Kollégiumi Nevelési Szakosztály
A kollégiumok, a kollégiumi nevelés és ellátás területe nehéz, de várakozó helyzetben van. Sokan sokfélén várják, hogy a kialakult új helyzetben hogyan alakul a kollégiumok sorsa.
Ezért fontosnak tartjuk, hogy a kollégiumok lehetőségeivel és helyzetével, a kollégiumi tanárok és a kollégisták életével, az esélyegyenlőség, a hátrányos helyzetűek felzárkóztatásával, a tehetséggondozás mai állapotával, a kollégiumoknak a társadalmi mobilitásban betöltött szerepével, a kollégiumi érdekvédelemmel, a kollégiumok társadalmi szerepének elismertetésével továbbra
is foglalkozzunk.
A kollégiumi szakma megelégedéssel fogadta, hogy 2010-ben megújított a többször módosított Kollégiumi nevelés országos alapprogramját megfelelőnek találták, így szakmánk alapdokumentuma, sokak szerint, „kollégiumi törvénynek” nevezett rendelet, kisebb kiigazításokkal megállta helyét egyelőre az új körülmények között is.
Célunk a fiatalabb kollégiumi nevelői nemzedék szerepének növelése. Ez érvényes a tagtoborzásra, és a társasági és szervezeti munka egyes részeinek átadására, a fiatalításra.
De az is látható, hogy a képzések lehetősége csökken, s a fiatal kollégiumi tanárnemzedéknek segítséget kell nyújtani e sokféle speciális feladatot magában foglaló pedagógus-hivatás elsajátításában.
A Kollégiumi Szakosztály éves tevékenysége általában az aktuális témák köré összpontosul. Ugyanakkor egyre nehezebb – az idő és forráshiány miatt – az ország egész területéről megszervezni a szakosztályi összejöveteleket. Ezért az a törekvésünk, hogy akár regionálisan, akár országosan meghirdetett konferenciákhoz, tapasztalatcserékhez, szakmai konzultációkhoz kapcsolódjanak összejöveteleink.
A múlt évben Az Arany János programok kollégiumaiban összegyűlt sok tapasztalat lehetőségeinek összehasonlítása volt az egyik célkitűzésünk.
Hiszen az alapprogram mellékleteként kapcsolt programok abban is segítenek, hogy közvetlen ismereteket szerezzenek a többi kollégiumok is. Feladatunknak tekintjük, hogy a legjobb módszereket, a legjobb programokat megismerje minden magyarországi kollégium. Ezen célkitűzésünk az elmúlt évben történt szervezeti és személyi változások miatt jórészt meghiúsult. Őszi szakosztályi ülésünket a kollégiumi tanulás problémáihoz kapcsoltuk, s „Szilencium” címmel sikeres összejövetelt szerveztünk, amelyen a szakosztály tagjain kívüli meghívottak is tartottak előadást.
2013-as témáink:
1. A hátrányos helyzet enyhítése, a tehetséggondozás erősítése égető fontosságot kapott napjainkban. Saját módszereinkkel dolgozunk azért, hogy a kollégiumok életben maradjanak, hogy minél kevesebb kollégiumot vonjanak össze, vagy szüntessenek meg. A hátrányos helyzetben levő kollégiumoknak szakmai segítséget nyújtunk a meghirdetett, illetve meghirdetendő pályázatokon való aktív és sikeres részvétel érdekében. Tudatában vagyunk, hogy a kollégium továbbra is az egyik legfontosabb helyszíne és eszköze a hátrányos helyzet megszüntetésének, valamint a társadalmi mobilitás elősegítésének. Ezért ennek tudatosítására, a kollégiumi nevelés fontosságára, a kollégiumok megerősítésre kívánjuk felhívni a figyelmet a társadalmi élet minden területén.
Úgy látjuk, hogy egyre nagyobb szükség van a kollégiumokra a szociális olló szélesre nyílása miatt, hogy egyre több a szociálisan rászoruló gyermek és fiatal, s hogy egyre több szülő bízná gyermekét a szakképzett nevelők kezére. Ezért minden lehetséges – és az MPT Kollégiumi Szakosztálya tevékenységéhez méltó – módszerrel igyekszünk segítséget nyújtani mindenkinek együttműködve a többi kollégiumi szervezettel.
2. Szakosztályi összejöveteleink a konkrét helyzethez igazodnak.
– Az őszi értekezleten egyik elhangzott javaslat: hogy foglalkozzunk az un. tematikus foglalkozások tervezésével, szervezésével és gyakorlatával. Ez lenne a tavaszi ülés témája.
– Az őszi szakosztályi értekezleten a „kollégiumi szabadidős programok” lesz a téma.
– Amennyiben sikerül az Arany programok kollégiumaival kapcsolatos szervezés, a tervezett tapasztalat-átadási programokat is lebonyolítjuk.
Budapest, 2013.
Küldöttek: Peleiné Vesza Judit Debrecen (4032. Debrecen,
Patai I. u. 2.)
– Simon Zsuzsanna Mosonmagyaróvár, (9200. Fertő sor 60.)
– Jusztin László (500. Szolnok,
Bercsényi u. 39.)
– Simon István (1221. Bp. Péter
Pál. 65.) szakosztályi elnök.
Budapest 2013. február 1.