Szakosztályunk a 2012-es év során is képviselte magát a Magyar Pedagógiai Társaság fórumain (Vezetői Kollégium, Szakmai Kollégium, Közgyűlés). Tagjaink közül többen részt vettek az MPT, s annak Tagozatainak, Szakosztályainak rendezvényein, pl. Korczak-konferencia, „Volt egyszer egy intézet – 100 év a fővárosi nevelésügy szolgálatában” – 100 éves az FPI.
2012-ben is fontos feladatunknak tartottuk, hogy fórumot teremtsünk a diszlexiás tanulókat érintő kutatási eredmények, tapasztalatok ismertetésére:
– 2012. március 03.: „Diszlexiásbarát nyelvtanítás játékokkal” konferencia és workshop a Caldys2 EU-s projekt eredményeinek bemutatására.
– 2012. július 2-7.: Szakosztályunk tanfolyamot tartott a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola által rendezett Kárpátaljai Nyári Kölcsey Pedagógusakadémián. A prezentációk során ismertettük az MPT és Szakosztályunk munkáját, célkitűzéseit. Szakmai előadásaink a tanulási nehézségekkel, különösen diszlexiás tanulókkal folyó speciális és fejlesztő pedagógiai munka magyarországi gyakorlatával foglalkoztak. A tanfolyamnak szakmai sikere volt. A Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség és az MPT DGYFSZ a továbbiakban is együttműködésre törekszik, s keresi a közös munka lehetőségeit.
– 2012. október 5.: „IKT eszközök a diszlexiások oktatásában” – Tanártovábbképzés és workshop szervezése a Dél-Budai TISZK-ben.
Az elmúlt év során is több alkalommal képviseltük a Szakosztályt más szakmai szervezetek – Diszlexiás Gyermekekért Egyesület, ELTE Szabadegyetem – rendezvényein (pl. MTA Pszichológiai Intézete által szervezett RoboBraille konferencia, ELTE Szabadegyetem Idegennyelv-tanulás és diszlexia előadássorozat, stb.).
2012-ben is részt vettünk a Pozitív Országos Szakmai Egyesület munkájában. Külön munkacsoport formájában csatlakoztunk ahhoz a törekvéshez, melynek célja egy szakmai anyag összeállítása volt az SNI-s gyermekek megfelelő ellátásának meghatározására születéstől felnőtt korig. Számos értékes dokumentum és szakmai anyag jött létre ebben a témában.
Tagtársunk az Országos Köznevelési Tanács (OKNT) szakképzés témában szervezett ülésein képviselte Szakosztályunkat, és részt vett a szakképzés átalakítására vonatkozó szakmai gondolkodásban.
Tavasszal megrendezésre került az Öveges József Szakközépiskola és Szakiskolában a „Diszlexia és más részképesség-zavar a középiskolában” című pedagógus-továbbképző tanfolyam, amelyen a Szakosztály több tagja előadóként vett részt.
A 2012. április 20-ra tervezett „Akadály nélkül – a szakképzésben is” konferenciabeszélgetés – mely lehetőséget biztosított volna az SNI-s tanulók szakképzésére vonatkozó kérdések megvitatására – elmaradt. Szakosztályunk szomorúan vette tudomásul ezt a tényt, mivel a 2012-es terveink között szerepelt („a Pozitív Országos Szakmai Egyesület által szervezett szakképzési konferencia szakmai támogatása” – részlet a 2012. évi munkatervből) ezen rendezvény szakmai támogatása. A „párbeszéd” a Mérei Ferenc Fővárosi Pedagógiai és Pályaválasztási Tanácsadó Intézet, a Dél-Budai Szakképzési Központ Koordinációs Testülete, valamint a Pozitív Országos Szakmai Egyesület szervezésében valósult volna meg.
Örömmel vettük, hogy Szakosztályunk néhány fővel bővült azt elmúlt évben is..
A Magyar Pedagógiai Társaság Diszlexiás Gyermekek Fejlesztéséért Szakosztályának 2013. évi munkaterve
Szakosztályunk 2013-ben is folytatni kívánja hagyományos tevékenységi formáit, és együttműködésre törekszik a diszlexiásokkal foglalkozó civil, szakmai és egyéb szervezetekkel.
Kiemelt feladataink:
– Szakosztályi keretek között továbbképzések szervezése, kutatási eredmények ismertetése, például
o RoboBraille projekt eredményeinek megismerése és terjesztése
o az Öveges József Szakközépiskola és Szakiskolában kidolgozott és alkalmazott „Tanulásmódszertani segédanyag” ismertetése, és a gyakorlati alkalmazás tapasztalatainak elemzése.
– A külföldi/belföldi szakmai tanulmányúton szerzett tapasztalatokról beszámoló tartása a tagok részéről.
– Aktív részvétel a diszlexiások problémáival foglalkozó konferenciákon, továbbképzéseken, egyéb rendezvényeken.
– A Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetséggel való együttműködés ápolása.
– Magyarországi továbbképzés szervezése erdélyi pedagógusok számára a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségével együttműködve. Tervezett időpont: 2013. március-április.
– Együttműködés kezdeményezése felsőoktatási intézményekkel, melynek célja a diszlexiás hallgatók nehézségeinek feltárása ezen a szinten.
– Az új szakképzési törvény kapcsán az SNI-sek helyzetét befolyásoló körülmények számbavétele, valamint javaslatok kidolgozása az új rendszerbe történő eredményes bekapcsolódásuk segítésére.
– Kapcsolatépítés többek között tanulási nehézségekkel foglalkozó szervezetekkel, egyesületekkel, intézményekkel, társaságokkal, pl. Krasznár és Fiai Szakkönyvesbolt, Játékforrás.
– Az Öveges József Szakközépiskola és Szakiskola akkreditált, diszlexiával foglalkozó pedagógus-továbbképző tanfolyamának („Diszlexia és más részképesség-zavar a középiskolában”) szakmai támogatása.
– A budapesti Forrai Magániskola és az oroszlányi általános iskolák – Nevelési Tanácsadó megkeresésének eleget téve diszlexia témakörben pedagógus-továbbképzés/szakmai beszélgetés/együttgondolkodás szervezése, lebonyolítása.
– (Szakmai) honlapokon való széleskörű megjelenés.
Budapest, 2013.01.18.
Gombis B. Judit – Szakosztályi elnök