Emlékeztető

 

a Magyar Pedagógiai Társaság elnökségi üléséről – 2023. február 24.

Az online-ülésen jelen volt Borbély Bors-Tibor, Kálmán Anikó, Schindler Rózsa, Turcsik Katalin, Trencsényi László, Villányi Györgyné, továbbá Novák István, ill. Harai Dénesné.

Az elnökség nyugtázta a vezetői kollégium történéseit, fontosnak tartja az emlékeztető megküldését, különös tekintettel a részleges résztvevőkre, a távolmaradók tájékoztatását elosztotta tagjai között.

Tudomásul vette, hogy a VK az Ádám György – Érdemérem kuratóriumába Bernhardt Renátát és Tóth Mariannát delegálja, javasolja a kuratóriumi munka mielőbbi megkezdését.

Tudomásul vette, hogy Villányi Jutka koordinálja az Angyalfi Juli, balogh Pécsi Anett, Gál Katalin, Kasza Georgina összetételű – kettős funkciójú – személyi kérdéseket előkészítő bizottság működését. A beszélgetésen kitűnt, hogy az elnök és az ügyvezető elnök Iski Józsefnét és Marlok Júliát fogja javasolni a bizottságnak.

A Fábry Béla koordinációjában Révész György, Földesi Renáta és Suhajda Csilla Judit összetételű alapszabály-bizottság számára a korábbi javaslatokhoz képest új elvárásként fogalmazza: a tagdíjbefizetés határidejét esetleg tartalmazza az alapszabály (kérdés persze, hogy ez mozgósító erejű lenne-e s nem túlszabályozás), az elnökségi reszortok elhagyásával egyetért, nyugtázza, hogy a testületek tagjainak adatait nem kell szerepeltetni (az illetékes törvényszéki titkár tanácsának megfelelően), az ülések nyilvánosságának szabályozásából az irrelevánsak elhagyását indítványozza, felveti póttagok állításának lehetőségét (de ha az alapszabály bizottság ez működést – pótlást – nehezítő aktusnak gondolja, nem ragaszkodik hozzá.

Az elnök tájékoztatta az elnökséget Dr. Rózsa Judit Mária törvényszéki titkár asszonnyal folytatott megbeszéléséről az alapszabályt, illetve a változásbejelentés egységét illetően. Megnyugvással vette tudomásul az elnökség, hogy a 2022. évi személyi döntések elismertetéséhez nem kell új dokumentáció. Megértette, hogy jelenleg online ülést nem lehet tartani, csak hatályos alapszabálymódosítás után. Álláspontja szerint minden lehetőséget ki kell használni a 2023 tavaszi kettős ülésezés elkerülésére. (Elkészülhet-e korábban a mérleg? Mi az alapszabálytervezet felgyorsításának lehetősége? Ezen adatok birtokában mi a lehetősége egy áprilisra hozott küldöttgyűlésnek.)

A tavasz szervezeti nyugalma érdekében a két SZK ülés megrendezésére ősszel kerüljön sor. A VK ülés emlékeztetőjének függelékében javaslatokat érdemes kérni a szervezeti egységek, szakcsoportok vezetőitől. Érdemes élni Radó Péter ajánlatával, s az egyik ülés témájaként új könyvének vitáját kitűzni. (Az elnökség nem fogadta feltétlen helyesléssel azt az ötletet, hogy a „társadalom és a társaság” kapcsolatával SZK ülés foglalkozzék)

Az őszi „tanulás ünnepe” rendezvénysorozat koordinációját Turcsik Katalin vállalta. Természetesen a Felnőttképzési Szakosztály kezdeményező aktivitásaira továbbra is számítunk.

Novák István vetette fel a XIII. kerületi önkormányzattal erősítendő kapcsolat lehetőségét (Férőhely biztosítása a Staféta-táborba, a Prevenciós Központ látogatása, a Játéknap indítása a Szent István Parkban, óvodai tanácskozás stb.), mindez fenntarthatóság szempontjából is jelentős lehet.

Az elnökség megerősítette: továbbra is megfigyelői státuszban vegyünk részt a Civil Közoktatási Platform következő, március 10-iki ülésén. A következő napokban el kell dönteni: ki képviseli majd e napon a Társaságot.

Az elnökség felhatalmazta az elnököt és ügyvezető elnököt a Staféta-tábor helyszínének kiválasztására, többen támogatták a sátoraljaújhelyi szállás- és étkezési helyet.

A Szembenézés kötet expediálására az elnökségi tagok egyeztessenek Harai Marikával.

Ugyancsak a következő elnökségi ülésen hozzunk döntést a 2023-ról szóló Évkönyv szerkesztőjéről – az arányos rotáció elvét követve.

Az emlékeztetőt összeállította: Trencsényi László