A Magyar Pedagógiai Társaság Kisgyermeknevelési Szakosztály tagjai közül Romhányi Lonci kezdeményezése és szervezése nyomán került sor január 30-án, péntek délelőtt Bakonyiné Vince Ágnes 89. születésnapi köszöntésére.
Bakonyiné Vince Ágnes az óvodapedagógia elismert szakembere, Szabadi Ilonával együtt alkották meg az 1971-ben megjelent Az óvodai nevelés programja c. tartalmai szabályozót, amely hosszú ideig határozta meg a magyar óvodapedagógia elméletét és gyakorlatát.
Az ünnepi alkalomból Ágit Bakonyi Anna, Harcsa Kati, Kasza Ilona, Ormai Vera, Romhányi Lonci, Sebestyén Magdi és Villányi Jutka látogatta meg otthonában. A köszöntők részben a közelmúltban, részben még a jelenben is a magyar óvodapedagógia elkötelezett képviselői.
Lelkesedéssel és vidáman érkeztünk Ágihoz lánya, Bakonyi Anna vezetésével. Sorban köszöntöttük az ünnepeltet. Elmondtuk, hogy a Magyar Pedagógiai Társaság ügyvezetője Trencsényi Laci és a Kisgyermeknevelési szakosztály egykori elnöke, Tomor Anci elfoglaltságuk miatt nem tudtak eljönni. A kezdeti csendes beszélgetés után közösen idéztük fel a múlt eseményeit, emlékeit.
Hosszan beszélgettünk például a nyíregyházi szakmai eseményekről. Nevek és óvodák sora került említésre, amiben Harcsa Kati segített tények felsorakoztatásával. Ági felidézte Szabolcs megyében tett látogatását, ahol Pénzes Ilus vezető óvónőnél már az 1960-as évek végén- az egészséges életmódra nevelés akkori gyakorlata szerint a gyerekek elé kis tálakban szeletelt zöldségféléket és gyümölcsöket tettek, s az arra járó óvodások szívesen vettek belőle. De, hol is volt ez helyileg? – kérdezte Ági – Ahol a Bertalan, a magyar az űrhajós született! – Válaszolták a többiek. Volt nagy nevetés mikor, már másról beszélgetve, Harcsa Katinak eszébe jutott, hogy Gyulaházán nem csak Farkas Bertalan szülőháza van, de még a japán vendég-óvónőket is elvitték ebbe a kis faluba. Itt egy nagyszerű óvónő dolgozott, akinek nevéhez fűződik egy korszerű, természet közeli óvodai nevelés. Sajnos a kolléganő, Iluska már nincs közöttünk.
Aztán Paszab településre emlékeztünk, ahol a világhírű paszabi szőttesek készültek, s ahol Ági közreműködésével folyt a gyűjtés az új Ünnepek-ünnepélyek az óvodában c. kötethez, mely az anyák napja mellett a tavaszi ünnepek előkészítéséhez nyújtott ötleteket és a szöveggyűjteményt az óvónők számára.
Ági szóba hozta az OPI (Országos Pedagógiai Intézet) munkatársait, Szabadi Ilonkát, Forrai Katit. Itt említettük meg, hogy a Kodály Intézetben 2013 nyarán a konferenciát, Forrai Kati munkásságáról is volt szó. (Szerkesztőségi megjegyzés: cikk olvasható erről ebben a lapszámban.) Ági „fogadott gyermekei”, egyúttal munkatársai, Kasza Ica és Sebestyén Magdi büszkén említették megtisztelő státuszukat, a Bakonyi családhoz kötődő szoros kapcsolataikat.
Ági örömmel elevenítette fel a 85. születésnapi ünnepségét, amin szintén ez a társaság volt jelen Bakonyi Anna lakásán. Akkor még Szabadi Ilonka is köztünk volt. Persze a családi események felidézése is sorra került: a látogatók közül ki hol él, kinek hány unokája van? Fényképezés és sok nevetés közben gyorsan eltelt az idő. Jó volt Ágival találkozni, beszélgetni és látni, hogy az óvodapedagógia jeles képviselője és elhívatott szakembere örömmel fogadott bennünket, velünk emlékezett és együtt lehettünk ezen a majdnem kerek évfordulós születésnapon.
Úgy tervezzük, hogy egy év múlva, 2015-ben nagy ünnepséget rendezünk Bakonyiné Vince Ágnes 90. születésnapjára, amelyen hasonló örömmel fogadhatja majd a tisztelettel és szeretettel gratuláló kollégákat, barátokat.
Összeállította: Villányi Jutka