Elnökségi ülés

Emlékeztető

 

a Magyar Pedagógiai Társaság Elnökségi üléséről

Budapest, 2011. október 24., 16.30

 

 

 

Jelen voltak: Ádám György, Benedek András, Csillag Ferenc, Fábry Béla, Kraiciné Szokoly Mária, Karlovitz János Tibor, Trencsényi László, Zsadányi László

 

Kimentette magát: Villányi Györgyné, Vass Vilmos

 

 

 

1. Új Pedagógiai Szemle megújítása. Elővezette: Trencsényi László. Zsadányi László szerint az alapítói jogot is őrizze meg a Magyar Pedagógiai Társaság. Az Elnökség jogi kérdéseket járt körül. Konszenzus az volt, hogy az MPT mint társtulajdonos szerepeljen az együttműködési megállapodásban. A tárgyalások az 1991. évi egyezség alapján folyjanak, Trencsényi László és Kiss Endre közreműködésével.

2. Köznevelési törvény véleményezése. AME-nyilatkozathoz kapcsolódjon-e az MPT? Szóba került az Illyés Gyula Gimnázium felhívása is, amelyhez egyénileg lehet csatlakozni. Nahalka István blogján is jelent meg javaslat. Más szervezetek is mozgolódnak.

Trencsényi László vagy Fábry Béla javaslatát támogassa-e inkább az MPT? – Benedek András argumentált érveket várt, konstruktivitást. Felhívta a figyelmet oktatásügyi koncepciók krónikus hiányára,  melynek kidolgozása nem volt célja a VII. Nevelésügyi Kongresszusnak sem. Ádám György kérdezte az OKNT összetételét, jelentőségét. Benedek András szerint a KDNP egyedül van, nem biztos, hogy a pedagógus társadalom túlnyomó többségének véleményével esik egybe a törvényi koncepció. Zsadányi László szerint az MPT maradjon mértéktartó. Ne legyen nyers, de legyen igazat mondó. Fábry Béla szerint nem érdemes apróságokkal foglalkozni, amikor a konstrukció hibás. Azt tartja fontosnak megmutatni, mitől lett a törvényi előterjesztés olyan, amilyen. Szakmai elemzést szeretne. Ádám György szerint személyes kapcsolatokat kellene keresni a konzervatív körökkel, személyekkel. Trencsényi László beszámolt az OKNT ülés szavazásának előzményeiről. Különösen fájdalmasnak élte meg,, hogy a törvény háttérbe szorítani látszik a nemzetiségi oktatást, ugyanakkor a Kisebbségi Bizottság mégis egyhangúlag támogatta a tervezetet. Szerinte nincs komoly bázisa az ellenállásnak, mert a pedagógusok is  támogatják az oktatási államtitkárságot.

Határozat: az MPT nem tud ott lenni, így csatlakozni sem tud az AME állásfoglalásához. Nahalka István, illetve az Illyés Gyula Gimnázium felhívásához, aki akar, személyesen csatlakozzék.. A Magyar Pedagógiai Társaság szakmai érveit az államtitkárságnak megküldi, illetve azt nyilvánosságra hozza. Ha lesz Oktatási Nemzeti Kerekasztal, abban az MPT feltétlenül részt vesz.

Benedek András Fábry Béla szövegéhez finomító és pontosító javaslatokat tett. Elismerte, hogy a magyar oktatás válságban van, és hogy erre egyedül a KDNP dolgozott ki valamilyen – bár alkalmazhatatlan –  koncepciót. Ugyanakkor szakmai érvekkel alátámasztotta, hogy a Magyar Pedagógiai Társaság a törvényi tervezetet miért nem támogatja.

Trencsényi László a kisebbségi jogok korlátozása ellen, a diákönkormányzatoktól megvont jogok, a partneri kapcsolatok felszámolása ellen, a tankönyv-választás szabadságáért, az innovatív alkotó műhelyekért emelt szót. Fogalmazzon ösztönzően a törvény.

Csillag Ferenc a rendeleti szabályozás lehetősége ellen szólalt fel. Kötelesség és jog, a „kell” irányából – problémás. Karlovitz János Tibor a pozitív szemléletet, továbbá a szakköröket, mint e nevelési színtereket hiányolta a tervezetből. Csillag Ferenc a tehetségfejlesztés, esélyegyenlőség hiányát  emelte ki. Kraiciné Szokoly Mária a szakmai autonómia fontosságát hangsúlyozta ki – fontosnak tartja, hogy ebben segítenie kell az MPT-nek a pedagógusokat.

Benedek András annak a félelmének adott hangot, hogy a tankötelezettség lejjebb szállításával még több  hátrányos helyzetű, roma gyerek marad ki az oktatási útján történő előmenetelből. A törvény beláthatatlan következményekkel járhat a társadalmi kohézióra, akár megvalósul,akár megbukik idővel.

Elnök úr rendelkezett arról, hogy az elnökségi állásfoglalás kerüljön ki az MPT honlapjára, továbbá jusson el néhány sajtóorgánumhoz.

Fábry Béla szövegezi az elnökségi véleményt.

 

3. Egyebek. Tanulás ünnepe jól halad. Kraiciné Szokoly Mária Kaposváron road-show-n vett részt, ami nagyon jól sikerült. Harangi László és Széchy Andrásné közös programokat terveznek. A Könyvbemutató programja szép hagyománnyá vált. Nógrád megyei és Békés megyei tagozatok élen jártak a Tanulás ünnepe rendezvényekben.

Múlt hét pénteken felavatták Lénárd Ferenc emléktábláját. Időben megjelent az emlékkötet is, méltó konferenciahelyszín volt a Marczibányi téri MK. A Prevenciós szakosztály ülést tartott. A Veszprém megyei tagozat elnöke programot küldött. Győr, illetve Szabolcs megyei tagozat is rendezvényeket tervezett. Ülésezett a Mozgalompedagógiai szakosztály is.

Az OTP 50.000,- Ft támogatást adott. Adó 1%: 33 befizetésből 360.000,- Ft lett.

Az Iroda sorsáról nincs újabb információ.

 

2011. november 11-én, pénteken, 10.00-13.00 között kerül sor a Szakmai Kollégium ülésére az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola (1146 Budapest, Cházár András u. 10.) dísztermében. Csoma Gyula tartja a nyitó előadást. Golnhofer Erzsébet vagy Szabolcs Éva fog korreferálni. Előtte, 9.00-től rövid elnökségi ülés lesz.

December 7-én az Ádám Jenő Zeneiskolában lesz a jubilánsok köszöntése.

 

 

 

 

Budapest, 2011. október 24.

 

 

 

A feljegyzést készítette:

Karlovitz János Tibor