A MAGYAR PEDAGÓGIAI TÁRSASÁG
FELSŐOKTATÁSI SZAKOSZTÁLYÁNAK 2011 ÉVI MUNKATERVE
A szakosztály az eddigiekhez hasonlóan tagságán keresztül aktívan részt vesz a felsőoktatással kapcsolatos közéletben.
Az elmúlt évben a Felsőoktatási Törvény koncepciójának véleményezésén túl az úgynevezett Bologna rendszerű tanárképzés problémái, továbbá a természettudományos- és műszaki (szakmai) terület tanárszükségletének kérdései kerültek a szakosztály munkájának fókuszába.
Elég csak a jelentkezések tragikus számának alakulására utalni, a természettudományos tanári mesterszakokat illetően, de hasonló a tapasztalat a szakmai tanárképzéseknél is, hiszen évek óta nem lehet elindítani a nappali tagozatos mestertanár szakokat; sem a mérnöktanár, sem az agrár mestertanárképzést tekintve.
Örömmel- és támogatólag fogadtuk a törvényi koncepcióban megjelenő lényegi változtatást éppen a tanár szakok vonatkozásában, amely visszaállítaná az egyciklusú tanárképzést, így a jelelöltek már a felvételinél elköteleznék magukat a pedagógusképzési szakok mellett.
Ugyanakkor fontos biztosítani a rendszer rugalmasságát, azaz, hogy a BSc alapszakokról változatlanul be lehessen csatlakozni a tanárképzésbe.
A minőségi képzés érdekében támogatjuk a törvényi koncepciót az érettségi és ez által a felvételi követelmények megemelésére. Elengedhetetlen az érettségi rangjának visszaadása a közoktatás egészének minőségnövelése érdekében is.
Rendezvényeket korábbi partnereivel együtt társrendezőként vállal.
2011-ben két rendezvényben kívánunk társrendezői feladatokat vállalni:
1. Az ELTE Bólyai Kollégiumának és Természettudományi Oktatásmódszertani Centrumának szervezésében sorra kerülő konferenciasorozat 2011 októberére tervezett, az egyetemi és a középiskolai tanulmányok közötti átmenettel és a felzárkóztatással foglalkozó konferenciájának szervezése. Ezen a konferencián az eddigiekhez hasonlóan számítunk tagságunk aktív részvételére.
2. Az ELTE Természettudományi Oktatásmódszertani Centruma 2011 októberére több más szervezet közreműködésével a magyar nyelvű természettudományos szakmódszertani képzés helyzetének és kutatási feladatinak áttekintésére tervez konferenciát, amelyben az MPT FSz aktív közreműködő és társrendező lehet.
3. A Tanárképzők Szövetségével, a Magyar Szakképzési Társasággal és a többi szakmai szervezettel ebben az évben is tervezzük közös fórumok, konferenciák szervezését: a tanárképzési, illetve a felsőoktatás szervezeti-, tartalmi és módszertani megújítását célzó témákban.
Budapest, 2011. január 20.
Tasnádi Péter Bánhidyné Dr. Szlovák Éva CSc
a szakcsoport megbízo
tt elnöke a szakosztály társelnöke