A Magyar Pedagógiai Társaság 2017. évi Küldöttgyűlése
Jegyzőkönyv
(2017. május 19. Budapest, BME Q-épület – Biszterszky terem
Budapest, XI. Magyar tudósok körútja 2.)
Javasolt napirend:
- Megnyitó – Benedek András elnök
- Újra – alapítókra emlékezünk – Trencsényi László ügyvezető elnök
- A Küldöttgyűlés munkabizottságainak megválasztása előadó Fábry Béla
- Beszámoló az MPT 2016. évi munkájáról – Javaslat az MPT 2017. évi munkájára előadó: Trencsényi László, a Felügyelő Bizottság jelentése előadó: Novák István elnök, beszámoló aktuális szervezeti ügyekről előadó: Fábry Béla
- Személyi kérdések előadó: Fábry Béla ill. a Jelölő Bizottság elnöke
10.00-10.30 Regisztráció
10.30 A Küldöttgyűlés megnyitása Előadó: Benedek András elnök
Az elnök a köszöntő előtt szól a Küldöttgyűlés határozatképességéről (hatályos ASZ 10. § 10.3 pont A küldöttek 50 % + 1 fő). Bejelenti, hogy a küldöttek létszáma 146 fő, határozatképességhez kell 74 fő. Megállapítja, hogy a küldöttgyűlés nem határozatképes, de az alapszabály módisításához szükséges létszám jelen van. (hatályos ASZ 10. § 10. pont – 50 % + 1fő), mert 39 fő van jelen. Az elnök az Alapszabály előírása alapján, a meghívóban jelzettek szerint a megismételt küldöttgyűlést ugyanezen e napon 10.45 órára hívja össze.
10.45 Benedek András felkéri Révész Györgyöt tájékoztassa a küldöttgyűlést a megjelent küldöttek létszámáról. Révész György bejelenti, hogy a küldöttgyűlésen 43 fő jelent meg, közülük 39 fő a szavazati jogú küldött. A 39 küldött jelenléte elegendő az alapszabály módosítás jogi követelményeinek teljesítéséhez.
Benedek András köszönti a jelenlévőket és általuk képviselt szakosztályok, tagozatok tagjait is, majd ismerteti a napirendet.
A napirendet a küldöttek egyhangúan elfogadták, tartózkodás és ellenszavazat nélkül.
Benedek András megköszöni a küldöttgyűlés zökkenőmentes előkészítését, nevezetesen a kilenctagú elnökségben egy új alelnök és két új elnökségi tag megválasztásának jogszabályoknak megfelelő előkészítését. Az MPT előző éve az alapítás 125 évfordulójának jegyében telt, idén pedig az újjáalakulás 50. évfordulót ünnepeljük. A program sűrű, jól látható, követhető ez a honlapon is, szinte nap mint nap van egy-egy szakosztályi, tagozati rendezvény. Bár az évente megrendezett küldöttgyűlés szokványos rendezvényünk, azonban a civil szervezeteket érintő változások közepette jelentős feladatot ró a Társaságra a tartalmi munka, a szervezeti élet színvonalas fenntartása. Megállapítja, hogy az MPT működése stabil, de fontos figyelemmel lenni a fiatalítás örök feladatára. Az infrastuktúra rendezett, köszönet a két egyetemnek, különösen az ELTE-nek, amely a megszépült Kazinczy utcai épületben adott helyet az MPT-nek, és köszönet a BME-nek is a munkát segítő infrastrukturális támogatásért.
10.55 – 11.10 Újra – alapítókra emlékezünk Trencsényi László ügyvezető elnök
Trencsényi László az 50 évvel ezelőtti eseményekre képekkel illusztrált előadásban emlékezik, amikor is az MPT megalakult az országházban. Az ünnepség a Színes hurok szakosztály koncertjével megkezdődött a múlt héten Széchy Éva és Csoma Gyula alapítók jelenlétében, a nagy rendezvények sorában ezt követi legközelebb a 2017. június 9-én, az ELTE TOK-on, a Neveléstörténeti szakosztály által rendezett konferencia.
A dokumentumértékű megemlékezés szövegét Trencsényi László felolvassa.
Hozzászólás Trencsényi előadásához: Lányi Katalin megjegyzi, hogy ő kezdte meg évtizedekkel ezelőtt doktori disszertációjában az MPT történetének feldolgozását.
Benedek András emlékezik Illés Margitkára, aki a közelmúltban, 88 éves korában hunyt el és az 1970-ben megalakult Összehasonlító Pedagógiai szakosztály örökös elnöke. Tipikus képviselője volt a fényes szeles nemzedékének. Dolgozott az Országos Neveléstudományi Intézetben, majd az OPI-ban. MPT-ben folytatott tevékenysége szimbolikus, hiszen három Nevelésügyi Kongresszus aktív résztvevője volt.
Megemlékezik még a közelmúltban elhunyt Csermely Tiborné és Horváth Márton tagtársunkról, akis az elmúlt időszakban, szép életkort megélve hunytak el. A küldöttgyülés egy perces néma felállással emlékezett az eltávozott tagtársakra.
11.10 – 11.20 A Küldöttgyűlés munkabizottságainak megválasztása
- Levezető elnök: Benedek András
- Jegyzőkönyvvezető: Kraiciné Szokoly Mária
- Hitelesítők: Bakonyi Anna
- mandátumvizsgáló és szavazatszámláló bizottság: Révész György, Pócsik Katalin, Zsadányi László (egyhangú szavazás tartózkodás, ellenszavazat nincs)
- Jelölő bizottság Munkácsy Katalin Szakáll Istvánné , Tölgyesi József, a jövő évi közgyűlés előkészítését is lássák el. (egyhangú)
előadó: Fábry Béla
A küldöttgyűlés a nyílt szavazás során tartózkodás, ellenszavazat nélkül egyhangúan megválasztotta a munkabizottságok tagjait.
11.10 – 12.00 Beszámoló az MPT 2016. évi munkájáról – Javaslat az MPT 2017. évi munkájára előadó: Trencsényi László
Trencsényi László a hagyományok őrzése mellett a fiatalítás kérdését veti fel.
A beszámoló kapcsán arra hívja fel a figyelmet, hogy a tevékenység belső arányaira jellemző, hogy az új szervezeti egységek a klasszikus neveléstudományi területek helyett új területeket képviselnek, azaz nem a hagyományos diszciplinákra épülnek, hanem a pedagógia valamelyik speciális, komplex területére fókuszálnak (diszlexia, zene, mozgalompedagógia stb). A tevékenységi területeket jellemző változások személyekhez is kötődben. Példaként a vizuális nevelés és az óvodapedagógiai szakosztály munkáját említi. Azok a szervezeti egységek szűnnek meg, alakulnak át, amelyeknél a képviselt terület gondozása egyébként intézményesítetten (pl. MTA albizottság) rendelkezésre áll. Az MPT-ben az extrém, helyüket kereső tartalmak jelennek meg.
Az előadó néhány rövid információ keretében megemlíti az idei friss rendezvényeket, és szól a megjelenő kiadványokról.
Javaslatot tesz az elnökség szervezeti változásának elfogadására, ismerteti ennek jogszabály szerinti közgyűlési határozati hátterét, amely az új civil törvény szerint igen szigorú.
A változás egy új, harmadik alelnök kinevezésére és két új elnökségi tag megválasztására irányul. (A két lemondott elnökségi tag: Szabó András és Csillag Ferenc). A három alelnök között a feladatok a következőképpen oszlanak meg: Kraiciné a felsőoktatással és felnőttképzés területével, Fábry Béla az iskola világával, míg a harmadik alelnök az óvoda és kisgyermeknevelés területével foglalkozik.
Tájékoztatja a küldöttgyűlést, hogy az újabban kiküldött, a 2017. évi tagdíjbefizetést kérő levélre 60 új befizetés érkezett, 6 fő életkorra és egészségi állapotra vonatkozóan jelezte lemondását. Sajnos a tagság e-mailes adatbázisának frissítése szükséges, mert 100 rossz e mail címről értesültünk, elsősorban az intézményi változásokhoz köthető címváltozások miatt. Ezt a problémát ősszel az elnökség orvosolni kívánja.
Így készül az elnökség a jövőre és igyekszik helytállni a nehezedő körülmények között.
A Felügyelő Bizottság jelentése előadó: Novák István elnök
A Felügyelő Bizottság tagjai területenként vizsgálták az MPT munkáját, majd összesítették tapasztalataikat. A Bizottság feladat kettős. Egyrészt az év során felmerült problémák kezelése, ilyen örvendetes módon évek óta nem fordult elő, így idén sem volt. Az éves pénzügyi helyzet működésének áttekintése alapján a Bizottság megállapítja, hogy az MPT törvényesen működik, gazdálkodása kiegyensúlyozott, a tagság aktív, az elnökség szakszerűen, magas színvonalon végzi munkáját. A Társaság munkája kapcsán kiemeli, hogy 2016-ban 33 nagyrendezvény volt, amelyen 3200 fő vett részt. A Bizottság nevében gratulál és további jó munkát kíván.
Beszámoló aktuális szervezeti ügyekről előadó: Fábry Béla
Az elnökség feladata a szervezeti egységek munkájának figyelemmel kísérése. Az alapszabály értelmében a küldöttgyűlésnek kell dönteni a szervezeti egységek megalakulása és megszűnése tárgyában. Bejelenti, hogy 2016-ban új szervezeti egység nem született, azonban az általános iskolai és középiskolai szakosztály megszűnik.
Vita, kérdések, hozzászólások:
Csöreg Éva nevét említik a Vizuális Nevelési szakosztály történetéhez. Turcsik Katalin a Diszlexiás … szakosztály képviseletében jelzi, hogy a jelentésben két hibát találtak, ezek javítását kéri: a kiadványoknál A gyermek 3 D-ben kerüljön be, és az elnyert pályázatok számát elírták, a szakosztály a második pályázatot nyerte.
Villányi Jutka felhívja a figyelmet a Staféta táborra, kéri a jelenlévőket terjesszék a tábor hírét. Tájékoztatja a küldöttgyűlést, hogy a tavaly elkezdett” Játszunk” mindannyian elnevezésű rendezvényt idén is meghirdetik szeptember 17-ére. Kéri a küldötteket, hogy a hír terjesztésével segítsék a rendezvény sikeres megvalósítását minél több településen.
Hozzászólásában végül kéri, hogy a küldöttgyűlés hallgassa meg a Nemzetiségi szakosztály képviselőjét, aki beszámolt az eredményekről, tervekről.
Juhász Ágnes (Pályaorientációs szakosztály): felhívja a figyelmet arra, hogy a szakosztályi rendezvényeikre meg szokták hívni a pályaorientációban érdekelteket. Kéri az tagsági adatbázis pontosítását, hozzáférhetővé tételét és azt, hogy tájékozódhasson arról, hogy a megszűnt szakosztályok munkaterületét ki képviseli. Megjegyzi, hogy tudatosítani kellene, hogy az MPT a Szakképzési Társaság jogutódja.
Köpf Lászlóné: a szakképzés problémakörét említi, úgy látja, hogy az MPT nem képviseli a szakképzés kérdését. Véleménye szerint a Szakképzési Társaság integrálódása nem hozott sikert, az MPT nem reagál a szakképzést érintő döntésekre. Kéri, hogy a Társaság demonstrálja azt, hogy a szakképzés a nevelésügy az oktatásügy szerves része. Hangsúlyozza az MPT fontosságát,mert az MPT a magyar pedagógia reprezentánsa.
Válaszok a hozzászólásokra:
Novák István (Felügyelő Bizottság): a diszlexiás kötet megjelenítésére vonatkozó felszólalás korrekt, javítani fogják. A pályázat számának javítására vonatkozó kéréstől álljon el a felszólaló, mert csak szövegszerkesztési probléma áll fenn, amit a végleges anyagban a tényeknek megfelelően korrigálnak. A felszólaló elfogadta ezt a javaslatot.
Trencsényi László: A szakképzés vonatkozásában azt reméltük jogosan, hogy a Szakképzési Társaság relativ inaktivitása az egyesüléssel módosul és jobb szakmaisággal intenzívebben fognak tevékenykedni, de ez számos ok miatt nem így történt. Ennek oka többek között az a jelenség, amellyel több szervezet vonatkozásában találkozunk, hogy a pedagógusok – például a magas óraszámú iskolai elfoglaltságaik miatt – elzárkóznak a programokon való részvételtől, az aktív cselekvésre épülő együttműködéstől. Egyébként megjegyzi, hogy több szakképzési ügyben megszólalt az MPT, és az elnökség támogatja Szenes György ezirányú tevékenységét.
Fontos megjegyezni, hogy a hivatali ügymenet lassúsága miatt csupán három hónappal ezelőtt érkezett meg a Szakképzési Társaság megszűnéséről szóló okiratot.
A kapcsolattartás kérdésénél fontos tudni, hogy az mail címlista – például a részvevők korára való tekintettel – nem teljes. Benedek András javasolja a face book csoportok használatát.
Trencsényi László végül három dologra hívja fel a figyelmet:
- Fontos a pontos fogalomhasználat, a tagozat, a szakosztály és a kollégium fogalmának használatáta. A Szakképzési Kollégium nagyobb rangú, mint a szakosztály, ez a státuszt kapta a szakképzés területe az MPT-ben. Fontos megjegyzés: az MPT nem jogutódja a Szakképzési Társaságnak.
- Stratégiai kérdésként jelentkezik az MPT életében az, hogy mi a szervezeti élet célja: a 2500 főnyi tagság megőrzése, a velük való foglalkozás (a Társaság aktív magjának „gerillaként” felhasználása a többség elérésére). vagy az aktív mag élénk érdemi szakmai munkájának elvárása.
- A hozzászólásban már kifejtett jelenség, miszerint az MPT új irányba megy el, ez azt is jelzi, hogy az MPT nem hagyta el a szakképzés képviseletét, ezt a megjegyzést Trencsényi nem fogadja el. A kérdés az, hogy az MPT elnöksége mire képes és a jelen erőforrás helyzetben stratégiai döntést igényel, hogy a belső energiákat mire mozgósítsuk. Mi legyen azokkal a szervezeti egységekkel, ahol az elnökség nem tudja aktiválni a szervezeti egység munkáját. Véleméyne szerint nem értelmes ezt „felülről” irányítani.
A felszólalók és a Felügyelő bizottság elfogadta a válaszokat.
Vita, határozathozatal
Nyílt szavazás:
- Beszámoló és 2017 évi munka: egyhangú, tartózkodás, ellenszavazat nincs
- Közhasznúsági beszámoló: egyhangú, tartózkodás, ellenszavazat nincs
- Felügyelő Bizottsági beszámoló (kiegészítés: nem 7, hanem 8 kötet): egyhangú, tartózkodás, ellenszavazat nincs
- Ált iskolai és Gimnáziumi szakosztály megszűnése: egyhangú, tartózkodás, ellenszavazat nincs
12.00 -12.30 – Személyi kérdések előadó: Fábry Béla ill. a Jelölő Bizottság elnöke
Alapszabály módosítás
Alapszabály szerint, ha év közben elnökségi taglemond, azt a küldöttgyűlésen kell pótolni.
Három szakasz:
- szakasz: harmadik alelnöki poszt létrehozására. jelölt: Villányi Györgyné
- két új elnökségi tag: Bőszéné Szatmári Nagy Anikó, Somogyi Zsuzsanna
A személyekről titkos szavazás: (az összes küldött 25 %-a), 36 egybehangzó szavazat kell!
A küldöttek részéről kérdés, hozzászólás, javaslat nem érkezett.
A szavazás idejére az ülés felfüggesztése, szavazatok megszámlálása
A titkos szavazás eredménye:
41 érvényes szavazat:
- alelnök 41 igen, tartózkodás, ellenszavazat nincs
- Bőszéné Szatmári Nagy Anikó, 41 igen, tartózkodás, ellenszavazat nincs
- Somogyi Zsuzsanna 41 igen, tartózkodás, ellenszavazat nincs
Az új alelnök és a két új elnökségi tag bemutatkozik.
12.45 Elnöki zárszó és szendvicsebéd