Szakmai szervezetek Luca-napi találkozója

Emlékeztető a szakmai szervezetek találkozójáról

2010. december 09.

A közoktatás területén működő szakmai szervezetek szokásos Luca napi találkozóján a résztvevő szakmai szervezetek képviselői (felsorolásuk az emlékeztető végén) megvitatták a NEFMI által közzétett közoktatási törvény koncepció vitaanyagát, illetve a pedagógus életpályamodellre vonatkozó előterjesztést.

A megbeszélés során sok szakmai kérdés, probléma, aggodalom került szóba, a résztvevők szerint a törvénykoncepció nagymértékű és irányú változást tartalmaz. A vitaanyaggal kapcsolatban az alábbi problémaként vetették fel többek között:

  • A közoktatási törvény kerettörvényi szintű szabályozásának elvi és gyakorlati problémáit.
  • A tankötelezettségi idő csökkentését.
  • A szegregált, korrekciós osztályok bevezetését.
  • Az igazgatók kinevezésének problémáit.
  • A kötelező pedagógus kamarával kapcsolatos ellenvetéseket.
  • A pedagógus minősítésének iskolán kívül helyezését.
  • A nyelvi év kimaradását.
  • A tanulói jogok korlátozását.
  • Az érettségi szabályozásának kérdéseit, a javasolt keretek közötti megszervezhetetlenségét.
  • A szakmai ellenőrzés problémáit.
  • A finanszírozás feltételrendszerének hiányát.
  • A szülői jogok korlátozását.
  • A három idegen nyelv kötelező előírását.
  • A szülők iskolaválasztási jogának kizárólag a világnézeti elkötelezettségre való korlátozását.
  • A nemzetközi szerződésekkel való összehangolatlanságot.
  • A jelenlegi közoktatási törvényben lévő fogalmi definíciók elvetését.
  • stb.

A megbeszélésen általános vélemény volt, hogy a vitaanyag számos alapvető ponton ellentmondást, összehangolatlanságot, jogi, pénzügyi, szakmai problémát tartalmaz. Ezek megvitatására, egyeztetésére a résztvevők szerint a jelzett keretek nem alkalmasak.

 

Ezért a részletekről hozott tájékoztató helyett az alábbi álláspont közzétételére vállalkoztunk.

  1. A közoktatás ilyen mértékű átalakításának, a közoktatási törvény alapvető felülvizsgálatának nem látjuk szakmai indokait. A résztvevő szervezetek felkérik az Országgyűlést és a Kormányt, hogy vizsgálja felül, halassza el, ill. ütemezze át a közoktatási törvény felülvizsgálatát.
  2. A közoktatási törvény tervezett mértékű és irányú módosítása alkotmányos alapjogokat is érint. Nem világos a résztvevő szakmai szervezetek számára, hogyan viszonyul az új alkotmány előkészítése és a közoktatási törvény módosítása egymáshoz.
  3. Nem látjuk, hogy a közoktatási törvénybe foglaltak pénzügyi fedezete hogyan biztosítható, szükségesnek látjuk az ezzel kapcsolatos pénzügyi elemzések, kormányzati garanciák közzétételét.
  4. A NEFMI államtitkárának többszöri tájékoztatása ellenére nem látjuk biztosítva a megfelelő egyeztetés lehetőségét. A 2010. december 9-én közzétett vitaanyagok véleményezésére 2010. december 30-i határidőt adott a kormány.  Ez az idő – különös tekintettel arra, hogy a jelzett időszak az Ádvent, Karácsony, Újév ideje – messze nem elegendő arra, hogy az egyes szakmai szervezeteknek ilyen mértékű változásról részletekbe menő szakmai álláspontja alakuljon ki.
  5. A résztvevő szervezetek felkérik a távol lévő szervezeteket, hogy egyrészt minden általuk fontosnak tartott kérdéskörben részletesen, indoklással fejtsék ki álláspontjukat, tegyenek javaslatot, másrészt foglaljanak állást a törvénymódosítás átütemezésének kérdésében, és erről tájékoztassák a minisztériumot illetve a többi szakmai szervezetet is.
  6. Tekintettel arra, hogy a találkozó a szakmai szervezetek és az általuk delegált OKNT tagok fóruma, felkérjük valamennyi közoktatás területén működő szakmai szervezetet, hogy álláspontját az átalakulás irányára  és a részletekre vonatkozóan a NEFMI mellett az OKNT tagjainak is küldje el.   

Budapest, 2010. december 9.

Résztvevő szervezetek:

Ábécé Egyesület a Gyermekekért
Alapítványi és Magániskolák Egyesülete

Gimnáziumok Országos Szövetsége
Gyermekeiket Egyedül Nevelő Szülők Országos Egyesülete
Magyar Logopédusok Szövetsége
Magyar Szakképzési Társaság
Magyar Waldorf Szövetség
Magyarországi Középiskolai Igazgatók Közhasznú Egyesülete (ESHA-Hungary)
Magyarországi Szülők Országos Egyesülete
Országos Kollégiumi Diákszövetség
Pedagógusok Szakszervezete
Pozitív Országos Szakmai Egyesület
Tankönyvesek Országos Szövetsége