A péceli Csökmei Kör, a földesi Karácsony Sándor Művelődési Társaság és Pécel Város Önkormányzata tisztelettel meghívják a
„A csucsai front”: Karácsony Sándor, a XX. század legnagyobb magyar pedagógusának útja a tizennégyes háborútól a magyar békéig
című emlékestre és konferenciára.
Emlékest:
2015. március 21.-én, 16 órai kezdettel: a Péceli Integrált Oktatási Központ aulájában (Pécel, Kossuth tér 7. )
Konferencia
2015. március 22, kezdete 10 óra.
Helyszín: Lázár Ervin Városi Könyvtár és Művelődési Ház, Pécel, Isaszegi út 3.
Karácsony Sándor (1891, Földes-1952, Budapest) a XX. századi magyar neveléstudomány legkiemelkedőbb alkotója. Egyetemi tanulmányait megszakítva vonult be az első világháború kitörésekor és már 1914 őszén megsebesült Galíciában. Hadirokkantként a monarchia katonaiskoláiban tanított, az összeomlást Kassán, Trianon traumáját már Budapesten élte át. Mindaz, amit átélt és tapasztalt: az ellenség iránt feléledő harag, a háborús lelkesedés, a front valósága, szenvedései; egyszerű katonatársainak áldozatos hazaszeretete és a hadvezetés balfogásai közti ellentét, a monarchiát feszítő nemzeti-nemzetiségi ellentétek megnyilvánulásai, a békeszerződés szörnyű igazságtalansága: jelentős szerepet játszottak pedagógiai-filozófiai eszméinek kialakulásában. Mint minden becsületes magyar embert, őt is foglalkoztatta a jóvátétel lehetősége, háborús tapasztalatai azonban ráébresztették a háborús megoldások lehetetlenségére, s azt is megtapasztalta, hogy a másik ember megismerése és megértése, autonómiájának tisztelete lehetővé teszi emberek és embercsoportok gyümölcsöző együttműködését. Gimnáziumi, majd egyetemi tanári működése során felismerései nevelésfilozófiai és neveléstudományi rendszerének alapjaivá váltak, hatalmas neveléstudományi könyvsorozata – különösen pedig A magyar béke című műve, amely mostani megemlékezésünk alapja – visszatükrözi eszméi fejlődésének ezt az ívét. Amikor most országszerte tisztelettel adózunk mindazoknak, akik az első világháború harcterein becsülettel helytálltak, hazájukért életüket áldozták, különösképpen időszerű és tanulságos végigkövetni Karácsony Sándor útját a háborútól a megbékélésig, s figyelembe kellene venni intését: az én és te mérkőzése, háborúsága mindig igazságtalanságot szül, a másik megbecsülése, tisztelete eredményezheti azt, hogy mi együtt dolgozva megtaláljuk helyünket a nap alatt – még a családban és iskolában is.
A két rendező egyesület 25 éve dolgozik azon, hogy Karácsony Sándor ma is aktuális filozófiai és pedagógiai eszméit újra ismertté tegye. A Csökmei Kör újra kiadta nagy neveléstudományi könyvsorozatát, s ezeket pedagógiai konferenciákon dolgozta föl, a Karácsony Sándor Művelődési Társaság tanítványai, munkatársai visszaemlékezéseit gyűjtötte össze, jelentette meg és szülőfalujában, Földesen ápolja nagy szülötte emlékét. Karácsony Sándor munkássága több szállal kötődik Pécelhez is. A múlt század harmincas éveiben többször tartott itt előadásokat, több egykori tanítványa élt városunkban, 25 évvel ezelőtt ők és leszármazottaik alapították a Csökmei Kört, melynek azóta is városunk a székhelye és színhelye az egyesület konferenciáinak is.
A programhoz kapcsolódó konferencia Karácsony Sándor pedagógiájának A magyar békében megfogalmazott autonómia-eszméit elemzi részletesebben.
I. Emlékest:
2015. március 21.-én, 16 órai kezdettel: a Péceli Integrált Oktatási Központ aulájában, Pécel, Kossuth tér 7.
Az emlékestet megnyitják: Dr. Szűcs Lajos, a körzet országgyűlési képviselője, Szöllősi Ferenc Attila, Pécel város polgármestere, Jeneiné Dr. Egri Izabella, Földes nagyközség polgármestere.
Az emlékműsort nagyrészt Karácsony Sándor műveiből és verseiből állítottuk össze, ezeken kívül elhangzik Ady Endre két és Gyóni Géza egy verse, katonanótákat énekel a péceli Petőfi Sándor Férfikórus. Bartók Béla Allegro Barbaro és Liszt Ferenc Funérailles című darabjait Felvégi Béla és Sőrés Ildikó, a földesi Alapfokú Művészeti Iskola tanárai szólaltatják meg zongorán. A műsort a Csökmei Kör Unoka Kamarakórusa magyar népdalokkal zárja.
Műsorunkkal Földes hétszáz és Pécel ezeregyszázharminc frontkatonájára, 301 és 131 hősi halottjára emlékezünk. Földesen 2014. szeptember 19.-én az ottani önkormányzat támogatásával már bemutattuk műsorunkat, most városunk önkormányzatának segítségével Pécelen adunk tiszteletet emléküknek.
Az emlékest zárásaként a közönség a Kálvin téren megkoszorúzza az 1923-ban felavatott első világháborús emlékművet, Kallós Ede szobrászművész alkotását.
II. Konferencia:
2015. március 22, 10 óra, Lázár Ervin Városi Könyvtár és Művelődési Ház, Pécel, Isaszegi út 3.
Címe: Megbékélés a „másik emberrel” a családban és iskolában.
10 óra: a konferencia megnyitása.
Előadások:
12.10: Dr. Vincze Tamás főiskolai tanár: Karácsony Sándor a diákok barátja.
11.10: Heltai Miklós, a Csökmei Kör elnöke: Autonómia és követelmény. Gondolatok családi és iskolai nevelésről Karácsony Sándor eszméi nyomán.
Hozzászólások
13.30: a Csökmei Kör rövid közgyűlése.
14.00: a konferencia zárása
Tudnivalók:
Közlekedés:
Vasút: Bp. Keleti pályaudvarról és Hatvan-Miskolc felől is óránként járnak olyan vonatok, melyek Pécelen megállnak. A vasútállomásról a színhely gyalog 10 perc, vagy két megálló Pécel végállomás felé a 69-es autóbusszal.
Autóbusz: a 169 E jelű Bp. Örs vezér térről Pécelig közlekedik, szombaton a Kossuth téren, vasárnap a Ráday Gedeon téren kell leszállni. A buszmegállótól a színhelyek gyalog 3 percnyire vannak.
Büfé mindkét helyszínről ugyanennyi idő alatt elérhető.
Információ: Heltai Miklós, 2119 Pécel, Korányi u.14., tel.: 06-28-788 940, vagy: 30-2141963, heltai.miklos@digikabel.hu
Azok számára, akik 2015-ben is a Csökmei Kör javára akarnak rendelkezni személyi jövedelemadójuk 1 százalékáról, közöljük adószámunkat: 19178769 – 1 – 13.
A konferencia alatt hozzáférhetőek Karácsony Sándor 1990 óta körünk által újra megjelentetett művei.
Szeretettel várunk minden érdeklődőt.