolattartásra, mailcímeiket engedélyeiknek megfelelő formában kezeljük.

A társasági küldöttgyűléseken, a vezetői és a szakmai kollégium ülésein részt vettünk. Szakosztályunk elnöke a Társaság alelnökeként dolgozik, az évkönyv szerkesztésében rajta kívül szakosztályunk titkára is részt vett.

Tagságunkat tájékoztattuk az MPT és a szakosztályok számunkra érdekes rendezvényeiről.

A tagjainkkal és a közvéleménnyel való kapcsolattartásra a társasági honlap szakosztályi aloldalán kívül az új honlapon Pályaorientáció aloldalt működtetünk, ezeket az oldalakat magunk kezeljük. Tartalommal töltöttük fel a birtokunkban lévő llg.hu oldalt, azonban az MPT Pályaorientációs Szakosztály FB oldal adta lehetőségeket nem használtuk ki, ellenben folyamatosan híreket jelentetünk meg az MPT FB oldalán.

 

 

Szakmai rendezvények

 

Idén két szakmai rendezvényünk volt, egyiküket társszervezetekkel együtt szerveztük. Emellett szakmai támogatóként november 24-én részt vettünk a Kontakt Alapítvány által szervezett „A tanácsadás szerepe a változó gazdasági környezetben” című gödöllői konferencián, amely 200 résztvevőjével a pályaorientáció területén dolgozó hazai szakemberek idei legnagyobb létszámú rendezvénye volt.

Minden rendezvényünket meghirdettük az MPT honlapján, és ugyanott be is számoltunk róla. Emellett cikket jelentettünk meg róluk a Munkaügyi Szemle LLG Policy rovatában, ill. az Új Pedagógiai Szemlében.

  1. június 24-én A pályaorientáció/életpálya-építés szakpolitikájának szakmai irányelvei címmel szerveztünk szakmai műhelyt. A téma időszerűségét elsősorban az adta, hogy a szakképzés átalakításának Szakképzés 4.0 kiemelt figyelmet fordít a pályaorientációra. Emellett a pályaorientációs témákra a stratégiától függetlenül is sosem látott összegek fordíthatók számos projektben. A szakma fontos feladata annak meghatározása, hogy mi tekinthető életút szemléletű pályaorientációnak, milyen szakmai elvárásaink vannak a szakpolitikával szemben. A szakmai irányelvek megfogalmazása, segítséget, viszonyulási pontot adhat a területen dolgozóknak.

A műhely előtt megfogalmaztuk és a tagoknak elküldtük a megvitatandó kérdéseket. A pályaorientációs szakpolitikák nemzetközi áttekintése (előadó: Borbély-Pecze Tibor Bors), ill. a hazai törekvések áttekintése (előadó: Juhász Ágnes) után lefolytatott vita alapján megfogalmaztuk a szakosztályi álláspontot, amelyet online vita után fogadtunk el. Ezen álláspont képezte az alapját az Új Pedagógiai Szemlében megjelent Pályabolyongások c. cikknek (szerzők: Borbély-Pecze Tibor Bors–Fazakas Ida–Juhász Ágnes). Állásfoglalásunkat elküldtük az ITM illetékeseinek.

Immár hagyománynak tekinthető a Heves Megyei Pedagógiai Szakszolgálattal és az Eszterházy Károly Egyetemmel (EKE) közös rendezvényünk. A szeptember 6-án az EKE főépületének kápolnájában tartott rendezvény címe idén Tanévindító tudásfórum volt. A rendezvényre a szakszolgálat EFOP 3.2.5-17-2017-00043 azonosító számú „Az Egri Tankerületi Központ MTMI készségeinek és kompetenciáinak fejlesztése, pályaorientáció megvalósulása mellett” elnevezésű projektje keretében került sor, házigazdája szakosztályunk vezetőségi tagja, az egyetem docense, Fazakas Ida volt. A rendezvényen még a szokásosnál is többen, 130-an vettek részt. 12 megyéből érkeztek pedagógiai szakszolgálatok munkatársai, iskolai szociális segítők, iskolaigazgatók, kamarák és szakképzési centrumok képviselői, tankerületi munkatársak, általános-, és középiskolai pedagógusok, pályaorientáció területén tevékenykedő civil szervezetek, kormányhivatalok pályaválasztással foglalkozó kollégák. A rendezvény célja egyrészt az volt, hogy a résztvevők tájékoztatást kapjanak a 2019/2020 tanévben várható, a pályaorientációs munkát érintő változásokról, az aktuálisan futó országos, tankerületi és egyetemi pályaorientációs fejlesztési projektek bemutassák aktualitásaikat, fejlesztéseiket.

A konferencia megnyitóját követően dr. Pölöskei Gáborné, az Innovációs és Technológiai Minisztérium szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára a szakképzési rendszer átalakításáról, a Szakképzés 4.0 stratégia középiskolai továbbtanulást érintő elemeiről tartott előadást.

Ehhez kapcsolódott szakosztályunk titkárának, Juhász Ágnesnek az előadása, aki szakosztályunk elemzését mutatta be A pályaorientációs szakpolitika áttekintése a Szakképzés 4.0 stratégia kapcsán címmel.

A napi aktualitásokon túlmutató, gondolatébresztő előadást tartott dr. Szilágyi Klára professor emerita, a Szent István Egyetem oktatója a Tanácsadás mint professzió a XXI. században, valamint dr. habil. Borbély-Pecze Tibor Bors, szakosztályunk elnöke Szakmai protokollok avagy definiáltuk-e a pályatanácsadást? címmel.

Két futó projekt bemutatására is sor került:  Az EFOP 3.2.13-17-2017-00002 számú „Az alap- és középfokú iskolák pályaorientációs tevékenységét, kiemelten az MTMI készségeket és kompetenciákat támogató pályaorientációs szakmai módszertan átfogó megalapozása és fejlesztése” című projekt fejlesztéseit Ütőné dr. Visi Judit szakmai vezető, az EFOP-3.4.4-16 számú „A felsőoktatásba való bekerülést elősegítő készségfejlesztő és kommunikációs programok megvalósítása, valamint az MTMI szakok népszerűsítése a felsőoktatásban” című, projekt pályaorientációs fejlesztéseit Fazakas Ida mutatta be.  A társrendező Heves Megyei Pedagógiai Szakszolgálat pályaválasztási tanácsadó tevekénységét Tajtiné Lesó Marianna Györgyi előadásából ismerhettük meg.

December 13-i taggyűlésünkhöz kapcsolódva is szerveztünk szakmai programot: Lehetőséget adunk tagjaink szakmai munkájának bemutatására, valamint a szakképzési változásokról szóló tájékozódásra.

 

Szakpolitikai és egyéb tevékenység

A tavalyi beszámoló lezárása után választ kaptunk az EMMI-től a Nemzeti Alaptantervvel kapcsolatban beküldött véleményünkre, azonban javaslatainkról vagy azt írták, hogy nem jelentenek újat a tervezethez képest, vagy nem a NAT-ra tartozónak jelezték azokat. Felajánlásunk ellenére nem kerestek meg minket a további együttműködés érdekében

Véleményeztük a Szakképzés 4.0 stratégiát pályaorientációs szempontból (bővebben lásd a június 24-i  szakmai rendezvényekről írtakat).  Állásfoglalásunk, a változásokról szóló összefoglalók közzététele a honlapokon és a téma folyamatos napirenden tartása levelezőlistánkon segítette tagjainkat és követőinket véleményük kialakításában, ill. továbbtanulási tanácsadási munkájuk során. Kérdéseket fogalmaztunk meg a szakképzés átalakításával, a tervezett pályaorientációs méréssel kapcsolatban, amelyeket eljuttatunk az illetékesekhez.

Nemzetközi téren a szakosztály elnöke továbbra is részt vett mind a Szakképzési és Iskolai Tanácsadók Világszövetségének (IAEVG) elnökségi munkálatainak, mind pedig a Karrier Tanácsadás és Közpolitika Központ (ICCDPP) tevékenységeiben. Mindkét tevékenység ellátása önkéntes, amelyhez semmilyen anyagi támogatást nem kapunk. Szakosztályunk elnöke részt vett az IAEVG 2019. szeptemberi konferenciájának Tudományos Tanácsadó Testületében, valamint felszólalt a közép-kelet-európai pályatanácsadás panelbeszélgetésben. A konferencián több mint 500 fő vett részt, 43 országból. 2019 szeptemberétől az IAEVG új elnökséget választott, amelyben nincsen közép-kelet-európai tag.

 

Megfelelés a munkatervnek

Bár tételesen nem minden valósult meg a munkatervben foglaltak közül, de az elmaradt rendezvényeket a céljuknak megfelelő más tevékenységekkel pótoltuk.

Nem szerveztük meg az NSZFH-val közös rendezvényt a szakképzési centrumokban dolgozó pályaorientációs felelősök szakmai ismeretei bővítésének segítésére, tapasztalataik megismerésére, mivel ezt az NSZFH önállóan megszervezte pályaorientációs roadshow keretében. Azonban meghívásukra vezetőségi tagjaink részt vettek regionális rendezvényeiken előadóként vagy vitapartnerként.

2019-ben nem került sor a Magyar Közgazdasági Társaság Munkaügyi Szakosztályával és az MPT Felnőttképzési Szakosztályával közös rendezvényre. Azonban a Pályaorientációs Szakosztály tagjai rendszeresen részt vesznek a Munkaügyi Szakosztály rendezvényein. 2019 novemberében így részt vettünk a kecskeméti duális modell bemutatásán, a Neumann János Egyetem (NJE) és a Mercedes-Benz közös programján.

A szakpolitika terén a tervezett Pályaorientációs rendszerek összehasonlító vizsgálata téma helyett – a téma aktualitása miatt – A pályaorientáció/életpálya-építés szakpolitikájának szakmai irányelvei beszélgetésre és szakmai anyag elfogadására került sor.

Budapest, 2019. december 13.