A 2010-es év során a legfontosabb esemény a Tagozat életében a „főnix-effektus” volt, hiszen újjáéledt haló poraiból néhány lelkes kollégának köszönhetően. Ennek első megnyilvánulása volt az a „NULLADIK TÍPUSÚ TALÁLKOZÁS”, amely 2010. május 18-án valósult meg a PTE FEEK épületében Pécsett.
Az ülésen jelen voltak: Villányi Györgyné (Jutka), Zsember Gyurcsi Márta, Dr. Várnagy Péter, Makk Péterné, Kardos Lajos, Dr. Zalay Szabolcs, Hegedűs Jolán, Németh Erika, Gosztolya József, Sipos Edit, Zalay Dóra.
A történések menete a következő volt: A Társaság elnökségének ösztönzésére, illetve két hűséges tag – Villányi Jutka és Zsember Márta – szervezőkészségének köszönhetően egy lelkes kis csoport találkozott egymással a PTE FEEK épületében, hogy lehetőség szerint újjáélesszék a Társaság Baranya megyei tevékenységét. A helyi erőkből megjelent 10 (+2 virtuális) fő jól reprezentálta a helyi pedagógustársadalmat az óvodától az egyetemig, az iskolaigazgatótól a pedagógiai kutatóig.
Közös nézete volt a megjelenteknek, hogy a magyar pedagógia jelenlegi, hosszan elnyúló válságára még nem született megoldás, de mindenkiben ott a „harci kedv”, hogy keressék azt a maguk területén, illetve közösen is.
Éppen ezért a 12 kedves „dühös” ember elhatározta, hogy újjáalakítja a Baranya Megyei Tagozatot. Ennek érdekében elmondták missziós törekvésüket, elnököt választottak a vezetésre (Dr. Zalay Szabolcs tanszékvezető egyetemi adjunktus személyében), küldöttet a Küldöttgyűlésre, s titkárt (Zalay Dóra személyében). Elhatároztatott, hogy innentől kezdve levelezőlistán keresztül kommunikálhat egymással ez a csoport a következő személyes találkozásig.
Szintén döntés született arról, hogy 2010. szeptember 18-án, szombaton a „harcias” Diána napján megrendezik ugyanezen a helyen a Tagozat 1. találkozóját, amelyre, lehetőség szerint, minden érintett pedagógus meghívót kap valamilyen formában (személyesen, e-mailben, levélben, újsághirdetésen, rádión és TV-n keresztül). Itt már komoly tartalmi kérdések megvitatásának tervéről volt szó, mint pl. a pedagógusképzés helyzete (országosan és a megyében), a pedagógusok örömei és bánatai, sikerei és kudarcai, egyszóval a cél az volt, hogy a szakma kulcskérdései kerüljenek terítékre lokális szemüvegen keresztül, azaz:
„Hogyan varázsoljunk hiteles tanárokat a hiteltelen iskolákba?”
avagy „Megváltható-e a magyar iskola?”
Az ülésen Villányi Jutka bemutatta a „Szárny és teher” című kötetet, beszélt annak előkészítő munkálatairól, célkitűzéseiről, eredményeiről. Majd levezetett egy kedves interaktív minitréninget az említett kötet tézisei alapján, amelyek közül mindenki „sors-húzással” kapott egyet-egyet, s felolvasás után kommentárokat fűzhetett hozzá. Ez kiváló lehetőség volt arra, hogy kiderüljön: megtermékenyítődött a „baranyai mag”, ez a 12 ember lesz elindítója egy új életciklusnak a 120 éves Társaság helyi életében.
Az ülés hatására megszületett egy felhívás a szeptemberi találkozóra, amely a következőképpen szólt, s nagyrészt még mindig aktuális:
FELHÍVÁS
BARANYA MEGYE MINDEN PEDAGÓGUSÁHOZ
Újjáalakult a Magyar Pedagógiai Társaság Baranya Megyei Tagozata. A Tagozat tagjai felhívást intéznek minden olyan pedagógushoz a megyében, akik helyi szinten szeretnének tenni a MAGYAR PEDAGÓGIA „MEGVÁLTÁSÁÉRT”, vagy csak egyszerűen részt akarnak venni a szakmai munkában, hogy lépjenek be a Társaság tagjai közé, és jöjjenek el első rendes ülésünkre, amelyet 2010. szeptember 18-án 10 órakor tartunk a Pécsi Tudományegyetem Szántó Kovács János utcai épületében.
Kérjük Önöket, amennyiben a megyében dolgoznak, és érintettnek érzik magukat a fenti kérdésben, legyenek itt szeptemberi ülésünkön, illetve értesítsenek minden olyan kollégát, “óvodától egyetemig”, akiről tudják, hogy szeretne változtatni SORSUNKON – AZ OKTATÁS-NEVELÉS ÜGYÉN. Felhívásunk szól a bölcsődei gondozónőknek, az óvodapedagógusoknak, a tanítóknak, tanároknak, szakoktatóknak, kollégiumi nevelőknek, a felsőoktatás és a felnőttképzés oktatóinak, a közoktatás vezetőinek és a KÖZ minden pedagógus alkalmazottjának.
Az 1891-ben alapított Magyar Pedagógiai Társaság ma közhasznú civil szervezetként működik. Különböző szakmai és területi tagozataiban olyan pedagógusok végeznek szakmai munkát, akik felelősnek érzik magukat a magyar pedagógia sorsának alakulásáért. A Társaság szervezeti egységei az Alapszabály keretein belül önállóak, saját működési területükön és hatókörükben maguk építik kapcsolataikat, együttműködési rendszerüket, alakítják belső felépítésüket, irányításuk szervezetét és működési rendjét. Ez a FELADAT áll előttünk.
Az ülés várható témái:
1. A magyar pedagógia „megváltásának” esélyei – előadás és beszélgetés.
2. A megyei tagozat munkájának megszervezése.
3. A Szárny és teher kiadvány téziseinek vitája – szakmai megbeszélés.
Érdeklődni és jelentkezni lehet az MPT Baranya Megyei Tagozat titkáránál,
Zalay Dóránál a zdora@feek.pte.hu e-mail címen, illetve a 72/501-500/2555-ös telefonon.
Minden Baranya megyei pedagógust szeretettel várunk!
A szeptemberi találkozó a tervek szerint alakult, kivéve a tömegbázis építést, mert 11 főnél most sem lettünk többen, bár a lelkesedés továbbra is megnyilvánult az ülésen, amely az alábbiak szerint alakult:
EMLÉKEZTETŐ
A MAGYAR PEDAGÓGIAI TÁRSASÁG
BARANYA MEGYEI TAGOZATÁNAK ÜLÉSE
PÉCS, 2010. SZEPTEMBER 18.
PTE FEEK
Az ülésen jelen voltak: Dr. Komlósi Ákos, Bellai Tünde, Zsember Gyurcsi Márta, Tigyi Zoltánné, Papp Zoltán, Farkasi Gabriella, Dr. Kertész Attila, Kissné Kardos Edit, Soós Katalin, Tallián Éva, Vajda Tiborné, Vass Lívia, Dr. Várnagy Elemér, Dr. Várnagy Péter. Zalay Dóra, Dr. Zalay Szabolcs.
A jelenlévők bemutatkoztak egymásnak, mindenki elmondta honnan jött, s mi a célja, indíttatása, miért vesz részt az ülésen.
Komlósi Ákos felhívta a figyelmet a bölcsődés kor fontosságára, arra, hogy a bölcsődei nevelők tevékenysége mennyire meghatározó a személyiség kialakulása szempontjából, így az ő képzésükre is nagyobb hangsúlyt kell fektetni. Javasolta, hogy rendezzünk nevelési konferenciát.
Zalay Dóra – a születés összekötő kapocs a kismamák és a gyerekek között, kiemelte a szülői kompetencia – szülővé válás fontosságát.
Zsember Márta elmondta, hogy Megyei Kisgyermek-nevelési Szakosztály létrehozását tervezik az óvodák, befogadva a bölcsődei nevelőket.
Említést tettünk a bajai Pedagógiai Konferenciáról,s áttekintettük a konferencia téziseit. Röviden megismerkedtünk azokkal a koncepciókkal, amelyek a megújulást célozták a közelmúltban („Zöld Könyv”; „Szárny és Teher”).
Bellai Tünde – keveset publikálnak a kisgyermek-nevelési szakemberek, jó lenne, ha a gyakorlati és az elméleti szakemberek találkoznának többször, szükséges a tapasztalatcsere.
Zalay Szabolcs az egymást segítő formák jelentősége, pl. internet-hálózati forma, hírküldés, info, gondolatok küldése, rendszeres találkozások – saját típusú csoportok részére.
Bellai Tünde – egymás területeinek, módszereinek megismertetése.
Papp Zoltán – gyakorlatban is legyen bemutató, fontos a gyakorlati példa.
Zsember Márta – Műhelymunkák, ½ évente találkozó nagyobb körben, szakosztályok alakuljanak, ott gyakrabban találkozzanak, Kisgyermeknevelés c. újság, Családi Napközik bevonása.
Papp Zoltán beszámolt róla, hogy a NEVKÓ Szülők Akadémiája sikeres volt.
Tigyi Zoltánné Heni – a féléves ülésekre – adott szakmaterületről – szakembert hívni, a 2013-ig tervezett koncepció ismertetésére, a meghívás széles körű legyen a szakma számára, ne csak regisztráltaknak.
Komlósi Ákos – az MPT honlapján legyen intranet, ami a levelezési lista lehetne.
Az ülésen döntés született arról, hogy a következő találkozó: 2011. első negyedévében lesz.
Helyszíne: PTE I. számú Gyakorló Általános Iskola
Felelős: Papp Zoltán
Meghívandó: Petőné Nagy Csilla (felkéri: Dr. Zalay Szabolcs)
Cél: A tanárképzés megújításának esélyei, lehetőségei.
Ezen kívül még egy őszi tematikus ülést tervezünk, amelyre az országos elnökségből is szívesen látunk vendégeket, előadókat, vitapartnereket.
Fő témák lehetnek: az új oktatással kapcsolatos törvények és ezek várható hatásai.
Zalay Dóra Dr. Zalay Szabolcs
MPT BMT MPT BMT
titkár elnök
Pécs, 2011. január 20.