A Szakosztály vezetője Turcsik Katalin, tiszteletbeli elnök Köpf Lászlóné, titkár Gál Katalin. Az év folyamán egy tagunk távozott szakosztályunkból, és két új belépőt köszönthettünk. Jelenlegi létszámunk 50 fő. Pártoló és tiszteletbeli tagjaink nincsenek.
Az év során kapcsolattartásunk – egyeztetés, ügyintézés, információcsere, rövidebb eszmecserék – nagyrészt e-mailen keresztül zajlott, szakosztályi programjainkat – tekintettel arra, hogy tagjaink az ország különböző térségeiben élnek – főleg online formában tartottuk meg.
2023 legnagyobb eseménye számunkra az a – jelenléti formában megtartott – Esélyek és kihívások – SNI és BTMN tanulók a szakképzésben című konferencia volt, amelyet 2022 tavaszán kezdtünk szervezni, szakosztályunk fennállásának 25. évfordulója alkalmából, s végül 2023. április 21-én került rá sor. A szervezésbe és kivitelezésbe bekapcsolódott a Szakképzési Kollégium, a Pályaorientációs Szakosztály, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar és a BGéSZC Öveges József Technikum és Szakképző Iskola is. A közös munka nagyon eredményes együttműködést eredményezett, és lehetővé tette, hogy a rendezvény programjában sokféle nézőpont és tapasztalat érvényesüljön. A helyszínen – a Bárczi Kar épületében – 157-en voltak jelen, a plenáris előadásokat az interneten keresztül nagyjából 70-en követték. A szervezésben, a helyszíni és utómunkálatokban szakosztályunkból Gál Katalin, Jankovics Julianna, Kapitány Ervin, Köpf Lászlóné, Travnev-Nagy Andrea és Turcsik Katalin tevékenykedett.
A konferencia anyagának feldolgozásával nyár végére készült el az Opus et Educatio online szakmai folyóirat tematikus száma, a konferencia előadóinak és szervezőinek tolla nyomán. A szerkesztési munkákban szakosztályunkból Turcsik Katalin vett részt, a cikkek írásában rajta kívül Jankovics Julianna és Kapitány Ervin munkálkodott.
Ugyancsak e konferencia nyomán fogalmazták meg a szervezők azokat az ajánlásokat, amelyek teljes egészében a konferencián elhangzott előadások és szekciók tartalmán alapulnak, és két témában (az általános és középiskola közötti átmenet fokozott támogatása a jól megalapozott szakma- és iskolaválasztások érdekében, illetve az oktatás és képzés fejlesztése a tanulói sikeresség javítása céljából) tartalmaznak javaslatokat az iskolák, valamint a szakképzés irányításában résztvevő szervezetek és intézmények számára. Ezeket az előadókon és résztvevőkön kívül elektronikus, illetve postai levélben, az MPT nevében eljuttattuk azoknak a szervezeteknek is, amelyek érintettek a megvalósításban és a továbbgondolásban. Ebben a munkában szakosztályunkból Köpf Lászlóné és Turcsik Katalin vettek részt. Sok helyről kaptunk megtisztelő és egyetértő válaszokat, amelyek egy része a további együttműködés lehetőségét is kinyitja a Társaság számára.
Március 6-án – online formában – került sor a Logopédia Európai Napja alkalmából rendezett szakmai programunkra, amelyet bázisiskolánkkal, a budapesti Öveges József Technikum és Szakképző Iskolával közösen szerveztünk, Digitális sokszínűség a középiskolások fejlesztésében címmel. Az eseményen három szakosztályi tagunk (Szabó János, Paveszka Dóra, Travnev-Nagy Andrea) és egy meghívott előadó (Dévainé Gede Krisztina) tartott előadást, majd szakmai eszmecserére került sor. A főszervező Paveszka Dóra volt. Az eseményen készült felvétel megtekinthető az MPT Youtube-csatornáján.
A fenti eseményen adtuk közre azoknak az online oktató-fejlesztő programoknak, játékoknak a listáját, amelyeket az elmúlt évek során gyűjtöttünk, Paveszka Dóra, Mészárosné C. Szabó Edit és Turcsik Katalin részvételével. A fejlesztési területek szerint kategóriákba rendezett tartalmak a gyógypedagógusok, fejlesztőpedagógusok és többségi tanárok munkája során egyaránt hasznosítható.
Ebben az évben is tartottunk szakosztályi műhelyeket, egy-egy olyan témát körüljárva, amely kapcsolódik a különböző hátrányokkal, különleges adottságokkal élő gyerekekhez, felnőttekhez. Ezekre online módon került sor, és nagy részük visszanézhető a Társaság Youtube-csatornáján. Az alábbi alkalmakra került sor:
Február 23. Stressz helyett kihívás – tanulói értékelés ma (előadó: Turcsik Viktor).
Március 21. Autizmus az iskolában ( Havasi Ágnes, vendégelőadó).
Június 8. Mindannyian mások vagyunk – neurodiverzitás gyermekkorban (előadó: Kapitány Ervin).
Október 27. Az integráció felől az inklúzió felé a szakképzésben (előadó: Turcsik Katalin).
December 12. Új eszközökkel a lemorzsolódás ellen – jó gyakorlatok a szakképzésben (előadó: Szeri-Füzi Réka).
Nagy örömünkre szolgál, hogy Heltmanné Mudri Zsuzsa, szakosztályunk egyik alapító tagja Ádám György Érdeméremben részesült.