az MPT Vezetői Kollégiumi üléséről
2014. február 8. – ELTE PPK
Az ülésen képviseltette magát a Bács-Kiskun, Baranya, Győr-Sopron-Moson, Fővárosi, Heves, Pest, Szabolcs-Szatmár, Somogy, Veszprém megyei tagozat, ill. a Neveléselméleti, Neveléslélektani, Kisgyermeknevelési, ÁMK, Színes Húrok, Gyermekérdekek Szakosztálya – Korczak Munkabizottság, Makaenko Munkabizottság, Ifjúsági Kör, Prevenciós, Felnőttképzési/nevelési, Felsőoktatási, Diszlexiás, Szabadidő-pedagógia, Szókincsháló, Kerekgedei Makó Pál szakosztályok, a Szakképzési Kollégium illetve a Felügyelő Bizottság.
Jelenvoltakon kívül megküldték írásban beszámolóikat: Interkulturális, Családpedagógiai, Összehasonlító-pedagógiai szakosztályok, Somogy, Nógrád megyei Tagozat
Kimentette magát: Szomatikus nevelési szakosztály
A Vezetői Kollégium szervezése során megszűnését jelezte Oktatásinformatikai Szakosztály, Zala megyei tagozat. Az alelnökkel a továbbműködés esélyeit latolgatta a Hajdú-Bihar megyei tagozat, Nemzetiségi Szakosztály.
A kapcsolatfelvétel nem sikerült: Jász-Nagykun-Szolnok megyei tagozat, Kollégiumi nevelési szakosztály, Művészeti nevelési szakosztály, Kiss Árpád Műhely vezetőivel.
Kraiciné Szokoly Mária alelnök a váratlan külföldi útja miatt távol maradt Benedek András elnök levelét olvasta fel.
Tisztelt Kollégium! Kedves Kollégák!
Sajnos az élet úgy alakult, hogy hivatalos programom miatt a mai eseményen nem tudok részt venni, azonban kimentésemen túl, egy lényegre törő levél keretei között, szeretnék néhány gondolatot Önökkel megosztani.
Az elmúlt egy év, sőt érthető aktualitása miatt az elmúlt négy év egésze, pozitív és negatív változásokban gazdag volt. Bár a gazdasági válság, oktatásra gyakorolt hatásának még napjainkban is inkább a negatív elemei jellemzőek, túlzás nélkül állítható, hogy a hazai nevelésügy egészében jelentős változások indultak meg. E jogszabályi, intézményi, működési és tartalmi változások hatásai az általános környezeti tényezőkön is túlmutatnak.
Feltételezhetően mindenki egyénileg von mérleget, alkot véleményt, lelkesedik, vagy éppen kritikát fogalmaz mag. Nos, az adott esetben a társaság egészére tekintve fogalmazok meg – akár kritikát is vállalva – olyan véleményt, hogy az elmúlt időszakban is hűek maradtunk hagyományainkhoz. Korrekt és higgadt – bár sokszor a hivatalosság által méltatlanul meg nem hallgatott – testületi véleménnyel és javaslatokkal adtunk időről időre jelzéseket tagjainknak, közösségeinknek, vagy éppen az esetenként csak formálisan tőlünk véleményt váróknak.
Személy szerint olyan higgadt és korrekt szakmai véleményformálás szándékát kinyilvánító álláspontot képviselek, mely megértéssel és sokszor szimpátiával követi a radikálisabb szakmai megnyilvánulásokat, ugyanakkor arra a több mint egy évszázados társasági hagyományokra épít, mely a hazai oktatásügy egészének érdekeit képviselve kíván progresszív véleményt formálni.
Nyilvánvalóan jogosak az offenzívabb szakmai kezdeményezést szorgalmazók kritikái is, ugyanakkor tény, hogy a hazai civil közélet kétségtelenül nehéz éveiben a társaságunkra is nehezedő működtetési problémák ellenére társasági létszámunk, szervezeti rendszerünk nőtt és fejlődött. Változatlanul a hazai pedagógiai civil szervezetek közül a legnagyobbak vagyunk. Kényszerből az elmúlt években többször is változott társaságunk székhelye: a Petőfi Sándor utcában az Egyetem téren, majd a Kazinczy utcába költöztünk. E lépések eredményeként a főváros központjában jól megközelíthető helyen és ami a legfontosabb, a hazai felsőoktatás, pedagógusképzés iránt elkötelezett intézményben, a legközvetlenebb társdiszciplínájának képviselőjével a Magyar Pszichológiai Társasággal vagyunk egy épületben, s az is tény, hogy minden eddigi időszakot meghaladó infrastrukturális lehetőségekkel rendelkezzünk.
Ez évben formálisan is mérleget kell készítenünk. Kétségtelen létünk még önmagában nem érdem, joggal elvárható elkötelezettségünk a fejlődés, a társadalmi-szakmai aktivitás. Ennek lényeges személyi-szervezeti feltételeit teremtheti meg a májusi tisztújító küldöttgyűlésünk, mely során a tagozati, szervezeti háttérre alapozva testületeink és az MPT felső vezetése is megújulhat. Bár számos kollégám jelezte, hogy kész a munka folytatására és magam is meggyőződéssel vallom, hogy az elnökség, akár mint testület, akár mint egyéni feladatvállaló tisztességgel hely állt, a változás lehetősége adott. A jelölési folyamatban különösen fontos, hogy fiatalokat, aktív szerepvállalást vállaló nőket az újonnan csatlakozó területeket megfelelő arányban jelöltként delegáljon a küldött közgyűlés.
A pedagógia egy olyan társadalomtudományi diszciplína, mely fejlesztés iránt elkötelezett és művelőitől alapvetően optimista hozzáállást kíván. Ez az oktatás nevelés gyakorlatával foglalkozókra a közoktatási intézményekben vagy éppen a felsőoktatásban tevékenykedőkre egyaránt igaz. Ezért is fontos, hogy a gyakorlat és a tudomány egyaránt kellő arányban képviseletet kapjon és e képviselet a küldött közgyűlésen megerősítést nyerjen. E mindnyájuk által, felelőséggel meghozandó döntés előkészítéshez kérem a kollégák és szervezeti egységek aktív közreműködését.
Bp. 2014. február 6-án
Benedek András az MPT elnöke
Trencsényi László ügyvezető elnök áttekintésében a Társaság növekvő presztizséről szólt: Elmondta, hogy a 2013-as küldöttgyűlés támogatását élvező közéleti aktivitás stílusában az Ádám-i mértéktartást követte, tartalmában a 2008. évi VII. Nevelésügyi Kongresszus, illetve a kongresszust követő utókonferencia (a “melencés konferencia”) álláspontját követte. Ez határozta meg szereplését az Agóra Közoktatatási Kerekasztalban elfoglalt helyét is.
Kiemelte, hogy a nehéz helyzetben (pedagógiai intézetek megszűnése, a pedagógusok hétköznap délutáni hivatali elfoglaltsága stb.) is tisztes helytállás jellemzi a Társaságot, a hagyományos központi programelemek (Staféta-tábor, Tanulás ünnepe, Jubilánsok köszöntése) kellőképpen jelzi az év ritmusát. Honlapunk megújulásáért köszönetet mondott a készítőknek és karbantartóknak, Varga Kornélnak és Révész Györgynek. Felhívta a figyelmet a társasági kollektív emlékezet új elemére a Ki kicsoda-rovatra. Szólt az A Kisgyermek és az ÚPSZ lehetőségeiről. Kiemelte a tagdíjfegyelem sorsdöntő jelentőségét (ennek jegyében az ülésen példamutató módon csaknem 30 000 Ft tagdíjbevétel realizálódott). Megszólalásában Karlovitz Tibor, a nyilvántartásért felelős elnökségi tag a szervezeti egységek vezetőinek figyelmét kérte az adatok folyamatos karbantartása érdekében.
Fábry Béla alelnök a szervezeti egységek 2013. évi beszámolói és a 2014. évi munkaterveinek kapcsán a szűkülő források mellett a társasági munka változatlan eredményességét emelte ki. Ebben a személyes szerepet vállaló kollégák példamutatását emelte ki, mint az eredményesség legfontosabb elemét. (tájékoztatójának anyagát külön mellékeljük).
Zsadányi László a májusi küldöttgyűlés munkájához kapcsolódóan a személyi kérdésekkel összefüggésben adott bátorító tájékoztatást. Új – esetleg csaknem újraválasztható – elnökség, tisztségviselők (elnök, alelnökök, ügyvezető elnök), Szakmai kollégiumba a küldöttgyűlésen választással bekerülő 35 tag, Felügyelő Bizottság (öt fő). Kérte, hogy a jelenlévők támogassák az elnökség magára vállalt korábbi döntését a dinamikusan megújuló és együttműködő ÚPSZ szerkesztőbizottságba delegált MPT-képviselőket illetően (Nyiri Kristóf, Vass Vilmos, Turi Katalin, Mészáros György)
Szenes György (Szakképzési Kollégium) a szakképzési szféra társulásának jelentőségét méltatta, bemutatta az új szakosztályokat, együttműködéseket kérve és ajánlva.
A vitában szót kért Draviczky Sándor (Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei tagozat), nagyobb figyelmet kért a tagozatok számára, az elnökség egyes leveleinek stílusát bírálta, szóvá tette, hogy a tagozat programja késve jelent meg a honlapon. Válaszában az alelnökök a félreértéseket tisztázni, a bántódást oldani igyekeztek.
Villányi Györgyné a szakosztály terjeszkedése jegyében mutatta be a jelenlévő “CSANA-küldötteket”. Ezt a megjelent képviselő is megerősítette.
A plenáris ülés után a Személyi kérdéseket előkészítő Bizottság Zsadányi László irányításával öt asztaltársaságban gyűjtött javaslatokat, Ezeket külön közleményben összesítve fogjuk közreadni. Jellegzetes, hogy a Szakmai Kollégiumba több határon túli magyar kollégát javasoltak. A Bizottság tagjai: Vedovatti Anildo, Angyalfy Julia, Szakáll Istvánné, Schindler Rózsa, Varga Lajos. A továbbiakban is a bizottságot, személy szerint a bizottság tagjait kell a küldöttgyűlés előkészítése ügyében keresni.
Az ülés után Czakó Kálmán Dániel elméleti előadását ajánlotta fel a Szakmai Kollégium következő ülése számára.
Az emlékeztetőt készítette: Trencsényi László