Emlékeztető
MPT Vezetői Kollégium ülése
2023. február 23.
Jelenlévők (összesen 35 fő):
Trencsényi László (elnök), Villányi Györgyné Jutka (ügyvezető elnök, Kisgyermeknevelési Szo.), Borbély-Pecze Tibor Bors (alelnök, Pályaorientációs Szo.), Kálmán Anikó (alelnök, Felsőoktatási Szo.), Turcsik Katalin (alelnök, Diszlexiás Gyermekek Fejlesztéséért Szo.), Nagy Ádám (elnökségi tag, Kalokagathia Szo.), Bernhardt Renáta (Jász-Nagykun-Szolnok Megyei tagozat), Schindler Rózsa (Szakképzési Kollégium),
Simon Mária (Gyermekérdekek Szo.), Munkácsy Katalin (Kerekgedei Makó Pál Szo.), Békei Gabriella (Takács Etel Szo.), Kraiciné Szokoly Mária (Felnőttképzési Szo.), Nagy Péterné Ildikó (Családpedagógiai Szo.), Fazakas Ida (Pályaorientációs Szo.), Angyalfi Juli (Kisgyermeknevelési Szo.), Kajos László (Korai Iskolaelhagyás Megelőzéséért Szo.), Bakos Tamás (Színes Húrok Szo.), Fábry Béla (Kalokagathia Szo.), Károly Irén (Robottechnikai Szo.), Ádám Ágnes (Egészségnevelési Szo.), Angyalfiné Varga Julianna (Kisgyermeknevelési Szo.), Csereklye Erzsébet (Interkulturális Nevelési Szo.), Iski józsefné Ágnes (Kisgyermeknevelési Szo.), Molnár György (Didaktikai Szo.), Czakó Kálmán Dániel (Prevenciós Szo.), Dráviczki Sándor (Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tagozat), Daróczy Ágnes (Hajdú-Bihar-Megyei Tagozat), Malatyinszki Szilárd (Békés Megyei Tagozat), Bordás Sándor (Bács-Kiskun Megyei Tagozat), Gál Ferenc (Közép-Magyarországi Tagozat),
Novák István (Felügyelő Bizottság), Harainé Dénesné Marika (titkárságvezető).
Az ülés egy részén volt jelen: Kattein-Pornói Rita (Neveléstörténeti Szo.), Balogh-Pécsi Anett (Északnyugat-Mo. Tagozat), Hudra Árpád (Kiss Árpád Műhely).
Napirendi pontok, hozzászólások:
Trencsényi László megnyitja a Vezetői Kollégium ülését.
Villányi Györgyné Jutka köszönti a Kollégium résztvevőit, külön annak új tagjait, és kéri az új szakosztályok elnökeit szervezeti egységük bemutatására.
Dr. Ádám Ágnes bemutatja a 22 taggal újonnan megalakult Egészségnevelési Szakosztályt. Céljuk olyan tudományosan megalapozott, egészséggel és betegséggel kapcsolatos tudás átadása pedagógusok számára, amit ők tovább tudnak adni diákjaiknak, „fogyasztható”, érthető módon. Rendezvények, klubok, médiaszereplés keretében tájékoztató előadások, kurzusok tartása, felszólalás konferenciákon, iskolák tantestületei számára. Várják az egészségnevelésben elhivatott szakembereket előadóként, pedagógusokat szervezőként. Szeretnének országos lefedettséget megvalósítani, hogy minél szélesebb körben továbbítsák tudásukat.
Fenyvesiné Békei Gabriella bemutatja az újonnan alakult Takács Etel Szakosztályt, amely az 1994 óta fennálló, de megszűnni készülő Takács Etel Pedagógiai Alapítványból nőtt ki. Utóbbi régóta jó kapcsolatot ápol az MPT-vel. Céljuk: Takács Etel pedagógiai hagyatékát szeretnék megtartani. Terveik: tantárgypedagógiai kérdésekkel foglalkozni, nőpedagógusok emlékének feldolgozása.
Villányi Györgyné Jutka Szabó-Nándori Erika távollétében bemutatja a Ki-Figyel-Ő Szakosztályt, amely a kiemelt figyelmet igénylő gyermekekkel, tanulókkal foglalkozik, már egy logót is létrehoztak. A tagok a Móra Ferenc Általános Iskola és EGYMI (Dunaújváros) munkatársai. Céljuk, hogy a tehetség és a sajátos nevelési igény (fogyatékosság) témájához összekapcsolódóan kapcsolódó elméleti kutatások erőteljesebben jelenjenek meg a gyakorlatban. Terveik között szerepel kisfilmek, előadások, beszélgetőkörök megvalósítása, személyesen és online.
Villányi Györgyné Jutka beszámol két alakulni készülő szakosztályról. Egy tanító kolléga megkereste, hogy szívesen alakítana Tanítói szakosztályt. V.J. felhívást fogalmazott meg tanító kollégák bevonására. Vegán témában ugyancsak szerveződik egy szakosztály.
Villányi Györgyné Jutka összegzi a Társaság 2022. évi munkáját a szervezeti egységek beszámolói alapján: elkötelezett vezetők, magas szakmai tudásról árulkodó események, sok szakmai történés, de voltak kudarcok és problémák is. A szervezeti egységek közötti kapcsolatok erősödtek, de sok a bizonytalanság is.
Beszámol központi rendezvényeinkről:
Küldöttgyűlések – a részvétel magas száma elköteleződést mutat; igény mutatkozik a változásokra, a „hogyan ?” tekintetében meg kell keresni a válaszokat.
Jelölő Bizottság – köszönet Benedek Andrásnak és a tagoknak a munkáért.
Vezetői Kollégium – az ülések konstruktívak és bizakodóak voltak, nehezen lépünk előre a határon túli kapcsolataink építése terén. Jó kapcsolati rendszerek vannak, de ezek az MPT-be nem gyűrűznek be kellően.
Szakmai Kollégium – a tavaszi ülésen Herczog Mária adott elő nemzetközi kutatásáról, az integráció és az esélyteremtés állt középpontban; az őszi ülés a VII. Nevelésügyi kongresszus óta eltelt időszak nevelésügyét dolgozta fel Benedek András beszámolója és hét szervezeti egység felszólalása alapján. Sajnos jellemző az alacsony létszám az üléseken, nincs meg az érdeklődés ahhoz, hogy sokan találkozzunk.
- Staféta tábor – van egy mag, amely rendszeresen ott van. 58-an voltak jelen. Egyéni beszélgetések teszik gazdaggá, pihenés, kikapcsolódás és szakmai programok. Robotika, környezetvédelem, báb, mese, matematika – ezek kaptak főszerepet.
VII. Játéknap – sikeres volt, de a részvétel mértéke elmaradt az előző évhez képest, mert sajnos rossz volt az idő azon a hétvégén.
Ünnepnapok az életen át tartó tanulásért – zömében a felsőoktatás és felnőttoktatás volt érintve a programokban, hiányok mutatkoztak az MPT-hez való kapcsolódásban. Kapcsolódó könyvbemutató – 11 könyv bemutatásával. Az online megoldások ehetővé teszik az egymástól távol lévők kapcsolatépítését is.
A beszámolók mutatják, hogy egyre gyakoribb a szervezeti egységek együtt -munkálkodása. Ugyanakkor jellemző a hagyományos, szűkebb működés, visszahúzódás, változatlan módszerek, bizonytalanság, reményteli vezetőváltások, meg nem valósult tervek.
A felsőoktatás széles körben jelen van, de szükség lenne a kutatások közelebb vitele a gyakorlathoz.
Probléma az is, hogy a pályakezdők nem ismerik az MPT-t.
Szakképzési Kollégium – havi, rendszeres szakmai beszélgetések, kiváló szervezettség, sok érdeklődő. A Felnőttoktatási Szakosztály egyesült a Szakképzési Kollégiummal, de még nem minden tag lépett át.
Létszámalakulás – 2022-ben 60 tag lépett ki és ugyanennyi lépett be. Így tagságunk létszáma közelít az 1100 főhöz. Javult a tagdíjfizetési arány. Sok a fájó veszteség – elhunyt tagok.
Három állásfoglalást adtunk ki 2022-ben.
A jövőre vonatozó megállapítások: próbáljunk hallgatókat bevonni, ajánlatos lenne műhelymunkákat létrehozni, kisebb megbeszéléseket, ahol több szakma működik együtt (pl. pszichológusok), a hálózatépítés és –bővítés. A munkahelyi feladatainkat ne soroljuk az MPT-s munkák közé. Arra törekedjünk, hogy a munkánk eredménye kikerüljön az MPT nyilvánosságába.
Trencsényi László a 2023. évről
A Szembenézés c. kötet a jövő héten jön ki a nyomdából.
Az MPT nem „átjáróház”, a régiek legalább annyira fontosak, mint az újak, akiket inkubátori gondossággal segítünk.
Az alapszabályban van egy szervezeti minimum: kétszer egy évben szervezni egy programot. Az számít társasági eseménynek, amelynek meghirdetésében, promóciójában szerepel az MPT neve.
A Staféta tábor helyszíne még bizonytalan, két lehetőség van: Felsőtárkány és Sátoraljaújhely. Az ár kb. 27-ezer forint, abból még próbálunk lefaragni.
Ádám György Érdemérem kuratóriumi tagjai ebben az évben: Kálmán Anikó, Schindler Rózsa, Tóth Marianna (Nógrád megyeii elnök), Bernhardt Renáta (Jász-Nagykun-Szolnok megyei elnök), Fábry Béla (titkár), Trencsényi László (elnök).
Március közepén a szervezeti egység vezetőinek megy a jelentés a tagdíjakról.
Tavaszi nagy eseményünk az szakképzésben tanuló SNI diákok helyzetéről tervezett konferencia, szervezők: Diszlexiás Gyermekek Fejlesztéséét Szo., Páyaorientációs Szo., Szakképzési Kollégium, ELTE Bárczi Gyógypedagógiai Kar. 100 főre számítunk, az időpont: ápr. 21.
A küldöttgyűlés megszervezésének időpontja és formája kérdéses, elnökség ma dönt. Az elnökségtől függetlenül kialakult formai hiba miatt visszadobta a törvényszék a módosítási kérelmünket, kérdés, legyen-e rendkívüli KGY, most az online ülés nem elfogadható. KGY feladat: alapszabály módosítása elsősorban az online lehetőség miatt, és személyi kérdések: Pócsik Orsolya helyett és Henn-Pap Anna helyett kell új tag. A jelölő bizottságot bízzuk meg ennek előkészítésével is, amely az életkori határok érvényesítését foganatosítja a 2025-ös tisztújításon is. A tagok: Kasza Georgina, Angyalfi Juli, Gál Katalin, Balogh -Pécsi Anett. Villányi Jutka koordinálja.
Az alapszabálymódosítással foglalkozó bizottság halad, tagjai: Fábry Béla, Révész György, Suhajda Csilla Judit, Földesi Renáta. Február végéig fogadjuk az alapszabályra vonatkozó észrevételeket.
Pedagógiai civil szervezetek között vita van az Országos Köznevelési Tanácsban való részvételre vonatkozóan, vita volt az elnökségben is. Végül Nagy Ádám lett a jelöltünk, rajta kívül Demarcsek Györgynére, Hamar Pálra, Radnóti Katalinra, Szabó Zoltánra és Szebedy Tasra szavaztunk. Várható hatalmi manipuláció, mi a harcos részvétel szándékával szeretnénk részt venni.
Ünnepnapok az életen át tartó tanulásért – ez ősszel zajlik, ezért fókuszáljon mindenki ekkorra egy rendezvénnyel. Közös programfüzet készült, Kraici Mari fogta össze ezt eddig, ezután az elnökség feladata lesz kijelölni a felelőst.(Turcsik Katalin vállalta)
Jubilánsok ünneplése november-december táján várható.
Az évkönyv napokon belül nyomdába kerül, honlapon is olvasható lesz.
Facebook-oldalunkat érdemes olvasni, érdemes megjelentetni a társasággal összefüggő témákat, illetve tagok által feltett tartalmakat. Nem társasági tagok által megosztott tartalmak kevésbé kerülnek fel.
Előterjesztések, szavazás, hozzászólások:
A látható többség megszavazta Tóth Marianna és Bernhardt Renáta részvételét az Ádám György Érdemérem kuratóriumába.
Kálmán Anikó: Az Összehasonlító, a Neveléstörténeti és a Felsőoktatási Szakosztály közös konferenciát szervez május 30-ra, címe: Tehetség egykor és ma. A helyszín: BME Q épület.
Munkácsy Katalin: tárgyilagos és érdekes volt az ülés, nem lát vitára okot adó témát.
Villányi Györgyné Jutka: útkeresésben vagyunk, van-e olyan felvetés, ötlet, ami segít előrelépni?
Czakó Kálmán Dániel (írásba a chat funkcióban): „Szeretném előmozdítani a szakosztályok közötti kezdeményezéseket a megelőzés terén. Kérem, vegye mindenki meghívásnak a tartalmi munkában való részvételt.”
Fábry Béla: részletes és alapos volt a mai ülés, ha megkapjuk a diasort és az összefoglalót, akkor fel tudunk készülni a KGY-re, a javaslatokat kiérleljünk addigra.
Trencsényi László: fontos a szakosztályok, tagozatok összekapcsolódása, szakma- és generációköziek vagyunk, De a szervezeti egységek autonómok, ez alapelvünk, ez életszerű igény, ezen nem akarunk változtatni.
Károly Irén: megköszöni a befogadást, volt ősszel is rendezvényük, a mesterséges intelligencia is a látóterükbe került a robotok mellett, egyre több más szakos is van érdeklődő, nem csak informatikatanár.
Villányi Györgyné Jutka lezárja az ülést.
Összeállította Turcsik Katalin.