Beszámoló a Magyar Pedagógiai Társaság Felnőttképzési Szakosztályának 2019. évi tevékenységéről
Célok, feladatok
A szakosztály 2019. évi munkaterve kiemelt célként jelölte meg a Szakosztály belső munkájának élénkítését, gazdagítását, társszervezetek, partnerek és fiatalok bevonását. Az év során bekövetkező törvényi változások a társadalmi-politikai változások emellett reflektorfénybe állították a szakképzés, a köz- és a felsőoktatást érintő, széles társadalmi köröket érdeklődésére számító kérdéseket is.
Rendezvények
Fenti problémák elemzésére, álláspontunk kialakítására a szakosztály vezetése az év során több alkalommal ülésezett bevonva, azokat az MPT tagokat és szimpatizánsokat, akik a szakképzés és a felsőoktatás területén tevékenykednek. A szakképzést érintő változások tekintetében két alkalommal témaként a törvényi változásból adódó új feladatok és kihívások témája szerepelt, amit a Budapesti Szakképzési Centrum gyakorlatának elemzése kapcsán vitattunk meg. A felsőoktatás témakörben ugyancsak két alkalommal, egyetemi hallgatókkal rendeztünk beszélgetést az egyetemek helyzetéről, amelyben témaként nemcsak az egyetemekkel kapcsolatos új kihívások és a kutatás mibenlétének és lehetőségeinek kérdései szerepeltek, hanem az Európai Unió képességpolitikája (skill policy), az Unió korábbi képesség stratégiájának továbbfejlesztéseként az Ipar 4.0 által generált új kompetenciaelvárások felsőoktatást érintő szemléletváltásának szükségessége, valamint a pályaorientáció és az életpálya-tanácsadás felsőoktatást érintő kérdései. Mindezek a beszélgetések rámutattak arra, hogy a felnőttképzés a gazdasági versenyképesség megőrzésének kulcsa, így egyre fontosabb eleme a gazdasági szervezetek humánerőforrás gazdálkodási tevékenységének, s amely igényli az oktatással, kutatással a szoros együttműködést.
A szakosztályi tevékenység csúcsa – az előző évekhez hasonlóan – őszre esett, amikor a szakosztály megtisztelő feladata volt az MPT őszi, „Ünnepnapok a felnőttkori tanulásért” c. rendezvénysorozatának összefogása. Ennek keretében – a szakosztályok aktivitása és együttműködése révén több mint 1000 főrészvételével 31 rendezvény valósult meg az országban.
Az őszi eseménysorozat keretében, a Felnőttképzési Szakosztály által szervezett rendezvények csúcspontját jelentette a Didaktikai szakosztállyal közösen, 2019. november 28.-án, a BME Műszaki Pedagógiai Tanszékén rendezett, „Módszertani innovációk a szakképzésben” c. konferencia, valamint 2019.november 25-én a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálattal, az ELTE PPK FTI-vel és az EPALE Magyarországgal közösen rendezett „Mérőeszközök az alapkészségek fejlesztéséhez” c. workshop. Tudományos szempontból is jelentősnek tekinthető a 2019.október 17-én, az ELTE PPK-n lezajlott a „Neuroandragógia a kirekesztés ellen”című konferencia, amely a Laterna Magica Nonprofit Kft, az ELTE PPK FTI és a Felnőttképzési Szakosztály együttműködésében valósult meg és felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt évtizedben lezajlott neurobiológiai kutatások eredményeinek fényében újra kell értelmezni a tanulás mibenlétét és ehhez igazítani a tanulás- és tanítás-módszertan tárházát. A szakosztály szervezője és szereplője volt az MPT 2019. évi, november 26-án megrendezett könyvbemutatójának, amelyen tizenkét, 2019-ben megjelent pedagógiai és andragógiai kiadványt mutattunk be.
A szakosztály vezetése az MPT nevében részt vállalt a 2020. évi Mellearn konferencia előkészítésében, amely az ELTE PPK Aulájában, Tudás Innováció a felsőoktatásban – Reflektorfényben az innováció címmel fog megvalósulni 2020. április 29-én.
Figyelemmel kísértük a Felnőttképzési szakosztály keretében működő Szociálandragógiai Műhely havi rendszerességgel szervezett műhelyfoglalkozásait az andragógia, a pedagógia és a társtudományok képviselőinek meghívásával. E rendezvények közül jelentőségében kiemelkedik a 2019. november 29-én megrendezett „A szociálandragógia szerepe az alapképességek fejlesztésében” c. műhelyfoglalkozás, amelyen a résztvevő szakértők megvitatták Szeitz János „Szociálandragógia Alapok – hipotézisek – Vázlat a szociálandragógia elmélet kidolgozásához” c. nagy terjedelmű tanulmányát. 2019-ben rendezvényeik népszerűsítése kapcsán a Szociálandragógiai Műhely együttműködött a Hilscher Rezső Szociálpolitikai Egyesülettel.
Híranyagok, publikációk
Rendezvényeink kapcsán ösztönöztük az e témában kutató, szakdolgozó tagtársakat és egyetemi hallgatókat, hogy a felnőttképzéshez és a humánerőforrás gazdálkodáshoz, benne a munkaalapú tanuláshoz, a munkahelyi képzésekhez kapcsolódó tanulmányaikról, kutatási eredményeikről blogok írásával és munkáik feltöltésével adjanak számot az EPALE Magyarország és az MPT honlapján, ezáltal folytatva a 2017-ben megkezdett együttműködést az NSZFH keretében működő nemzetközi honlappal.
Az MPT honlap megújulása kapcsán megkezdtük a szakosztályi tagok főbb friss publikációinak, prezentációinak feltöltését a társasági honlap szakosztályi oldalára és ugyanitt hívjuk fel a tagság figyelmét az Opus et Educatio és az Új Pedagógiai Szemle szakfolyóiratokban megjelent, érdeklődési körünkbe tartotó tanulmányok megjelenésére.
Együttműködések
Az év során az MPT-belül együttműködtünk a Didaktikai, a Pályaorientációs, a Felsőoktatási és a Diszlexia szakosztályokkal. Együttműködést kezdeményeztünk a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálattal, a felnőttkori kompetenciamérések, valamint a sajátos tanulási igényű felnőttek körében végzendő tanulástámogatási módszertani munka kutatása céljából.
Amint a fentiek is mutatják a szakosztály nagy hangsúlyt helyezett mind a Társaságon belüli, mind a külső partnerekkel történő együttműködésekre. 2019-ben partnereink voltak: EPALE Magyarország, BME Műszaki Pedagógiai Tanszék, ELTE PPK Felnőttképzés-kutatási és Tudásmenedzsment Intézet, Mellearn Hálózat, MTA Pedagógiai Bizottság Andragógiai Albizottsága, Budapesti Komplex Szakképzési Centrum, Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat, Laterna Magica Nonprofit Kft, Hilscher Rezső Szociálpolitikai Egyesülettel.
Ami a munkatervnek való megfelelést illeti, az év során megtörtént a szakosztályi tagság áttekintése, a revizió kapcsán 16 fő tagságát – főként a tagok elérhetetlensége miatt – felfüggesztettük, így 2019-ben a szakosztálynak 78 tagja volt.
- január 3.
Kraiciné Szokoly Mária
a szakosztály elnöke