Beszámoló és munkaterv – Bács-Kiskun megye

Beszámoló a
2014. évi tagozati munkáról

A munkatervben kitűzött célok szerint a Magyar Pedagógiai Társaság Bács-Kiskun Megyei Tagozata az alábbi programokat szervezte meg és támogatta 2014-ben:

  1. Könyvbemutató rendezvénysorozatának 2. előadása

Dr. habil. Kozmács István: Munkácsi Bernát élete

Szervező: Kecskeméti Főiskola, Magyar Pedagógiai Társaság Bács- Kiskun Megyei Tagozata
Időpont: 2014.02. 27. 18.00
Helye: Kecskemét, Kecskeméti Főiskola Tanítóképző Főiskolai Kar, Kaszap u. 6–14.
Résztvevők: pedagógusok, pedagógusjelöltek, ifjúságsegítők, csecsemő- és kisgyermeknevelők

  1. Kutatók éjszakája- tematikus előadás és bemutató: elsősegélynyújtás, újraélesztés

Szervező: Kecskeméti Főiskola, Magyar Pedagógiai Társaság Bács- Kiskun Megyei Tagozata
Időpont: 2014.09. 26.
Helye: Kecskemét, Kecskeméti Főiskola Tanítóképző Főiskolai Kar, Kaszap u. 6–14.
Résztvevők: Pedagógusok, pedagógusjelöltek, szülők, ifjúságsegítők, csecsemőgondozók

  1. TEAM Konferencia

Időpont: 2014. november 10 – 11.

BESZÁMOLÓ A NEMZETKÖZI TEAM KONFERENCIA NEVELÉSTUDOMÁNYI SZEKCIÓJÁNAK MUNKÁJÁRÓL

Négy év elteltével ismét a Kecskeméti Főiskola Gépipari és Automatizálási Műszaki Főiskolai Kara adott otthont a nemzetközi TEAM Konferenciának, amely négy ország (Horvátország, Szlovákia, Szerbia és Magyarország) felsőoktatási intézményeinek szoros szakmai együttműködésének kézzelfogható eredménye.  A TEAM Egyesület (Technics, Education, Agriculture, Management) 2009-ben jött létre, és az egyesület tagjai közül azóta minden évben más ország rendezheti meg a tudományos konferenciát, ahová kutatókat, egyetemi és főiskolai oktatókat, PhD-hallgatókat várnak tapasztalatcserére, hogy megismerhessék egymás kutatási eredményeit, és hogy új intézményi együttműködések születhessenek.

2014. november 10 – 11-én a mezőgazdasági és kertészeti, számítástechnikai és informatikai, gépészmérnöki és menedzsmenttel kapcsolatos témák mellett, a Neveléstudományi Szekcióban a Magyar Pedagógiai Társaság több tagja tartott angol nyelvű előadást. Hercz Mária, Koltói Lilla, Pap-Szigeti Róbert és Török Erika, előadásukban egy több éve tartó kutatás és fejlesztő program eredményeiről számoltak be, amelynek célja a Kecskeméti Főiskola hallgatói számára fontos kompetenciák azonosítása, és egy kompetenciatérkép elkészítése minden egyes hallgatóról. Az on-line mérés, és a ráépülő tréning remélhetőleg hozzásegíti mindhárom kar hallgatóit azoknak a kompetenciáknak a megerősítésében, amelyek tanulmányi sikerességükhöz és a későbbi hatékony munkavégzéshez elengedhetetlenek. Hercz Mária, Koltói Lilla és Rigó Róbert, valamint Török Erika és Kovács Zsuzsa előadása a GAMF Karon már működő duális képzés eddigi tanulságait taglalta: a képzésben rejlő lehetőségeket és kihívásokat, valamint azokat a hallgatói kompetenciákat, amelyek a munkáltatók szerint alapvetően szükségesek az egyén valamint a képzés sikeressége szempontjából. Szabó Ildikó és Szinger Veronika egy nemzetközi úgynevezett blended-learning típusú, távoktatásra épülő tanár-továbbképzési program eddigi tapasztalatairól beszélt. A projekt célja az olvasást fejlesztő, a különböző írásbeli tevékenységeket segítő szakemberek képzése bármely szaktárgyi területen a felső tagozaton és középiskolákban. Szabó Ildikó és Lipócziné Csabai Sarolta ugyancsak egy nemzetközi projektről számolt be, amely az interaktív tanítás/tanulás különböző forrásait tárja fel és valósítja meg európai kontextusban. Horváth Ágnes a különböző országokból érkező Erasmus-hallgatók értékítéleteivel kapcsolatos kutatásáról számolt be, míg Hardy Judit az angolul tanuló gyerekek szótanulásban jellemző metakognitív stratégiáiról.

A konferencia természetesen egyik évben sem kizárólag az előadásokról szól, bár egymás kutatási területeinek és az egyes intézményekben folyó munkának a megismerése feltétlenül kiinduló alapot ad azoknak az együttműködéseknek, amelyek akár a nevelés/oktatás, akár a műszaki tudományok terén komoly sikerekhez vezet. Ezáltal a TEAM mozaikszó nemcsak a gépipar, oktatás, mezőgazdaság és menedzsment területére utal, hanem az együttgondolkodásra, közös cselekvésre is (TEAM – Together Everyone Achieves More – Együtt mindenki könnyebben eléri a célját).

2015. évi munkaterv

 

Célkitűzések:

A Magyar Pedagógiai Társaság Bács-Kiskun megyei tagozata legfőképp a pedagógusok és pedagógusjelöltek részére szervez tematikus előadásokat, bemutatókat. További cél az ifjúságsegítő hallgatók bevonásával közösségi programok támogatása. Célunk a Kecskeméti Főiskola pedagógiatörténeti emlékeinek összegyűjtésében való részvétel, ennek támogatása.

2015-ben egyik legfontosabb feladatunknak tekintjük a Magyar Olvasástársasággal való szorosabb együttműködést. Konkrét terveink között szerepel az Olvasó-társ programba, az Országos népmese-konferencia, valamint a Debrecenben, áprilisban megrendezésre kerülő Tehetség – Zene – Olvasás  konferencia szervezésébe való bekapcsolódás.

Tervezett rendezvények:

1. Kutatók éjszakája- tematikus előadás és bemutató

Szervező: Kecskeméti Főiskola, Magyar Pedagógiai Társaság Bács- Kiskun Megyei Tagozata

Időpont: 2015.09.

Helye: Kecskemét, Kecskeméti Főiskola Tanítóképző Főiskolai Kar, Kaszap u. 6–14.

Résztvevők: Pedagógusok, pedagógusjelöltek, szülők, ifjúságsegítők, csecsemőgondozók

2. Kerekasztal beszélgetés a kortárs gyermekirodalom helyéről, szerepéről és megítéléséről az óvó- és tanítóképzésben.

Szervező: Kecskeméti Főiskola, Magyar Pedagógiai Társaság Bács-Kiskun Megyei Tagozata
Helye: Kecskemét, Kecskeméti Főiskola Tanítóképző Főiskolai Kar, Kaszap u. 6 – 14.
Résztvevők: Pedagógusok, pedagógusjelöltek, irodalmárok és olvasáskutatók

3. Országos  népmese-konferencia

4. Kodály Szimpózium és Házimuzsikáló Nap

 

Kecskemét, 2015. január 18.

Dr. Szinger Veronika                           Dr.  Ovárdics Andrea

Tagozati elnök                                            titkár