Vándortábori találkozó Szalkszentmártonban

Az úttörő vándortáborozás negyven éve címmel nagyszerű körülmények között, remek hangulatban került sor május 16-17-én Szalkszentmártonban a Mozgalompedagógiai Szakosztály és a Múltunk Öröksége Alapítvány közös rendezvényére. A vendéglátók, a helyi 3143. sz. Petőfi Sándor Úttörőcsapat, Szalkszentmárton Község Önkormányzata, a Petőfi Sándor Általános Iskola és a Petőfi Sándor Emlékmúzeum Múzeumbaráti Köre Kerner Erzsébet csapatvezető, alpolgármester minden részletre kiterjedő irányításával mindent megtettek a Művelődési Házban kezdődő, délután a Petőfi Múzeumban folytatódó találkozó sikere érdekében.

A péntek délután érkezők részt vehettek az úttörőcsapatnak az iskolatörténeti projekt keretében rendezett Tavaszi virágeső elnevezésű játékán. Szombat délelőtt a résztvevők először megtekinthették az összejövetel tiszteletére rendezett alkalmi kiállítást.

Kerner Erzsébet köszöntője után Trencsényi László A művészetek vándorútján c. előadásában utalt a vándortábori mozgalomnak  az Úttörőszövetség hetvenes években kibontakozó megújulási törekvéseibe való beágyazottságára, hangsúlyozva, hogy ez a tevékenységi forma is a közösségi értékek hangsúlyosabb megjelenését szolgálta, csakúgy, mint az úttörőközösségi játékok, a közösségek önálló tevékenységére épülő szemlék, akciók. Révész György a vándortábori mozgalom előzményeiről, a német Wandervögel mozgalomról, a magyar Vándordiák Egyesületről beszélt, kiemelve a jeles polihisztor-pedagógus, Gábor Ignác szerepét, de kitért a magyar cserkészet 1913-as legendás tutajtúrájára a Vágon és a regös vándorlásokra is. Fontosnak tartotta, hogy a tanácskozás felhívja a társadalom és az illetékes szervek figyelmét a vándortáborozás fontosságára.

Dr. Tóth József, aki a kerékpáros vándortáborozásról tartott volna korreferátumot, betegsége miatt nem tudott részt venni a tanácskozáson, így Révész György távollétében jelentette be, hogy a Múltunk Öröksége Alapítvány kuratóriuma neki ítélte a Marton Jenő-emlékérmet. A Mozgalompedagógiai Szakosztály Vasvári Diplomáját Kerner Erzsébet, a találkozó házigazdája vehette át.

A minden résztvevő elismerését kiérdemlő birkapörkölt-ebéd után a tanácskozás a Petőfi Sándor Emlékmúzeumban folytatódott. A résztvevők megkoszorúzták Petőfi Sándor és Majsai Károly emléktábláját. Majsai Károly Petőfi-kutatói, pedagógiai, úttörő csapatvezetői Dr. Pap István méltatta. A továbbiakban ugyancsak dr. Pap István értékelte a Múltunk Öröksége Alapítvány „Emlékeim, tapasztalataim a vándortáborozásról” c. pályázatára beérkezett munkákat. A tanácskozás Antal István, Bús Gabriella, és Nemoda István hozzászólásával folytatódott, és köszöntötte a résztvevőket Káposztás Tibor, Szalkszentmárton polgármestere is. A találkozó a helyben sült, ízletes kenyérlángos elfogyasztásával zárult.

 

Révész György

DSCF1225 (Large) DSCF1230 (Large) DSCF1236 (Large) DSCF1239 (Large) DSCF1253 (Large) DSCF1258 (Large) DSCF1263 (Large) DSCF1272 (Large) DSCF1276 (Large) DSCF1294 (Large) DSCF1301 (Large) DSCF1305 (Large) DSCF1306 (Large) DSCF1309 (Large) DSCF1312 (Large) DSCF1314 (Large) DSCF1316 (Large) DSCF1321 (Large) DSCF1325 (Large)

DSCF1327 (Large)