Emlékeztető

az MPT megalakulása125. évfordulója alkalmából felkért emlékbizottság megalakulásáról

 

2015. december 14-én, a budapesti Szlovák Tanítási Nyelvű Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium, könyvtártermében, a társaság jubiláns tagjainak jelenlétében, a vendéglátó iskola igényes köszöntő folklórműsorával, a résztvevőknek a műsort kiegészítő önkéntes megszólalásai nyomán  megalakult az MPT 125. évfordulója megünneplésére létrejött Emlékbizottság.

Az Emlékbizottság tagjai közül jelen voltak  Benedek András, Kelemen Elemér, Hunyady Györgyné,  Kolics Pál, Kiss Endre, Kriston Vízi József, Munkácsy Gyula, Németh József, Szabó Istvánné, Takács Géza, Tölgyesi József. Az emlékbizottság operatív testülete: Kraiciné Szokoly Mária, Trencsényi László, Szenes György, Villányi Györgyné, Mátrai Zsuzsa, Fábry Ilona.

 

Az ülés az alábbi napirend szerint zajlott:

  • Trencsényi László – felidézve a társaságtörténethez, részben a vendéglátó intézmény kulcsszemélyeihez fűződő személyes történeteit – köszöntötte az emlékbizottság megjelent tagjait. Bejelentette, hogy az alábbi személyek elfogadták a felkérést, de egyéb elfoglaltságuk miatt az alakuló ülésen nem tudnak részt venni:Chrappán Magdolna, Mikonya György, Kéri Katalin, Knausz Imre, Karlovitz János, Kiss Endre, Perjés István. A két esemény egybevonásának jelentőségét méltatta: a szakmai identitás erősítése áll hátterében, a hagyományőrzés, a szembenézés és a jövőbe tekintés egysége.

  • Kraiciné Szokoly Mária, az emlékbizottság elnöke a korábban, írásban megküldött évfordulós programtervezet alapján ismertette az emlékév megrendezésének főbb alapelveit és a tervezett főbb eseményeket. Hangsúlyozta a két kiemelt rendezvény „pillér-szerepét” a programsorozatban, melyekhez szerveződnek további, hagyományos, illetve új programelemek. Részletesen kitért  a 2016. április 15-én megrendezendő „Konferencia a felsőoktatásról” c. nyitókonferencia tartalmára (1. sz. melléklet), amelynek védnöke Hunyady György, programgazdája Mátrai Zsuzsa, s Kelemen Elemér vállalta, hogy a konferencia nyitóelőadásában az MPT 125 évvel ezelőtti megalakulásában és a folytatásban megjelenő, a modernizálódó hazai értelmiség fejlődéstörténetének jelentőségét. Kraiciné jelezte azt, hogy az emlékév lezárását jelentő Tudásmenedzsment konferencia 2016. novemberében lesz a BME Q épületében, a konferencia programjának összeállításán Fábri György programgazda dolgozik. Örömmel tájékoztatta az emlékbizottság tagjait, hogy az évforduló kapcsán  országszerte számos rendezvényt tervez, kiadványt tervez az elnökség figyelme mellett szakosztályok és a tagozatok (2. sz. melléklet), illetve reményét fejezte ki, hogy az elnökség – figyelembe véve a civil szervezetek, közöttük az MPT nehéz anyagi helyzetét – pályázati támogatások elnyerése és szponzorok megkeresése révén legalább szerény módon képes lesz finanszírozni az emlékév eseményeit. Felhívta a figyelmet arra, hogy az emlékév kapcsán erősíteni kell az együttműködést más hazai és határon túli civil szervezetekkel, az önkéntesség, a jó nyilvánosság jegyében,  a fiatalabb nemzedékek bevonásával.

  • Az ülést Benedek András elnök Úr bensőséges hangulatú beszéde zárta, amelynek keretében az emlékbizottság tagjai átvették a bizottsági tagságról szóló megbízólevelet.

  • Az ülést a formális ceremónia lezárása után baráti beszélgetés követte, amely során számos további program- és együttműködési javaslat került szóba.

 

Mellékletek

Konferencia a felsőoktatásról (tervezet)

(2015. április 15. ELTE PPK)

Az MPT 125. évfordulója alkalmából rendezendő tavaszi konferencia kiemelt témáját az indokolja, hogy a 2008 utáni évek során átlagosan felére csökkent az állami felsőoktatási intézmények költségvetése, mely többek között súlyos társadalmi következményekkel: a társadalmi mobilitás beszűkülésével, a társadalmi egyenlőtlenségek további növekedésével is együtt jár.

            A konferenciát egynaposra tervezzük, melynek 10-től 13 óráig tartó délelőtti programjában az MPT és az Emlékbizottság elnökeinek köszöntője után egy kb. 10 perces bevezető előadásra kerülne sor arról, hogy az MPT megalakulása idején mi jellemezte a hazai köz- és felsőoktatást, a modern értelmiség kialakulását. Ennek megtartására Kelemen Elemér neveléstörténészt szeretnénk felkérni. A három délelőtti 30-40 perces előadások a következők lennének.

            Hunyady György akadémikus, a konferencia védnöke az MTA és a felsőoktatás kapcsolatáról beszélne, Fábri György a hazai felsőoktatás helyzetét elemezné, és Halász Gábor/Loboda Zoltán/ vagy egy nálunk tartózkodó külföldi OECD szakértő pedig az európai felsőoktatás jelen helyzetét mutatná be.

A 14-től 15 óráig tartó szendvicsebéd után a megjelenteknek két témában „word cafe”-t ajánlanánk.

Az egyik téma a felsőoktatás és a munkaerőpiac kapcsolata lenne, melyet Benedek András vezetne, a másik a felsőoktatás és a szocializáció, melyet Mátrai Zsuzsa moderálna. Mindkét téma megvitatása problémafelvetéssel indulna. A felsőoktatás és a munkaerőpiac esetében a kongruencia/inkongruencia, illetve a specializáció/transzfertudás lehetnének ilyen kiemelt problémapontok; a felsőoktatás és a szocializáció témakörében pedig a jólét/jóllét és a széles értelemben vett környezetszennyezés, beleértve a társadalmi, gazdasági, politikai és mentális környezetszennyezést is. A problémapontokat Benedek András, illetve Mátrai Zsuzsa exponálná. A két csoport résztvevői ezután asztaltársaságonként vezetőt választanának és véleményt formálnának, majd ismertetnék, amire jutottak. A „word  cafe”-t plenáris ülés követné, melyen a témavezetők beszámolnának az eredményekről.

Konferencia: Tudás, tudásmegosztás, tudásmenedzsment – a tudástársadalom felé vezető úton.   Helye: BME

2016 ősz: (október-november)

A konferencia „kurátora” Fábri György, a program összeállítása folyamatban.

A konferenciát Trencsényi László összefoglalója zárná, aki a tudástársadalom szempontjából emeli ki azokat a változásokat, melyek az MPT megalakulásától napjainkig végbementek.

 

Jubileumi Staféta-tábor – Salgótarján (június 23-26)

A program Villányi Jutka irányításával kidolgozás alatt

 

További rendezvények – együttműködésben és partnerekkel

  • Tani-tani konferencia – a gyerekek érdekéről (2016. február 5. Miskolc)
  • Kiss Árpád Napok (2016. április Balassagyarmat)
  • Szembenézni”. Loránd Ferenc emlékkonferencia (április 9. Budapest, ELTE PPK)
  • Elveszett gyerekkorok nyomában” – a gyermekvédelem krízisei (benne Nemes Lipót, Korczak, gyerekmozgalmi emlékek is), (május Budapest)
  • Kiss Áron emlékezete (június 16 – Virányosi Közösségi Ház)
  • Tanulásban akadályozottak és a szakképzés (Budapest)
  • Didaktikai szakosztály újjáalakuló ülése – társszakosztályok köszöntői (Budapest)
  • II. Ifjúságügyi Kongresszus (augusztus, Komárom, Selye Egyetem)
  • Könyvbemutató az,”Ünnepnapok az életen át tartó tanulásért” programja keretei közt (október – Corvin tér)
  • Művészeti nevelés – művészeti gála (december, ELTE TÓK vagy/és FMK)

 

Kiadványok

o   „Abszolút pedagógusok” (Takács Etel Alapítvány támogatásával) szerkesztő: Kiss Endre – Hudra Árpád

o    Tanulmányok a jubileum tiszteletére – szerkesztő: Trencsényi László

    • Felnőttképzési tanulmánykötet – szerkesztő: Kraiciné Szokoly Mária
    • OPUS  folyóirat  tematikus szám – szerkesztő: Benedek András
    • ,,Tematikus” közlemények az ÚPSZ-ben és az A Kisgyermekben, Neveléstörténetben stb.

 

További ,,helyi” kiadványok

Czakó Kálmán Dániel: Prevenciós kézikönyv

Szabó Istvánné (szerk.): Pedagógusok civilben (Nógrád)

Révész György (szerk.): Mozgalompedagógiai Füzetek 10. (A Vasvári-diplomások emlékezete)

Nemzetközi kapcsolatok: A rendezvények kapcsán figyelmet fordítunk a határon túli magyar pedagógus szervezetekkel történő együttműködés megerősítésére, a rendezvényeken történő aktív részvételükre határon túli szakmai kollégiumi tagjaink (Bratislava, Csíkszereda, stb.) meghívására.

Koordinálandó kapcsolatok:MTA Pedagógiai Bizottsága, Neveléstörténeti Albizottsága; Történelemtanárok Egylete, más szakmai szervezetek, Mellearn Hálózat, OMEP, Pedagógus-szakszervezetek, határon túli pedagógusszervezetek

 

Az évforduló kapcsán kiemelt vidéki helyszínek : Győr, Nyíregyháza, Salgótarján, Miskolc, Eger, Békéscsaba, Kaposvár, Pécs