A hagyományok szerepe a gyermekszervezetek tevékenységében címmel rendezett tudományos tanácskozást május 11-én a Magyar Pedagógiai Társaság Mozgalompedagógiai és Hagyományismereti Szakosztálya Hagyományok Házában. Az elhangzott korreferátumok sokoldalúan tárgyalták a gyermek- és serdülőkori szervezetek egykori és mai hagyományőrző és -teremtő tevékenységét.
Legeza Márta a vendéglátó Hagyományok Háza munkatársaként, egyúttal egykori regös cserkész élményeire is szívesen emlékezve köszöntötte a résztvevőket. A Mozgalompedagógiai Szakosztály kitüntetését, a Vasvári Diplomát Révész György, a szakosztály elnöke adta át Balázs Györgynek, a Magyarország Felfedezői Szövetség alapító és elnökségi tagjának, csapatvezetőjének, akinek munkásságát Laurenszky Ernő méltatta, valamint Derzsi Ottónak, akinek nem csak cserkész- és úttörővezetői tevékenységével, hanem a vándortábori mozgalomban játszott kezdeményező szerepével és szakírói munkásságával is kiérdemelte az elismerést. Trencsényi László, a Magyar Pedagógiai Társaság. ügyvezető elnökének a gyerekszervezeteket összekötő hagyományok idézése, pl. a konferencia helyének szellemiségét is meghatározó nagy elődök (Muharay Elemér, Keszler Mária, Kaposi Edit stb.) emlékét felelevenítő bevezetője után Rakó József, az Őrsvezető és Iránytű c. lapok egykori főszerkesztője, a Magyarország Felfedezői Szövetség elnöke Kísérlet az úttörőszövetség megreformálásáért. A hagyományőrző őrsvezetői találkozók története című korreferátumában visszatekintett az Őrsvezető c. lap 1968-as indulására, amikor a háromfős szerkesztőség a gyerekek hazafias nevelését tűzte ki célul. E cél megvalósításának voltak alkalmas eszközei a maradandó élményt nyújtó ősvezető találkozók, amelyek mondanivalóját ugyan az úttörőszövetség soha nem fogadta be saját programjai közé, de hagyta őket dolgozni. „A hazához kötés bő forrásait nyitották meg a történelmi játékok és népi hagyományőrző játékok, amelyeket otthon is meg tudtak szervezni. A közösen átélt játékok, próbák, a találkozókról hazavitt ötletek közösségépítő erővé váltak” – hangsúlyozta az előadó.
Némethy Kálmán regöscserkész vezető Regös cserkészet és hagyományőrzés című előadása bevezetéseként a cserkészetről, és ezen belül a regös cserkészet módszereiről adott áttekintést, majd beszámolt a regös táborok korosztályonként szervezett, magasan képzett szakemberek közreműködésével megvalósított, hangulatos programjáról, de kiemelte az évközi regös programok, a népdalverseny, a kézműves napok, a regös népfőiskola és a Karácsony Sándor regös nap fontosságát is.
A szünet után Landgráf Katalin, a fóti Népművészeti Szakközépiskola szakmai vezetője Csillebérci népművészeti táborok az 1970-es évek második felében című korreferátumában a korszak nagy nekibuzdulásait és sikeres kezdeményezéseit (Röpülj páva! vetélkedők, táncház mozgalom) felvillantó körképbe ágyazva elevenítette fel az akkor már az Úttörőszövetség által is támogatott csillebérci hagyományőrző táborok keletkezéstörténetét, programját és módszereit. E táborok, és az azóta eltelt időszak azt mutatja, hogy a néphagyomány újjá tud éledni, de megmaradni csak akkor képes, ha nem akarja kisajátítani senki – hangsúlyozta.
Balázs György abasári csapatvezető A Magyarország Felfedezői Szövetség hagyományőrző tevékenysége címmel számolt be a szövetség, és ezen belül saját csapata munkájáról. Programjaik, próbarendszerük történelmünk nagy pillanataihoz, a szülőföld, a haza felfedezésre váró szépségeihez és nevezetességeihez, nemzeti örökségünkhöz kapcsolódnak.
Kiemelte: „Gyermekszervezetünk első pillanattól fogva hagyományőrzőnek, érték és kultúra átadó szervezetnek vallja magát. Tagjaitól a szülőföld felfedezését, megismerését, védelmét, gyarapodásáért tettek vállalását várja el.”
A konferenciáról kötet jelenik meg, amely a korreferátumokon kívül a szóban elhangzott és írásban benyújtott hozzászólásokat is tartalmazni fogja.
A konferencián készült képek megtekinthetők a Galériában vagy ide kattintva.