Beszámoló és tervek

Beszámoló a Neveléstörténeti Szakosztály 2010. évi tevékenységéről

A Neveléstörténeti Szakosztály a többi diszciplináris egységhez hasonlóan azzal a tipikus problémával küszködik, hogy aktív tagjai minden rendezvényen részt vesznek és az oktatásban illetve a tantervfejlesztésben, a pályázatokban is dolgoznak, ebből adódóan a Pedagógiai Társaság illetve a Neveléstörténeti Szakosztály életében csak nagy epizódikusan tudnak részt venni.

Ennek figyelembevételével az elmúlt évben a következő feladatokat teljesítettük.

2010 tavaszán megkoszorúztuk Domokos Lászlónénak – Az Új iskola alapítójának síremlékét.

2010 májusában Szakosztály ülést tartottunk az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán, ahol aktuális feladatainkról, terveinkről és lehetőségeinkről beszéltünk.

2010. június 9. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Pedagógiai és Pszichológiai Karának Pedagógiatörténeti Tanszéke, valamint az OFI Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum által szervezett „Időutazás a gyermekkorba” című kiállításon;

2010. november 4-6. X. Országos Neveléstudományi Konferencián előadásokkal (Bara Zsuzsanna, Donáth Péter, Hegedűs Judit, Mikonya György, Nobik Attila, Rapos Nóra, Szabolcs Éva, Szarka Emese, Zsigmond István);

2010. december 3. Szakosztályunk konferenciát szervezett az MTA Veszprémi Területi Bizottság Neveléstörténeti Szakosztály Neveléstörténeti Munkabizottság és Alternatív Pedagógiai Munkabizottsággal közösen Székesfehérváron, a Kodolányi János Főiskolán „Kutatás közben…” címmel, melyen tagjaink közül előadást hallhattunk szakosztályunk volt elnőkétől Benő Kálmántól (Az V. Nevlelésügy Kongresszuis jelentősége)   Mikonya Györgytől (Az európai egyetemek kialakulásának kezdetei), Mizerák Katalintól (A német művészetpedagógiai módszerek komplexitásának előnyei a köz- és a felsőoktatási gyakorlatban) és Sanda István Dánieltől (A protestáns nevelésügy és a magyar kollégiumi nevelés terei a Debreceni Református Kollégium példáján).

 

Budapest, 2010. január 20.                                             Hegedüs Judit (titkár)

Bara Zsuzsa  (referens)

Mikonya György (elnök)

 

Magyar Pedagógiai Társaság
Neveléstörténeti Szakosztály
Vázlatos munkaterv
2011

 

A Neveléstörténeti Szakosztály a tagság igen nagymértékű munkaterhei miatt a továbbiakban is alapvetően munkacsoportok formájában tevékenykedik.

Az 2011-es évben a következő rendezvényeket tervezzük:

Egy alkalommal szakosztály gyűlés az ELTE PPK Kazinczy utca 23-27 szám alatti épületében. Tárgya a további feladatok megbeszélése, vállalások a szakosztály életében, elfoglaltság esetén E-mailen történt vállalást is örömmel fogadunk.

A szakosztály továbbra is kezdeményezi, illetve részt vesz az aktuális évfordulós rendezvényeken.

Ez év szeptemberére Konferenciát szervezünk a neveléstörténet tanításnak módszereiről.  A konferencia célja a neveléstörténet szerepének erősítése, a BA és MA képzés tapasztalatainak felmérése és főleg a neveléstörténet újabb problématörténeti megközelítéséből adódó lehetőségek számbavétele. Fontos lenne az újabb módszertani megoldások bemutatása, tapasztalatcsere szervezése is..

Előadások, szimpóziumok tartásával részt veszünk az Országos Neveléstudományi Konferencián.

Folytatjuk Pedagógiai turisztikai programunkat, ennek részeként levéltári és múzeumi foglalkozással összekapcsolt látogatást tervezünk később kijelölésre kerülő színhelyre

Kiscsoportos formában továbbra is lehetőség nyílik levéltári műhelymunkára.

Igény esetén biztosítjuk a neveléstörténeti adatbázisok használatához szükséges információkat.

Iskolatörténeti-szekciónk kiemelt figyelmet fordít a helyi iskolatörténeti kiállítások anyagának megismerésére.

Tagjaink egy része részt vesz az MTA Neveléstörténeti Albizottsága munkájában és az annak keretében rendezett konferenciákon.

 

Budapest, 2011. jan. 20.      Mikonya György      Hegedűs Judit   Bara Zsuzsa

elnök                  titkár                referens