Az úttörő vándortáborozás negyven éve címmel nagyszerű körülmények között, remek hangulatban került sor május 16-17-én Szalkszentmártonban a Mozgalompedagógiai Szakosztály és a Múltunk Öröksége Alapítvány közös rendezvényére. A vendéglátók, a helyi 3143. sz. Petőfi Sándor Úttörőcsapat, Szalkszentmárton Község Önkormányzata, a Petőfi Sándor Általános Iskola és a Petőfi Sándor Emlékmúzeum Múzeumbaráti Köre Kerner Erzsébet csapatvezető, alpolgármester minden részletre kiterjedő irányításával mindent megtettek a Művelődési Házban kezdődő, délután a Petőfi Múzeumban folytatódó találkozó sikere érdekében.
A péntek délután érkezők részt vehettek az úttörőcsapatnak az iskolatörténeti projekt keretében rendezett Tavaszi virágeső elnevezésű játékán. Szombat délelőtt a résztvevők először megtekinthették az összejövetel tiszteletére rendezett alkalmi kiállítást.
Kerner Erzsébet köszöntője után Trencsényi László A művészetek vándorútján c. előadásában utalt a vándortábori mozgalomnak az Úttörőszövetség hetvenes években kibontakozó megújulási törekvéseibe való beágyazottságára, hangsúlyozva, hogy ez a tevékenységi forma is a közösségi értékek hangsúlyosabb megjelenését szolgálta, csakúgy, mint az úttörőközösségi játékok, a közösségek önálló tevékenységére épülő szemlék, akciók. Révész György a vándortábori mozgalom előzményeiről, a német Wandervögel mozgalomról, a magyar Vándordiák Egyesületről beszélt, kiemelve a jeles polihisztor-pedagógus, Gábor Ignác szerepét, de kitért a magyar cserkészet 1913-as legendás tutajtúrájára a Vágon és a regös vándorlásokra is. Fontosnak tartotta, hogy a tanácskozás felhívja a társadalom és az illetékes szervek figyelmét a vándortáborozás fontosságára.
Dr. Tóth József, aki a kerékpáros vándortáborozásról tartott volna korreferátumot, betegsége miatt nem tudott részt venni a tanácskozáson, így Révész György távollétében jelentette be, hogy a Múltunk Öröksége Alapítvány kuratóriuma neki ítélte a Marton Jenő-emlékérmet. A Mozgalompedagógiai Szakosztály Vasvári Diplomáját Kerner Erzsébet, a találkozó házigazdája vehette át.
A minden résztvevő elismerését kiérdemlő birkapörkölt-ebéd után a tanácskozás a Petőfi Sándor Emlékmúzeumban folytatódott. A résztvevők megkoszorúzták Petőfi Sándor és Majsai Károly emléktábláját. Majsai Károly Petőfi-kutatói, pedagógiai, úttörő csapatvezetői Dr. Pap István méltatta. A továbbiakban ugyancsak dr. Pap István értékelte a Múltunk Öröksége Alapítvány „Emlékeim, tapasztalataim a vándortáborozásról” c. pályázatára beérkezett munkákat. A tanácskozás Antal István, Bús Gabriella, és Nemoda István hozzászólásával folytatódott, és köszöntötte a résztvevőket Káposztás Tibor, Szalkszentmárton polgármestere is. A találkozó a helyben sült, ízletes kenyérlángos elfogyasztásával zárult.
Révész György