2009. évre vonatkozó munkaterv
A Napközis Szakosztály 2009-ben is tovább folytatja az előző években megkezdett elkötelezett munkáját a 107 éves hagyományokkal rendelkező napközi otthonok fennmaradásáért, ill. megújításáért, s az ott folyó oktató-nevelőmunka színvonalának emeléséért. Ennek megvalósítása érdekében a következő feladatokat tűztük ki:
A VII. Nevelésügyi Kongresszus Ajánlásaiban többek között szerepel az a gondolat, hogy nagyobb szerephez kell juttatni a napközi otthoni nevelést. Dr. Füle Sándor ehhez kapcsolódóan és ezzel a címmel készítette el vitaanyagát. Tavaszi szakosztályi gyűlésünkön fő témaként ezt az anyagot vitatjuk meg, s dolgozzuk ki az Ajánlásban megfogalmazott megállapítás konkrét szakmai tartalmát.A VII. Nevelésügyi Kongresszus gyakran hangoztatott célkitűzése volt, hogy a dialógusnak folytatódnia kell a közös munka befejezése után is. Ezért terveink között szerepel ennek az összejövetelünknek a minél nagyobb nyilvánosság előtti megtartása az együtt gondolkodás jegyében. Szeretnénk meghívni az OKM napköziért felelős szakemberét, a Kongresszus Szerkesztő Bizottságának, valamint az MPT elnökségének egy-egy tagját, a média képviselőjét, s Pedagógiai Szolgáltató Központok munkatársait. Fontosnak tartanánk, ha meghívásunkat elfogadnák, s valóban létrejönne egy hatékony szakmai dialógus.
Fő feladatunknak tekintjük a napközis pedagógusok országos továbbképzésének segítését. Terveink szerint az idén is a Kodolányi János Főiskola megrendezésében kerül sor erre Székesfehérváron és Orosházán. Javaslatainkat a tartalmi és szervezési kérdésekben januárban átadtuk a főiskola vezetősége részére.
Nagy hangsúlyt fektetünk a 2008 őszi szakosztályi ülés döntése alapján az országos szintű napközi otthoni nevelési program kidolgozására. Munkánkat Dr. Szalókyné Várkonyi Mária „ A napközi otthon pedagógiai programja” c. írása, s az ezzel kapcsolatban megtartott előadása nyomán szeretnénk megvalósítani. Célunk ennek országos megjelentetése.
A hatékony szakmai munka végzésének elengedhetetlen feltétele a megfelelő számú tagság. Szakosztályunk ezért fő feladatának tekinti a létszám növelését országos szinten. A regionális szervezet kiépítése több éves munkát jelent. Tavaszi gyűlésünkön ennek koncepcióját kell kidolgozni. Rövid, közép és hosszú távban gondolkozva ez egy 5 éves munkát ölelne fel, amelynek eredményeként napközis szakosztályunk országos szinten tudná kifejteni hatékony szakmai tevékenységét a napközis oktató-nevelő munka színvonalának emeléséért.Személyi változások miatt szükségessé vált szakosztályunk vezetőségének megújítása. Ennek a feladatunknak is a tavaszi gyűlésen fogunk eleget tenni.
Őszi ülésünkre „ A fejlesztő pedagógia hasznosítása a napköziben” c. téma feldolgozását és megvitatását tervezzük. A következő témánk „ A családpedagógiai ismeretek hasznosítása a napköziben”. Ezt a gondolatkört a Családpedagógiai Szakosztállyal együttműködve kívánjuk megtárgyalni, ezzel is erősítve a két szakmai közösség kapcsolatát. Ennek a munkának az előkészítését tervezzük még az őszi ülésre. A téma tényleges megvitatása már valószínű, hogy áttevődik a következő évre.
Napközis Szakosztályunk tagjai ezeknek a céloknak és feladatoknak a megvalósításával kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a 107 éves hagyományokkal rendelkező magyar napközi otthonok minél hatékonyabban és színvonalasabban működjenek az egész országban.
Bízom benne, hogy egy aktív, elkötelezett hivatástudattal rendelkező és lelkes csapattal sikerül terveinket valóra váltani.
Isépy Mária elnök