22 fős tagságunkból 6 fő tiszteletbeli tag. Utóbbiak részben az elnöki tájékoztató levelekből, részben online felületen tudják követni a szakosztályi történéseket. A mögöttünk hagyott évben 17 fő fizetett tagdíjat.
Éves célkitűzéseink egyike volt, hogy erősítsük együttműködésünket azokkal a gyermekérdekű, a gyermekvédelem, a gyermeki jogok iránt elkötelezett civil szervezetekkel, akikkel korábban is együttműködtünk, illetve továbbra is aktív szakmai-szakértői tevékenységet folytassunk azokban a társ-szervezetekben, amelyeknek tagja a szakosztályunk, és egyéni szakértőként is részt vesz a munkájában több tagtársunk. E szervezetek közt kiemelt helyet foglal el a Gyermekjogi Civil Koalíció (a továbbiakban: Koalíció), melynek 2015. évi alapítása óta tagjai vagyunk. A Koalíció 2024-ben kiadott 4 nyilatkozata és 3 állásfoglalása mindegyikében közreműködtek a szakértőink, és támogatta azok kiadását a szakosztály. E dokumentumok a gyermekjogokat sértő eljárásokra, jogszabályokra, eseményekre, vagy a gyermekvédelemmel kapcsolatos történésekre reflektáltak, és/vagy tettek javaslatokat azok megváltoztatásra, felülvizsgálatára, jobbításra, kezdve a bicskei „kegyelmi botránytól” a MET iskolák jogtalan bezárásáig. (Ld. részletesebben itt: https://gyermekjogicivilkoalicio.hu/hirek/, (4) Facebook). Ezek közül a médiában is legtöbbet hivatkozott a „Mit kíván a magyar gyermekvédelem” c. dokumentum volt, melyben 12 pontban foglalta össze a Koalíció a gyermekvédelem főbb problémáit, és kidolgozott egy 40 pontos átfogó javaslatcsomagot a kormány által év elején bejelentett gyermekvédelmi törvénymódosítás megalapozásához. Bár eljuttattuk az illetékes szaktárcához (miniszterhez, államtitkárokhoz), de figyelmen kívül maradtak: Helyette a „gyermekvédelmi” törvény szigorítása volt a válasz, melyet a szakmai és civil szervezetek folyamatosan bíráltak. Végül decemberben meghívást kaptak a Koalíció képviselői a Parlament Népjóléti Bizottsága ülésére, de az ülés a Fidesz- képviselők távolléte miatt nem volt határozatképes.
Nemcsak a Koalícióban, de más civil szervezetekkel is együttműködve próbáltuk a figyelmet felhívni a gyermekvédelem problémáira, és javaslatokat tenni az érdemi változtatására. Ilyen interdiszciplináris jellegű, gyermekvédelmi tárgyú rendezvények voltak a Civil Bázis, illetve az Országos Közös Akarat (OKA) által szervezett Gyermekvédelmi Kerekasztalok, illetve Országos Gyermekvédelmi Fórum 1., 2. Ezek mindegyikén több tagtársunk is meghívott volt, és tevékenyen részt vett a Kerekasztalokon készült szakanyagok és javaslatok elkészítésében. Sajnálatos, hogy az illetékes hivatalok erre sem reagáltak, de még a parlamenti Népjóléti Bizottság nyílt ülésére sem kerülhettek be ezek a szakanyagok. A 2. Országos Gyermekvédelmi Fórumon – többekkel együtt – én is megkaptam a Nagy Emília Díjat. Ez az elismerés személyesen is mélyen megérintett, mert Emmi „harcostársam” volt a Hálózat a Tanszabadságért (HAT) civil szervezetben.
Szakosztályi életünk kereteinek pontosítására tavasszal Szervezeti és Működési Szabályzatot készítettük.
Szakosztályunk a kezdetektől tagja az International Korczak Associationnak (IKA). Mint az IKA tagja, a varsói Korczak Egyetem meghívására tett látogatást Varsóba a szakosztály elnöke május 16-19 között, és vett részt a lengyel Korczak-Díj nagyszabású átadási ünnepségén. A szakosztály felkérést kapott a varsói Korczak Egyetemmel való kapcsolat, valamint közös Erasmus projekt kialakítására. Az ELTE Interkulturális Pszichológiai és Pedagógiai Intézete (ELTE IPPI) vállalta az együttműködési kezdeményezés fogadását és bonyolítását. Az Intézet és az MPT szakosztályi összekötője az intézet munkatársa, Farkas Pálma lett, aki belépett a Társaságba.
A június 9-i önkormányzati és EU-s választások előtt – a plakátkampányok kapcsán – felhívást fogalmaztunk a gyermekek védelmére, képmásukhoz fűződő jogaik biztosítására kampány idején. E felhívással fordultunk a közvélemény felé, melyet 18 civil szervezet és 10 egyéni szakértő is támogatott.
Június 17-én online szakosztályi ülés zajlott a szakosztály belső állapotáról, helyzetéről, terveiről, a fiatalítás szükségességéről, a hűséges tagok megtartásáról.
Az Emberi Jogok Világnapjához közeli napon, december 5-én „Mindig árnyékban” címmel rendezett szakmai tanácskozást a szakosztály – együttműködésben az ELTE Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Karával. Előadóink voltak: Iványi Júlia, Kerényi Mari, Perlusz Andrea, Szűgyi Jerne. A vitaindító előadások kísérletet tettek a magyar társadalom veszélyeztetett gyermekcsoportjai helyzetének áttekintésére. A színvonalas rendezvény nagy érdeklődés mellett zajlott le, és jó visszhangja volt.
Továbbra is folyamatosan gondoztuk a ’Janusz Korczak, az Öreg Doki’ Facebook-csoportot, melynek csaknem 600 tagja van.
Összeállította:
Makai Éva, a Szakosztály elnöke
Budapest, 2025. január