Emlékeztető a Magyar Pedagógiai Társaság Vezetői Kollégiuma – online –  üléséről. /2022.02.15.

Vezetői kollégium – Fábry Béla

A Magyar Pedagógiai Társasaág Szervezete

Jelen voltak a Békés megyei tagozat, Északnyugatmagyarországi tagozat, Hajdú-Bihar megyei tagozat, Eszterházy tagozat,  Jász-Nagykun-Szolnok megyei tagozat,  Veszprém megyei tagozat Középmagyarországi tagozat,  Nógrád megyei tagozat,  Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei tagozat, Családpedagógiai szakosztály, Didaktikai szakosztály, Felnőttoktatási szakosztály, Felsőoktatási szakosztály, Diszlexiás Gyerekek Fejlesztéséért szakosztály, Gyermekérdekek szakosztálya – Korczak Munkabizottság, Interkulturális nevelés szakosztály, Játékpedagógia és gyermekkultúra szakosztály, Kalokagathia szakosztály, Kerekgedei Makó Pál szakosztály, Kisgyermeknevelési szakosztály, KORISME szakosztály, Kőbányai Szenior Mentor szakosztály, Neveléstörténeti szakosztály, Pályaorientációs szakosztály, Prevenciós szakosztály, Szakképzési kollégium képviselői (a Színes Húrok szakosztály képviselői munkavégzésük miatt maradtak távol), továbbá az elnökség tagjai, a Felügyelő Bizottság elnöke.

Villányi Judit ügyvezető elnök beköszöntőjében a társasági együttlét emberi kapcsolatrendszerének fontosságára hívta fel a figyelmet. Ezután – a hagyományos szakosztály-bemutatkozások sorában – Munkácsy Katalin szólt a kislétszámú, de a járványhelyzet krízisében is az összetartozást, közös problémákat, feladatokat megoldó, főként online-kapcsolattartó közösség életéről.

Fábry Béla a (határidőig beérkezett) beszámolók tanulságait elemezte prezentációjában (mellékelve). Kiemelte a helyzet megannyi nehézségét (a személyes kapcsolattartás nehézségeit, a forráshiány előidézte gondokat), de a nehéz helyzetből nem csupán a tiszteletreméltó helytállás példáit ragadta ki, hanem a kreatív innovációk kényszeréből adódó új megoldásokat is felsorolta. Pozitív kicsengésű összegzésében a jövő iránti bizalmat fejezte ki, megköszönve az együttműködést, az odaadó aktivitást.

A rövid vitából Novák István hozzászólását emeljük ki, aki méltatta a helytállás önmagán túlmutató jelentőségét.

Ezt követően Trencsényi Lászlónak a szervezet alapelemeit bemutató prezentációja ( mellékelve) egyes oldalaihoz fűződő hozzászólások teljesítették ki az ülés tartalmát.

Szó esett a tagság életkori összetételének  gondjairól, az aktív, fiatal korosztály hiányáról,  a „tudományos  elit” (melynek megnyerésére a Felsőoktatási szakosztály lehetne alkalmas) , illetve az élenjáró köznevelési praxis  visszafogott jelenlétéről, a szervezeti egységek tartalmi sokféleségéről, de szervezettségi egyenetlenségéről is, a vezetői kollégium üléseinek feladatáról, a nyilvánosság fokozásáról, a tájékoztatás többcsatornássá tételének szükségességéről.

A Kőbányai Szenior Mentor szakosztály bejelentett feloszlását majd a küldöttgyűlés nyugtázhatja (tán a járvány múltával újjászerveződésre is nyílik esély), az ifjú korosztályok bevonására vállalkozott Játékpedagógia és  gyermekkultúra szakosztálynak a Kisgyermeknevelési szakosztályba integrálódását végig kell gondolni.  Sajátságos, hogy korábbi küldöttgyűlési impulzusok dacára sem  indult meg a nagy szervezeti egységek területi strukturálódása (pl. városi szervezetek nem jöttek létre).  A Bács-Kiskun megyei tagozat vezetői krízisét a tagozatnak kell megoldania, egy Kecskemét-Baja ’váltógazdaság’ igérete látszik halványan megvalósulni.

 Jelzések érkeztek új tartalmakhoz kötődő szakosztályok alakítására. A Didaktikai szakosztály a „digitális pedagógia” tartalmát kész befogadni saját szervezetébe. Szóba került az elmúlt hónapokban Vegán szakosztály, újabban Robotika szakosztály, Kórházpedagógia szakosztály  szerveződése, és a korábban jól működő Információs Szakosztály helyett szakmai információs „szakosztály” létesítéséről is vannak tervek szakfolyóiratok szerkesztői között. 

A szakmai kollégium választással felkérendő tagjaira kért több javaslatot az elnök (kiemelve  fontos szakmák jelenlétét,  határon túliak bevonását stb.). Megerősítést nyert a szervezeti egységek autonómiája, vezetési szerkezetüket,  tisztújítási kötelezettségeiket, elnevezésüket stb. is beleértve. Az elnök elmondta, hogy a folyóiratok szerkesztő bizottságairól a lapok szerkesztőségei elismeréssel nyilatkoztak, s nem igényeltek változtatást. Az elnök jelezte: a könyvkiadás költségeit céltámogatások fedezik, nem vonnak el forrást a társasági élet más formáitól, szakosztályi, tagozati kérelmek esetén szerény, szimbolikus értékű támogatásra lesz lehetőség – főként, ha a tagdíjfizetési hajlandóság üteme megmarad.

E körben kapott szót Benedek András, a Jelölést Előkésztő Bizottság  elnöke, aki  a társaság összetételéről, helyzetéről hasonlóképpen vázolt fel képet, jelezte, hogy a bizottság nagy elkötelezettséggel, gonddal dolgozik – várják a beérkező személyi javaslatokat.

Élénk vita bontakozott kis a társaság „stratégiai” kérdéseiről. Új – vagy éppen megerősített – stratégiára van szükség? Folyamatos programimpulzusokra? Átfogó, egységes problémafelvetésre, tárgyalásmódra? A sokféleség közti harmónia erősítésére? A Prevenciós szakosztály elnöke erre vonatkozóan ajánlotta a „megelőzés princípiumát”, mások átfogó – a Tani-tani konferencia hagyományaira támaszkodó  – konferencia  szervezését indítványozták. A küldöttgyűlés online megszervezése mellett többen érveltek. Az elnökség átgondolja e javaslatokat, s erejéhez mérten megoldásokat kínál. A kollégiumok ülései nem pótolják a küldöttgyűlés kompetenciáit, de egy „stratégiai megbeszélés” szervezésére lenne igény.  Ezen a rendkívüli ülésen kerülne sor a Középmagyarországi Tagozat vezetője kritikus vitaanyagának megbeszélésére is.

Végezetül a hiányérzet betöltésére, de ezen túlmenő tartalmi és szervezeti kérdésekre alkalmas keret a face to face élményt intenzíven biztosító Staféta táborról volt szó, melyről a korábbi két tábort szervező Középmagyarországi tagozat vezetője közölte, hogy Tatán, az ifjúsági táborban  előkészítette a terepet, s Levente Péter-Döbrentey Ildikó részvételi szándékát is megszerezte, de várja annak a szervezeti egységnek a jelentkezését, mely „házigazdája” lesz a tábornak.

„Fontos, hogy február végéig megtaláljuk a XX. Staféta tábort szervezőket” – köszönte a hozzászólásokat Villányi Judit.

Villányi Györgyné Jutka                                                Trencsényi László                           

ügyvezető elnök                                                              elnök