Magyar Pedagógiai Társaság Hajdú-Bihar megyei Tagozatának beszámolója a 2012. évi programjáról
Helyzetkép
Az MPT megyei tagozatának székhelye a Debreceni Református Hittudományi Egyetem Tanítóképző Campusa (4026. Debrecen, Péterfia u.1-7.)
2010-ben a két intézményt átszervezték, összevonták, gazdasági ügyeket a Tiszántúli Református Egyházkerület irányítja, így minden szervezetnek, aki az intézményben működik, bérleti díjat kell fizetnie a rendezvényekért (óránként 4.000.-Ft)
Munkánkat úgy tudjuk végezni, hogy a megkapott szobám egyúttal a titkárság székhelye és rendezvényeinket a város, a megy iskolái, illetve az adott hely polgármesterei támogatják.
Az elmúlt évben több pályázatot nyújtottunk be a rendezvényeinkhez, de mind elutasításra talált.
Állandó taglétszámunk nem növekszik, változó csapattal dolgozunk, évente 140-160 fővel, óvodapedagógusoktól a középiskolai tanárokig. Önfenntartónak sem mondhatjuk magunkat, alkalmi támogatások segítenek bennünket. Így programjainkat a lehetőségeinkhez igazítjuk.
2012. évben megvalósított programjaink
Megalakulásunk óta központi szerepet játszik tevékenységünkben a határon túli pedagógusok támogatása, segítése, továbbképzése. Ebben az évben résztvettünk:
- · A Szovátai Tanítók Nyári továbbképzésén (Bólyai Nyári Akadémia)
- · Komáromban a nyári egyetemen előadások tartásával
- · Burgerlandban konferencián
- · Csíkszeredán az RMPSZ 20 éves évfordulójának megünneplésén, valamint a felnőttképzés új irányainak megindításán.
- · Vállaltuk a szlovéniai pedagógusok nyári továbbképzését anyanyelvi témában.(25 fő-Hajdúszoboszló-10 nap)
- · A Nagyváradi Partium Egyetemmel közös pályázatot dolgoztunk ki a felnőttképzés témakörében, valamint módszertani füzetet jelentettünk meg.
Megyei programjaink:
- · Kapcsolatot tartunk a Karácsony Sándor pedagógiai körrel, ebben az évben Pedagógusok Arcképcsarnoka címmel impozáns kötet átadására került sor
- · A békéscsabai andragógiai társasággal együttes tanácskozást tartottunk a „Felnőttképzés jövője „ címmel, a békéscsabai főiskolán.
- · Emlékülést rendezett a 150 éves Kodály Zoltán zeneiskola, ahol az MPT művészei is szerepeltek.
- · Megrendeztük a pedagógusok képzőművészeti táborait (Derecske-Hajduböszörmény-Berekfürdő) és számos tárlat volt a Bakos galériában.
- · Szakmai napokat tartottunk a kistérségek gentori óvodáiban (8 hely- 12 alkalommal) „Az erkölcsi nevelés az óvodában” címmel.
Rendezvényeink:
- · A Magyar Kultúra Napját együtt rendeztük meg a DRHE-val, látogatást tettek a pedagógusok Szatmárcsekére.
- · A Művelődés Hete- tanulás ünnepét könyvtári előadássorozatokkal rendeztük, nagy érdeklődésre.
- · A Tudományok Éjszakáján bekapcsolódtak a pedagógusok tanítványaikkal együtt, hiszen ez Debrecen tudományos életének egy jeles eseménye.
- · Évek óta munkánk fókuszában a fenntartható fejlődés (a zöld óvoda, iskola) áll. Ezek folyamatos és rendszeres tevékenységek az intézményekben.
- · A főiskolánkon működik a Pedagógus Nyugdíja Klub, szívesen csatlakozunk programjaikhoz (előadások, népzene, művészeti bemutatók).
Amikor végigtekintünk éves tevékenységünkön, megállapíthatjuk: széleskörű a pedagógusok érdeklődési köre, tevékenysége, önkéntes vállalása. Az MPT vezetősége, elnöksége megyénkben a lehetőségeket túlhaladva vállalja munkáját, dicséret érte.
A jövőre vonatkozó terveinket, elképzeléseinket sok tényező meghatározza:
- · A vezetőség tudja vállalni a feladatát az egyre nehezedő feltételek mellett.
- · Tudja növelni/ megtartani a taglétszámot
- · Milyen pályázati/támogatási lehetőségeink lesznek
- · Mennyire tud programjaival igazodni a pedagógusok igényeihez
Ezek figyelembevételével tudunk 2013-ban dolgozni és évközben formálni a tevékenységünket.
Debrecen, 2013-01-03.
Nanszákné dr.habil Cserfalvi Ilona
professzor emerita
MPT Hajdú-Bihar megyei elnöke