A Gyermek- és Ifjúságvédelmi Szakosztály és a Korczak Munkabizottság 2010. januári 9-i fúzióját követően megpróbáltuk megtalálni és kialakítani a korábbi két önálló szervezeti egység együttes tevékenységeinek lehetséges terepeit. 2012-ben ilyen lehetőségnek kínálkozott a Korczak emlékév.
A 2012-es évet a Lengyelország parlamentje Janusz Korczak emlékévnek nyilvánította. A világ számos országában rendezvények sorozatával emlékeztek meg személyéről, munkásságáról.
Janusz Korczakot gyermekközpontú pedagógiája, humanizmusa kapcsán a 20. századi reformpedagógiák jelentős személyiségeként tartják számon. Hazájában, Lengyelországban, de világszerte egyaránt ismert és elismert polihisztor: pedagógus, orvos, író, rádióműsorok szerkesztője, árvaházak alapítója és vezetője volt. 100 éve annak, hogy 1912-ben Korczak létrehozta, s aztán harminc éven át vezette az első árvaházat Varsóban, s 70 éve annak, hogy 1942-ben árvaházi gyermekeit elkísérve velük együtt vállalta a mártírhalált a treblinkai koncentrációs tábor gázkamrájában.
Janusz Korczak (Henrik Goldszmit) nem csak mártírhalála, de kiemelkedő életműve okán is „kiérdemelte” az elismerést, hogy egy egész évet emlékének szenteljenek. Az 1929-ben kiadott a „A gyermek joga a tiszteletre” című műve az 1989-ben megszületett és hatályba lépett ENSZ Gyermekjogi Egyezmény történeti és gondolati előzménye. Világszerte ismertek írásai, munkái, iskolák őrzik a nevét, sok országban működnek Korczak bizottságok és társaságok. „Öreg doki”-nak becézték egész Lengyelországban, pedig mindössze 53 éves volt, amikor meghalt.
Hazánkban Janusz Korczak neve is alig ismert. A pedagógusképzésben csak néhol, talán a reformpedagógiák kapcsán megemlítik. A 2004 óta működő Janusz Korczak Munkabizottság már korábban is tett lépéseket megismertetése. Két jelentős kiadvány is született: Janusz Korczak: A gyermek joga a tiszteletre 2006-ban és 2011-ben a Hogyan szeressük a gyermeket – Korczak és magyar gondolkodók írásai címen. A Korczak Munkabizottság is közreműködött abban, hogy 2010-ben a Cinka Panna Szinház bemutatta gyermekszereplőkkel a Matykó király cimű regény dramatizált változatát. (2012-ben a Lakatos Menyhért iskola tanulói egy kis dramatizált részletet ugyanebből az ifjúsági regényből.)
2011-ben tudományos konferenciát szerveztünk „Eszköztelenűl?” címen, ahol a korczaki pedagógia segítségével arra kerestük a választ, hogy a pedagógusok eszköztelenek-e a napi gyakorlatban, hogyan lehetnek megoldásaik demokratikusak és a gyerekek szempontjait előtérbe helyezőek.
Mit jelentett a Korczak emlékév számunkra? Elsősorban kiváló alkalmat arra, hogy Janusz Korczak életművét népszerűsítsük. Ennek jegyében két konferencia (egy hazai, egy nemzetközi) megtervezése és megszervezése köré épült gyakorlatilag éves tevékenységünk. Az előkészítő munkálatok során a konferenciák szellemiségét, tematikáját terveztük meg. Ezt követte a lehetséges partnerek és támogatókat megkeresése, majd az előadókat megkeresése, felkérése. Mindkét konferencia a Lengyel Intézet hatékony anyagi és támogatásával, partneri együttműködésével valósult meg.
2012. szeptember 21-én, hazai és határon túli előadókkal került megrendezésre egy egész napos konferencia ,. Az emberi méltóság pedagógiája – Korczak öröksége „ címmel. Ennek helyszíne a Lengyel Intézet volt. Az esemény érdemének tartjuk, hogy főiskolás és egyetemi hallgatók is nagyobb számban részt vettek a rendezvényen, nemcsak mint hallgatók, de előadóként is.
2012. december 10-én került megrendezésre „Nincsenek gyerekek –emberek vannak!” címmel az ELTE PPK, a Lengyel Intézet és az Ombudsmani Hivatal támogatásával az ELTE Kazinczy utcai épületében az a nemzetközi konferencia, amelyen a lengyel gyermekjogi ombudsman, a magyar általános ombudsman és az oktatási jogok biztosa mellett más, hazai és nemzetközileg elismert szaktekintélyek, magas rangú személyek is részt vettek. A konferencia jó sajtónyilvánosságot is kapott, mely az egész MPT jóhírét öregbítette. Magunk sem hittük, hogy egy olyan, a létszámában nem túl népes szakosztály, mint a miénk, képes lesz ilyen horderejű események megszervezésére, s annak lebonyolításában is aktív rendezői szerep végig vitelére. Köszönettel tartozunk az említett segítő szereplőkön kívül a Titkárságvezető Fábry Ilonának is önzetlen munkájáért.
Az emlékév mellett fontos tevékenységi terepe lett több szakosztályi tagunknak is a Hálózat a Tanszabadságért (HAT) mozgalom, s annak csoportjai, tevékenységi formái. Ide sorolom az oktatásüggyel kapcsolatos elégedetlenségek utcai demonstrációit, melyen tagjaink rendszeresen ott voltak.
Jövőkép, tervek: számolnunk kell azzal, hogy ha nem sikerül népesebb tagságot verbuválnunk valóságosan vagy tovább erősödni akár virtuális is (ld. a Simon Mária társelnök kezdeményezésére létrejött „Öreg doki” facebook csoportot), erőink nem lesznek elegek pezsgő szakosztályi élet facilitálására, fenntartására. Ennek újabb útjait, megoldásait kell megtalálnunk, kimunkálnunk.
Budapest, 2013. január
Makai Éva és Simon Mária
a Gyermekérdekek Szakosztálya Korczak Munkabizottság
társelnökei