Kisgyermeknevelési Szakosztály
2020 évi beszámoló
Az év indítása – a szokott – módon aktivitással kezdődött: 2020. január 18-án egész napos megbeszélést tartottunk az előző évi értékelés és az előttünk álló évi feladatvállalások körvonalazásáról. Délelőtt a szakosztály vezetőségi tagjai: Angyalfiné Varga Julianna, Bakonyi Anna, Csapóné Ferenczi Szilvia, Nyitrai Ágnes és Villányi Györgyné Jutka átbeszélték az MPT naptári évi feladatokat, stratégiai tervezést, valamint szakosztályi lehetőségeket, a tagsági névsor ellenőrzését. Koradélután pedig tagokkal kibővített megbeszélésekre került sor. Aktívitás, ajánlások, néha harcias véleménynyilvánítás igénye is megmutatkozott E mellett építő jellegű kritikák, tervek kerültek felszínre. Az alegységekben folyó munkákra is kitértünk.
- február 26-án a Soproni Egyetem Benedek Elek Pedagógiai Karon Brunszvik Teréz Napot tartottak címen, „Az óvóképzés és óvodai nevelés múltja – régen volt, hogy is volt…” , amin több szakosztályi tagunk is részt vett. A program után megalakult a soproni alegység, Pásztor Enikő lett az alegység vezetője. Az alegység létrejöttét és munkáját Tóth Mariann támogatja.
- március 7-én hagyományosan szervezett módon került sor a programra. Témák: Az MPT és a Kisgyermeknevelési Szakosztály Stratégiájának bemutatása, terveinkről röviden (Villányi Jutka). Majd a következő témák szerepeltek: Családi bölcsődék a változások tükrében (Mátay Katalin MACSKE elnöke), Az érzelmi nevelés fontossága a bántalmazás prevencióban – élményalapú gyakorlati módszerek (Kosztel Krisztina óvodapedagógus, közép-magyarországi alegységünk vezetője). Magatartásproblémák okai, és a gyermeki agresszió kezelése 8 éven aluli gyermekek nevelésében (Farkas Annamária drámapedagógus, óvodapedagógus, kutató tanár, A Kisgyermek c. lap szerkesztőségi tagja).
A koronavírus belépése az életünkbe megváltoztatta életmódunkat, és meghatározta évi tevékenyégeinket.
A márciusi gyors intézmény-bezárások időszakában a „távnevelési feladatok” kerültek előtérbe, valamint a kapcsolattartás megváltozott feltételrendszere, ami azonnali tevékenységeket generált.
Megjelentek írások a Facebookon, újságban, e-mailen, felhívásként, gyakorlati tanácsként:
- Távnevelési feladatok lehetőségei – Otthonról szolgáltatás szülőknek, gyerekeknek –cikk[1] Villányi Jutka – megjelenés: március
- Mit is főzzek holnap? Erre válaszul készült étlapajánlásbölcsődés-óvodás korú gyereket nevelő, és otthonukban főző családok részére 4 hétre, a hét minden napjára. (Vokony Éva és Ruis Zsuzsa diabetikus) (megkeresés: 236) – megjelenés: március
- A karanténban és azon túl – Bakonyi Anna és Kosztel Krisztina írása – megjelenés: június
– Szakosztályunk széles körű online kérdőívvel mérte fel a megváltozott helyzetben megnyilvánuló változásokat. Arra kerestük a választ, hogy hogyan élték meg az érintett résztvevők a karanténban, a virtuális térben működő sajátos helyzetet. Kíváncsiak voltunk arra, hogy milyen tapasztalatokkal, érzésekkel lettünk gazdagabbak, vagy éppen szegényebbek, s melyek azok a pozitív tudástartalmak, melyek átvihetők, sőt megvalósíthatóak később is, a mindennapi óvodai, bölcsődei életbe.
Az óvodai területen szülők, óvodapedagógusok és óvodavezetők megszólítására került sor. A kérdőíveket dr. Bakonyi Anna, Kosztel Krisztina és Villányi Györgyné Jutka készítették. A kérdőív kérdései tartalmaztak statisztikai adatkérést, online óvodai nevelési tervezést, módszertani és megvalósítási módokat, valamint kapcsolattartási, szervezési lehetőségek feltérképezését is.
Az óvodapedagógusok 2020-05-12 és 2020-06-09 között töltötték ki a kérdőíveket, 1298-an.
A szülők 2020-05-11 és 2020-06-03 közötti időszakban válaszoltak a kérdésekre, 681-an.
Az intézményvezetők 2020-05-23 és 2020-06-18 közötti időszakban töltötték ki a kérdéseket, 131-en.
Az óvodapedagógusok és a szülők által kitöltött kérdőív feldolgozásának eredményei minimális kommentárral kiegészítve olvashatók a Facebook oldalakon, az MPT honlapon.
Szakosztályunk bölcsődei neveléssel, gondozással foglalkozó tagjai – Farkas Anikó, Kocsis Ildikó, Nyitrai Ágnes, Szűcs Viktória, Vokony Éva – az óvodai online kapcsolattartásról szóló kutatási kérdőív ötletadása és mintája alapján, többkörös egyeztetést követően készítették el a bölcsődékre vonatkozóan a kutatási kérdőíveket a bölcsődevezetők, a kisgyermeknevelők és a szülők számára. A kérdőívek 2020.06.05 – 2020.06.29-ig voltak online elérhetők és kitölthetők a különböző honlapokon és a legnagyobb közösségi oldalon. A kutatásban összesen 1086 fő vett részt, ebből: a bölcsődevezetőknek szóló kérdőívre 115 fő, kisgyermeknevelőknek szóló kérdőívre 462 fő, szülői kérdőívre 509 fő küldött választ.
A feldolgozást, értékelést, megegyezés szerint, szervezetten és megosztva végezték következő elosztásban: a kisgyermeknevelőit Kocsis Ildikó és Farkas Anikó, a vezetőit Szűcs Viktória, a szülőit Nyitrai Ágnes és Vokony Éva dolgozta fel.
A részletes kutatási beszámoló anyagai (kérdőívek, összegző elemzések) az MPT honlapon, Rovatok c. alatt, Facebookon olvashatók.
Köszönjük a válaszadók aktivitását, őszinte megnyilvánulásaikat, gyors válaszaikat. Igy tanulhatunk egymástól.
A Staféta táborban szintén aktívan vettek részt tagjaink közül jónéhányan, július első hetében.
2020 augusztusában az Innova kutatás keretében online szakmai megbeszélésen került sor egy előzetes beszámolóra az óvodai kérdőíves felmérés tapasztalatainak bemutatásával, Kosztel Krisztina és Villányi Jutka tolmácsolásában.
2020 októberében létrejött A Kisgyermeknevelési Szakosztály szervezésében A Játék Világnaphoz kapcsoló Játsszunk Mindannyian! játéknap honlapja: jatekvilagnap.webnode.hu.
Kiemelt eseménynek tartjuk, és büszkék vagyunk, hogy Ádám György emlékérmet ebben az évben szakosztályunk elkötelezett tagja.[2], – az alapításban is résztvevő és ma is aktív, országszerte ismert és neves tagtársunk kapta – Tomor Lajosné, Anci. Az 1967-es MPT újjászületésekor Szabadi Ilonka szakosztályi elnök mellett titkári feladatokat látott el, majd átvette a Szakosztály vezetését és 10 évig vezette – tevékenysége során erősítette – kiemelten publikációk megjelentetésével – a szakosztály munkáját. A járvány őszi időszakának kezdetén lakásában, családja körében adta át a díjat Trencsényi László elnök úr, jelen voltak a szakosztály vezetősége részéről Bakonyi Anna és Villányi Jutka.
Vitát generált a neten Bakonyi Anna írása „A mese mindenkié” címmel (2020 októberében) a Meseország mindenkié c. könyv kapcsán. (498 bejegyzés), valamint a „Minden gyerek egyszer 6 éves” című bejegyzése is.
A Játék Világnaphoz kapcsolódó óvodák száma idén lecsökkent, szintén a koronavírus okozta szabályok miatt. Ugyanakkor, többen, a felhívásra újként érdeklődtek, és járvány után szervezést ígértek.[3]
Tevékenységeinkkel az év során kapcsolódtunk A Kiss Áron Emlékév munkájához is, és erről adtunk hírt A Kisgyermek lap oldalain is.
Összegzésként megállapítható, hogy szakosztályunk munkatevékenysége nem csökkent, – de nagymértékben átalakult. Kevesebb az aktív tagok száma, mivel nyári zárások nélkül egész évben helyt álltak a gyermekintézmények. Az itt dolgozók nem tudtak pihenni, mivel elmaradt a nyári szünet, a pihenés és a kikapcsolódás az életükből. Ráadásul, a járvány miatt sokkal több tennivalóra kellett figyelni. A non stop munkának nagy ára van. Tagságunk létszáma stagnál, habár vannak még feltáratlan területek. Fájó veszteségeink is vannak, valamint korukra hivatkozók passzivitása is megmutatkozik. A befelé fordulás erősödik. Ugyanakkor vannak új tagjaink, akik reméljük velünk maradnak.
Összeállította a Kisgyermeknevelési Szakosztály vezetősége
[1] A Kisgyermek 2020-1 szám – 27 old.
[2]Beszámoló A Kisgyermek lap 2020. 3. lapszámában.