Beszámoló 2008 legfontosabb eseményeiről, 2009 terveiről
A Neveléstörténeti Szakosztály életében az előző év nagyrészt az Nevelésügyi Kongresszus és a konferenciák jegyében telt el. A VII. Nevelésügyi Kongresszus eseményeit az előkészítéstől egészen a megrendezésig nyomon követtük. A Szakosztály tagjai közül néhányan cselekvően is részt vettek a szervezésben. A Kongresszus állásfoglalása és az elhangzott vélemények mindenképpen további gondolatokat indukálnak.A megrendezésre került konferenciák a következők:
1) Neveléstörténeti konferencia az iskolák 1948. évi államosításáról
A konferencia előadói voltak:Kelemen Elemér: Államosítási törekvések a magyar oktatás történetében
Nagy Péter Tibor: Vita a fakultatív hitoktatásról
Kardos József: Viták és összeütközések az iskolák államosítása idején
Kovács Éva: „Megegyezés” az egyházi iskolákról
Donáth Péter: A tanítóképzés kettős államosítása
Golnhofer Erzsébet: A neveléstudományi intézmények államosítása
Tölgyesi József: Iskolaállamosítás Veszprém megyébenA konferenciát tartalmas vita és jó hangulatú beszélgetés zárta.
2) VIII. Országos Neveléstudományi Konferencia, Budapest A konferencián szakosztályunk következő tagjai tartottak előadást:
Életképek az ötvenes évek gyermekvédelméből (Hegedűs Judit, Baska Gabriella, Pirka Veronika)Gyermekábrázolás az 1950-es években a Nők Lapja címoldalain (Ambrusné Kéri Katalin)Gyermekkor az 1950-es években – a dokumentarista fotográfia segítségével (Mikonya György)
A gyermekjáték egy átpolitizált korszakban (Tészabó Júlia)
3) Tér és idő – történeti pedagógiai értelmezési lehetőségek” konferencia – Veszprém
A konferencián szakosztályunk következő tagjai tartottak előadást:
Kelemen Elemér: Somogyi iskolatörténetMikonya György: A reneszánsz terek pedagógiai konzekvenciái
4) Ipolyság, Sahy. Sajó Sándor születésének 140. évfordulójatiszteletére rendezett nemzetközi konferencián szakosztályunk tagja, Szarka Emese tartott előadást.
Tekintve, hogy a Szakosztály tagjai alapvetően egyetemi oktatók, ezért a Bologna-folyamat keretében megindul új BA és MA képzések maximálisan lekötötték erőinket. Szolid előrelépés történt a helytörténeti jellegű iskolatörténeti gyűjtemények feltérképezése területén. Ugyanígy eredményes volt az MTA Neveléstörténeti Albizottságával való együttműködésünk.
A 2009 évi munkatervünk lényegesebb pontjai
A korábban megalakult munkacsoportok működtetésnek folytatása, esetleg a tevékenységi kör bővítése. Kezdeményezzük egy helytörténeti-iskolatörténeti csoport megszervezését. Igény esetén készséggel szerveznénk tapasztalatcserét, konzultációt, tanácsadást az érdeklődők részére. A Szakosztály tagjai számára két szakmai utazást tervezünk, első alkalommal Egerbe, ahol az Esterházy Károly főiskola könyvtárát, az Érseki levéltárat, valamint a Dobó Múzeum játékgyűjteményének megtekintését tervezzük illetve itt kerül sor neveléstörténetre fókuszáló munkamegbeszélésre. Ezt a programot a Pedagógiai Társaság Heves Megyei csoportjával közösen szervezzük.
Másik programunk még függőben van – ez a Makarenko munkabizottsággal közösen egy poltavai szakmai utat jelentene.
Folytatjuk tematikus foglalkozások, műhelymunka szervezését. Ebben az évben kiemelten foglakozunk a neveléstörténet tárgy o
ktatásával, az új tanegységek bevezetésével kapcsolatos tapasztalatokkal.
Egy alkalommal nyilvános foglalkozást tartunk az új számítástechnikai eszközök neveléstörténeti alkalmazási lehetőségeiről, különös tekintettel a modern keresőrendszerek és az egyetemen hozzáférhető adatbázisok használatáról.
A neveléstörténet iránt érdeklődő tanárok, hallgatók, diákok segítése. Tanácsadás szakdolgozatok, pályázatok elkészítéshez.Neveléstörténetből, művelődéstörténetből doktori dolgozatot készítők számára szakmai fórum szervezése
Fegyelmezés és büntetés az elmúlt 150 év nevelésében című OTKA kutatásban több tagunk is részt vesz. Folyamatos kapcsolattartás a Fegyelmezés-pedagógiai Műhellyel.Kapcsolatok fenntartása az MTA Pedagógiai Bizottság Neveléstörténeti Albizottságával és más Szakosztályokkal.Fórumot szervezünk a neveléstörténetből doktoráló vagy doktorált hallgatók számára további szakmai tevékenységük segítése érdekében.
Részvétel szakmai konferenciákon.
Igény esetén neveléstörténeti jellegű / évfordulóhoz kapcsolódó előadások tartása. Hegedűs Judit Mikonya György titkár elnök