A Magyar Pedagógiai Társaság Északnyugat-magyarországi tagozatának beszámolója 2019.
A Magyar Pedagógiai Társaság Északnyugat-magyarországi Tagozata a 2018/2019-es tanévben kapcsolódott a kar jubileumi eseményeihez. Országszerte előadásokkal, műhelynapokkal, játékokkal ünnepeltük az első ízben meghirdetett Tanítók napját. 2019. március 12-én, Gergely napján a különböző pedagógiai karok Jászberénytől Pécsig a 150 éves állami tanítóképzés, valamint általában a tanítói hivatás előtt tisztelegtek.
Az Apáczai Kar a tanítóképzés 240. jubileumi évében ezen a napon az Iskolatörténeti Múzeumban a gyermekek számára szervezett időutazást játékos formában, majd ezt követően névadó ünnepséget tartottunk, mely során a korábbi kiváló győri tanítónő, Kasztner Janka nevét kapta a múzeum, valamint erre a napra időzítettük a szokásos társasági rendezvényünket az Apáczai Módszertani Délutánunkat is.
A szakmai programon L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológus, szakíró, pszichoterapeuta közel másfél órás előadására került sor, aki az iskolai agresszió lélektanát mutatta be nagyon átélhetően, plasztikusan, sokszor esettanulmányokban elmerülve. A közel 150 fős hallgatóság részvételével zajló előadás nagyon hasznos volt.
tavaszi szemeszterben Módszertani Délutánon foglalkoztunk a 3D sportlétra alkalmazási lehetőségeivel az oktatásban. A jó hangulatú, gyakorlatias előadásokon, bemutatókon a részt vevő érdeklődők számos példát láthattak arra, hogy a sportlétra hogyan kapcsolható össze a digitális eszközökkel, hogyan alkalmazható a matematika tanítása során, továbbá milyen szerepe van a fogyatékkal élő gyermekek fejlesztésében.
A Széchenyi István Egyetem Apáczai Csere János Kar 2019. augusztus 24-31. között szervezte meg 18. alkalommal – a nyugati diaszpórában magyar nyelvet tanítók nyári továbbképzését. A továbbképzés résztvevői 13 országból érkeztek, akik a hétvégi magyar iskolákban közvetítik a magyar kultúrát a gyerekeknek.
Az előadások, valamint kiscsoportos foglalkozások során az alábbi kérdéskörök tárgyalására került sor:
kooperatív oktatási technikák, történelemtanítás élménypedagógiai módszerekkel, magyar költészet megközelítése drámapedagógiai játékokkal, kortárs irodalom interaktív feldolgozásának lehetőségei, élménypedagógiai technikák, magyar, mint idegen nyelv tanítása, nyelvhelyesség fejlesztése, olvasás élménye, olvasástechnikák, tanulási nehézségek a kétnyelvű oktatásban, népi gyermekjátékok, kézműves technikák, népi kismesterségek, a mese szerepe a nevelésben és oktatásban.
A továbbképzés szervezőjeként, valamint néhány vezetőségi tagtársunkkal együtt előadóként is részt vettünk a programon.
Az őszi szemeszterben két eseményt szerveztünk. Módszertani Délutánunk vendége Kádár Annamária pszichológus volt, aki előadásában az érzelmi intelligencia fejlesztésének lehetőségeit mutatta be gyermek és felnőttkorban. Az izgalmas, jó hangulatú elődást nagy érdeklődés övezte.
Októberben egy könyvbemutatóra is sor került intézményünkben. A bemutatón részt vevő pedagógus hallgatók a Magyar Pedagógiai Társaság által kiadott Janusz Korczak: A „wilhelmówkai fiúk” és a Nagy Ádám szerkesztésében megjelent “A komfortzónán is túl” köteteket ismerhették meg.
A könyveket dr. Trencsényi László, dr. Makai Éva, dr. habil Nagy Ádám egyetemi oktatók mutatták be.
Az idei évben a Társaság Módszertani Délutánjait a Szocproj Alapítvány támogatta.
2020-ban nagyon fontosnak tartjuk, hogy tagjaink közé a fiatal, pályakezdő pedagógus kollégákat is bevonjuk. Ennek megvalósítására egy olyan fórumot szervezünk, ahol a fiatal kollégák problémáira, igényeire reagálva esetmegbeszélő és gyakorlatközpontú workshopokat szervezünk.
Győr, 2019. január. 29.
Kövecsesné dr. Gősi Viktória Lampert Bálint