AZ MPT 2013-ban is Alapszabálya szerint, a közhasznúság előírásai szerint fejtette ki tevékenységét. Irányító testületei rendben üléseztek. Az Elnökség – a vakációt kivéve – minden hónapban mindig határozatképesen ülésezett.
A Vezetői Kollégium februárban elindította az évet, májusban közös ülést tartott a Szakmai Kollégiummal. A Felügyelő Bizottság a küldöttgyűlések rendjéhez igazodva ülésezett, többször részt vett képviselője az Elnökség ülésén.
A Szakmai Kollégium két ízben ülésezett, májusban a “Párbeszéd a konszenzusért” témában, novemberben a “Mire való az iskola?” címmel tartott értékes vitát.
A küldöttgyűlés meghatározó többséggel fogadta el 2013-ban a beszámolókat, személyi kérdéseket nem tárgyalt.
Követte a szervezet történéseit. Így tudomásul vette a Fenntarthatóságra nevelési és a Napközi Otthoni nevelési szakosztály, megszűnését, az Ifjúsági Kör Szakosztály újjászerveződését, haladékot adott a Nemzetiségi szakosztálynak fontossága miatt. Újjáalakult a Veszprém megyei tagozat, továbbá a megszűnt Magyar Szakképzési Társaság tagjai egy emberként beléptek, négy szakosztályt létrehozva a Társaságba.
Az Etikai Bizottság összehívására nem került sor.
Örömünkre szolgált, hogy nyomatékos konstruktív fellépésünk nyomán delegáltjainkkal újra indult az Új Pedagógiai Szemle szerkesztőbizottsága.
Eredményesen kezdte meg működését a küldöttgyűlési határozattal létrehozott „Emlékezet Bizottság”, a honlapra feltöltött biográfiák száma közelít a 100-hoz.
A testületi ülésekről közlemény jelent meg a társasági honlapon.
A társasági honlap újjászerkesztésével javult nyilvánosságunk. Ezt egészíti ki az immár 600 fős FB-csoport.
Tagságunk óvatos dinamizmussal nőtt. A Tagdíjfizetők aránya még tartalmaz tartalékokat.
A szervezeti egységek tevékenysége hullámzó intenzitású. Tudomásul kellett vennünk, hogy kihullott a felsőoktatási infrastruktúra a Hajdú-Bihar megyei és a Jász-Nagykun-Szolnok megyei tagozat alól, hasonlóképp az elnök magánlakásába szorult a Kollégiumi Nevelési szakosztály. Tartja magát a Hevesi, Somogyi és Szabolcs-Szatmári tagozat főiskolai bázisán. Új lehetőség nyílt az ELTE TOK-on. Élvezzük a BMG vendégszeretetét, s a Kazinczy utcai bérleményben (ELTE PPK) több lehetőség megnyílt (teremhasználat stb.).
Rendezvényeinkből sikerült a hagyományosakat megtartani. Így volt sikeres „Tani-Tani” Konferencia Miskolcon, Staféta-tábor Győrben, Kiss Árpád Emklékkonferencia Debrecenben, Tanulás ünnepe Békésben, Nógrádban, a Fővárosban (ezidén sajnálatos módon jóformán egyedül szerveztük, a NMI-ben egy könyvbemutatót sikerült megszervezni).
Sikeres volt jubilánsaink köszöntése.
A két nagy projektnek (Párbeszéd a konszenzusért és Mire való az iskola?) sikere részleges volt, 4-5 szervezeti egység vállalta fel.
Jól működő szervezeti egységeink az Alapszabálynak megfelelő léptékű programokat szerveztek – ezekről a honlapon tájékoztattak. (Diszlexiás, Kisgyermeknevelési, Felnőttoktatási, Fővárosi – Neveléselméleti, Mozgalompedagógiai, Tanulókör, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei, Baranya megyei tagozat,)
Néhány kritikus szervezettel az elnökség folyamatos dialógusban van, a Küldöttgyűlés dönt majd róluk.
A programok rendre nyilvánosak voltak, résztvevőik közül sok rokonszenvező érdeklődő jelent meg.
Részt vettünk az Agóra Közoktatási Kerekasztal munkájában.
Pályázataink részleges sikerrel jártak, a nagy állami támogató szervezetek negligálták pályázatainkat. Projektfeladatok segítették a működést, kiemelendő Debrecen Városa (Pataki kötet), Erzsébetváros (Tanulás ünnepe), Múltunk Öröksége Alapítvány (MOPED füzetek), magánszemélyek támogatását élvezhettük. A tagdíjfizetők harmada felülfizeti tagdíját. Az adó 1%-ok az adótörvények miatt csökkentek.
A költségvetés mindazonáltal takarékos, az alapműködésre elegendő (irodabérlet, kommunikáció, fél állásos titkárságvezető nyugdíjas foglalkoztatása, könyvelés) Havi 200 000 Ft-ban szabtuk meg a minimális működés költségeit. A jövőben keresni kell a szakosztályi, tagozati rendezvények költség hozzájárulásának javítását.
A beszámolóhoz tartoznak a 2013. év súlyos veszteségei. Elveszítettük tiszteletbeli elnökünket, Ádám professzort, Csákány Antalné szakosztályi elnökünket, s tovább 20 idős tagtársunkat. Emlékük is kötelez a társasági munka fenntartására.
Az oktatáspolitikai környezet nem javult. A pedagógusok életkörülményei nehezítik a civil-önkéntes munkában való részvételt, az oktatási kormányzat nem élt felajánlott konstruktív kritikánkkal, megnyugtató, hogy a Haza és Haladás Alapítvány tevékenységét kérésükre szakmai kompetenciáinkkal segíthettük.
A Társaság választott tisztségviselői tisztségükkel összefüggő feladatuk elvégzéséért ellenszolgáltatásban nem részesültek.