A Magyar Pedagógiai Társaság 2018. évi Küldöttgyűlése: Jegyzőkönyv

A Magyar Pedagógiai Társaság 2018. évi Küldöttgyűlése

Jegyzőkönyv

(20178 május 25. Budapest, ELTE PPK fszt. 4. terem

(Budapest, 1075 Kazinczy u. 23-27.)

 

Javasolt napirend:

 

  • Megnyitó – Benedek András elnök
  • A küldöttgyűlés napirendi pontjainak elfogadása
  • A Küldöttgyűlés munkabizottságainak megválasztása Előadó Fábry Béla
  • Beszámoló az MPT 2017. évi munkájáról előadó: Trencsényi László,
  • Javaslat az MPT 2018-22 közötti munkájának stratégiai elemeire – Állásfoglalás
  • Közhasznúsági beszámoló 2017 előadó: Trencsényi László
  • A Felügyelő Bizottság jelentése a 2014-17 közötti gazdálkodásról

Előadó: Novák István

Javaslat az MPT elnökének, ügyvezető elnökének, alelnökeinek, elnöksége tagjainak, a Felügyelő Bizottság tagjainak megválasztására, a Szakmai Kollégium Küldöttgyűlés által választott tagjaira, az ÚPSZ szerkesztő bizottsága MPT által delegált tagjainak, valamint a Kisgyermek szerkesztőségének megbízására

             Előadó: A JEB elnöke

xxx

 

Az elnök a köszöntő előtt szól a Küldöttgyűlés határozatképességéről (hatályos ASZ 10. § 10.3 pont A küldöttek  50 %.a + 1 fő). Bejelenti, hogy a határozatképességhez kell 128 fő, azaz határozatképességi küszöb ennek fele, azaz 66 fő, aki jelen van 77 fő, tehát határozatképes a küldöttgyűlés.

10.15 – 10.35  A Küldöttgyűlés megnyitása: Benedek András elnök

A VII. Országos Nevelésügyi Kongresszus – 10 év távlatából a Magyar Pedagógiai Társaság szemével

10 évvel a VII. ONK után. ..

Benedek András visszatekint kilenc éves elnökségi munkájára, bejelenti, hogy a mai küldöttgyűlésen leköszön elnöki megbízatásáról, ennek okaként a rotáció fontosságát hangsúlyozza. Emlékezik a 2008-ban, az MPT által szervezett Országos Nevelésügyi Kongresszusra, hangsúlyozza, hogy a „Oktatás közügy” szlogen változatlanul érvényes. Mintegy 2008-ban a Kongresszuson 1200 fő vett részt a MŰPÁ-ban és BME-n. Megemlékezik a kezdeményezőkről és azokról, akik megvalósították és tárrendezőként közreműködtek. (Pl. az MTA Ped Bizottsága, a Magániskolák Egyesülete, Katolikus pedagógus Szövetség, Diáksport szövetség stb. ) Példaértékű volt az együttműködés,  a Kongresszust két-három éves át élénk munka követte. Fontos lenne egy újabb nevelésügyi kongresszust megrendezni.

Elnök Úr reflektál a kongresszus összefoglalásának megállapításaira, s megjegyzi, hogy ezek árgondolása a mai helyzetben is igen aktuális. Szomorúan állapítja meg, hogy a minisztereket illetően az akkor résztvevő miniszterek közül két személy már nincs körünkben. Emlékezik Ádám Györgyre, akitől átvette az elnöki feladatot. felidézte az általa a kongresszuson ismertetett stratégiai célokat (párbeszéd fontossága, tematikai nyitottság, a tudás új értelmezés, szembenézés az értékek változatosságával, a nyilvánosság szerepe, a politika szerepvállalása). Megállapítja, hogy a Kongresszusnak és a megjelent összefoglaló kötetnek nagy volt a hatása. Felhívja a figyelmet ara, hogy ma is fontos az iskola és a társadalom, a politika, a finanszírozás, az iskolarendszer és szervezet, a pedagógus személye, a tartalmi fejlesztés kérdése.

A kongresszus fontos szakmai pontja volt, hogy az igényes záróülésen Sólyom László köztársasági elnök szólt a kongresszushoz, majd üzenetét három évvel később megerősítette.

Zárásként, érték és törekvésként megállapítja, hogy fontos feladat vállalni a vitát, az önkéntes alapon szerveződő MPT megszólalása fontos a nevelésügyi kérdésekben. Folyamatos párbeszédre van szükség, nemcsak az évfordulós megemlékezésekre, hanem a belső és a külső párbeszéd fenntartása.

Benedek András reméli, hogy az általa elnökölt mintegy 10 évre a továbbiakban az elnökség építeni tud.

 

 

 

10.35-10.40    A küldöttgyűlés napirendi pontjainak elfogadása

 Előadó: Fábry Béla

 

10.40– 10.45 A Küldöttgyűlés munkabizottságainak megválasztása

előadó: Fábry Béla

levezető elnök:Benedek András

jegyzőkönyvvezető: Kraiciné Szokoly Mária

 hitelesítők: Bakonyi Anna, Orosházi Katalin

Jelölő bizottság: Tölgyesi József, Szakáll Istvánné, Munkácsy Katalin, Varga Lajos

Mandátumvizsgáló és Szavazatszámláló Bizottság: Kajos László, Pékné Varga Kata, Varga Lajos.

 

A küldöttgyűlés nyilt szavazással, egyszerű többséggel valamennyi kérdésben egyhangú igennel szavazott, nem és tartózkodás nem volt.

 

10.45 – 12.15  Beszámoló az MPT 2014-17. között végzett munkájáról –

 Javaslat az MPT 2018-22 közötti munkájának stratégiai elemeire – előadó: Trencsényi László

Trencsényi László elmondja, hogy az előkészítő Bizottság és az elnökség között a közgyűlés előkészítése kapcsán a kapcsolat nagyon intenzív volt. Öröm, hogy szakosztály megszűnését nem kell jelenteni. Fontos fejlemény hogy a Szakképzési Kollégium 2018. május 22-i konferencia keretében újjáalakult. A konferencia a párbeszédnek adott teret. Először vett részt államtitkár civil rendezvényen és vázolta fel konstruktív javaslatait, hasonlóan a Kamara és a gyáriparosok szövetsége képviselőjéhez. A szakképzés lesz talán a az MPT kitörési pontja.

A szakosztályok tagozatok helyzetéről szólva megállapítja, a 40 szakosztály és tagozat közül hat szervezet erős magot képez, ahol intenzív a munka folyik és magas a létszám. A következő körben, kicsi a mag és magas taglétszám, majd nagy mag kicsi taglétszámmal. A tagság harmadik köre ahol van életjele a szervezeti egységnek, negyedik, ahol van vezetői páros, ötödik körben vannak azok az egységek, ahol most új vezetés kezdi a munkát. Hatodik körben vannak a kiüresedő szakosztályok.  Továbbá 200 tagunk nem sorolta be magát tagozathoz, szakosztályhoz. Trencsényi László megemlékezik az elhunyt tagtársainkról.

13 szervezeti egységben van szervezeti változás, ami rendszerint fiatalítást jelent. Tehát a korábbi küldöttgyűlés fiatalításra irányuló törekvése lassan-lassan kezd megvalósulni.

Trencsényi László szól a küldöttgyűlés résztvevőinek korábban elektronikusan megküldött küldöttgyűlési állásfoglalásról.

 

 

Közhasznúsági beszámoló 2017 Előadó: Trencsényi László

Trencsényi László bejelenti, hogy a Társaság a beszámolási időszakban megfelelt a közhasznúság a törvényi előírás szerinti követelményeinek. Választott vezetői az alapszabályban foglaltaknak megfelelően tevékenykedtek, a könyvelés a 2017. évre negatív mérleget eredményezett, ez azonban nem jelent likviditási gondot az MPT-nek.

Intenziven pályázunk változó sikerrel, reménykedünk Sólyom elnök Úr és az Erzsébetvárosi Önkormányzat idei támogatásában.

 

A Felügyelő Bizottság jelentése a 2014-17 közötti  gazdálkodásról

előadó: Novák István

Novák István bejelenti, hogy az MPT a beszámolási időszakban jogszerűen és igen aktívan tevékenykedett. Egy a tagság felülvizsgálatára vonatkozó javaslata., amely a következő elnökségre hárul, hogy az „alvó tagokat” fel kell keresni, a hozzájuk történő eljutás azonban nem lehet az elnökség feladata, ezért kéri a szakosztályokat és tagozatokat, hogy ezt tegyék meg saját körükben és legyek aktív közéletiség a szervezeti egységeken belül. Megállapítja, hogy törvényesen az megfelelően, szervezetten működik az MPT, köszöni ezt a szervezeti egységeknek és további jó munkát kínál.

 

Beszámoló aktuális szervezeti ügyekről

előadó: Fábry Béla

BELEJNTI, hogy Játék és gyermekpedagógia néven működik tovább az Ijúsági tagozat.. Új szakosztály az iskolai lemorzsolódás ügyében, szakosztály vezető Kajos László, közösségnevelési szakosztály, vezetője Fábry Béla, interkulturális nevelési szakosztály  Végül egy új szabályzat (GDPR) a adatok bizalmas kezeléséről. Kéri a jelenlévőktől, hogy minden meghívón tüntessék fel, hogy a jelenlévők hozzájárulnak ahhoz, hogy a programon készült fényképek a MPT keretében felhasználható legyen. Ez a kötelezettség a honlapon történő megjelenéssel egyidőben lép hatályba.

 

Komplex vita, kérdések, észrevételek, javaslatok

 

A beszámoló vitája és javaslat a jövő munkájának stratégiai elemeire:

Lányi Katalin szomorú, hogy Petró András lemond.

Benedek András válasza, hogy nevezett jól van, de egészségi állapota miatt közszereplést nem vállal. A jelzés jogos, lépni fognak a kérdésben.

 

Állásfoglalásról nyitott vita: kérdés és hozzászólás nincs.

Szavazás eredménye: egyhangúlag (75 fő) elfogadta a küldöttgyűlés

 

Közhasznossági beszámoló: kérdés és hozzászólás nincs

Szavazás eredménye: egyhangúlag (75 fő) elfogadta a küldöttgyűlés

 

Felügyelő Bizottság jelentése: kérdés és hozzászólás nincs

Szavazás eredménye: egyhangúlag (75 fő) elfogadta a küldöttgyűlés

 

Fábri Béla bejelentése az aktuális szervezeti egységekről bejelentásáhez: kérdés és hozzászólás nincs.

Szavazás eredménye: egyhangúlag (75 fő) elfogadta a küldöttgyűlés.

 

 

Kraiciné Szokoly Mária az elnökség nevében köszönetet mond Benedek Andrásnak az elmúlt két ciklus elnöki munkájáért . reméli, hogy Benedek András a Szakképzési Kollégium elnökeként továbbra is jelentős mértéken fogja segíteni  az MPT munkáját. Köszönetet mond Szenes Györgynek a Szakképzési Kollégium elnöki feladatainak ellátásáért.

 

A válaszadást követően szavazás a beszámolók elfogadásáról. Az első beszámoló (MPT 2014-17, 2018-22) elfogadását követően külön szavazással fogadja el a KGY az Állásfoglalást.

 

12.15-13.00  

  1. A listára kerülés szavazása

 

Javaslat az MPT elnökének, ügyvezető elnökének, alelnökeinek, elnöksége tagjainak     előadó: A JEB elnöke Nincs kiegészítő javaslat

 

A listára kerülést a küldöttgyűlés egyhangúlag (75 fő) elfogadta

 

Felügyelő Bizottság tagjainak megválasztására

A listára kerülést a küldöttgyűlés egyhangúlag (75 fő) nyílt, egyszerű többség

 

 

a Szakmai Kollégium Küldöttgyűlés által választott tagjaira,

A listára kerülést a küldöttgyűlés egyhangúlag (75 fő) nyílt, egyszerű többség

 

 

az  ÚPSZ szerkesztő bizottsága MPT által delegált tagjainak

A listára kerülést a küldöttgyűlés egyhangúlag (75 fő) nyílt, egyszerű többség

 

 

a Kisgyermek szerkesztőségének megbízására

A listára kerülést a küldöttgyűlés egyhangú igen (75 fő) nyílt, egyszerű többség

 

A listára kerülés az Elnökség tagjaira: a küldöttgyűlés egyhangú igen (75 fő) nyílt, egyszerű többség

Három alelnök: Borbély Pecze Tibor Bors, Kraiciné Szokoly Mária, Villányi Györgyné: a küldöttgyűlés egyhangú igen (75 fő) nyílt, egyszerű többség

 

A listára kerülést Ellenőrző Bizottság elnökei posztjára: Novák István a küldöttgyűlés egyhangúlag (75 fő) nyílt, egyszerű többség

 

A listára kerülést ügyvezető elnök tisztségre:  Fábry Béla a küldöttgyűlés egyhangúlag (75 fő) nyílt, egyszerű többség

 

A listára kerülést az elnöki tisztségre: Trencsényi László a küldöttgyűlés egyhangúlag (75 fő) nyílt, egyszerű többség

 

A szavazást követően a Mandátumvizsgáló és Szavazatszámláló Bizottság visszavonul számlálni.

 

A szavazás második fordulója (titkos szavazás)

A szavazás menetét a Mandátum és Szavazatszámláló Bizottság elnöke ismerteti.

A szavazók létszáma: 77 ő

  1. Szavazás az MPT elnökére, Trencsényi 77 igen, 0 nem, 0 tartózkodás
  2. Szavazás a FB elnökére, 77 igen, 0 nem, 0 tartózkodás
  3. Szavazás a SZK közgyűlés által választott tagjaira,  77 igen (kivéve Czakó Jenő 76 igen, Simon Mária 76, Szabolcs Éva 76)
  4. Szavazás az ÚPSZ szerkesztő bizottságába delegált MPT tagokra, Kraiciné Szokoly Mária 75, Mátrai Zsuzsa 77, Perjés István 77, Tóth Géza 77Molnár György 1 igen.
  5. Szavazás a Kisgyermek szerkesztőségére. összessésében elégséges igen

(Székely Ilona 77 igen, Szombathelyiné Nyitrai Ágnes77 igen, Tölgyesi József 77 igen, Zóka Katalin 77 igen)

 

A számlálás idejére a levezető elnök szünetet rendel el, a szünetben szendvicsebéd.

 

A szavazás harmadik fordulója (titkos szavazás)

A szavazatszámlálást követően a Bizottság elnöke ismertette az eredményt.

 

ügyvezető elnök Fábry Béla 77 igen

alelnökök: Kraiciné Szokoly Mária 75 igen, Pecze Tibor Bors 77 igen, Villányi Györgyné77 igen.

elnökség tagjai: Kraiciné Szokoly Mária 77 igen, Pecze Tibor Bors 77 igen, Villányi Györgyné 77 igen, Böszéné  Szatmári Anikó 77igen, Kissné B. R. 77 igen, Somogyi Zsuzsa 77 igen, Turcsik Katalin 77 igen.

Felügyelő bizottság: Beáné Losonczi Katalin 77 igen, Miskolcziné Jakab Enikő 77 igen, Platty Ivánné 77 igen, , Turi Ibolya 77 igen. Póttag Pocsik Orsolya 77 igen.

 

 

13.00 Javaslat az Alapszabály módosítására a jogszabályi/törvényszéki elvárásnak megfelelően a megválasztott elnökség adatai átvezetése az Alapszabályba)

Előadó: Fábry Béla

Az alapszabálynak tartalmaznia kell a megválasztottak alapadatait. A küldöttgyűlés fogadja el, hogy az alapszabályt ennek megfelelően módosítsák. Benedek András jogosultsága is átszáll az új elnökségre.

Látható többség, 77 igen, 0 nem, 0 tartózkodás

 

13.00 Trencsényi László elnöki zárszó

A Magyar Pedagógia Társaság legutóbbi eseményeiről, személyes benyomásairól számol be a szakosztályok, tagozatok átalakulása kapcsán. Trencsényi személyesen kötődik a tagsághoz, a 2500 főből sok tagtársunkhoz életutat tud rendelni. Megjegyzi, hogy a hozzászólások elmaradása és a közel 80 fő megjelenése az ülésen a bizalom és a beszámolóval való egyetértés jele.

Segítséget kér a tagságtól és a kollégiumoktól a fékek és egyensúlyok rendszerének működéséhez, ami jellemezte az elnökség munkáját  Ádám György és a Benedek András elnöksége idején, ez hiányozni fog, de reméli ezt Benedek András megteszi továbbra is a Szakképzési Kollégium élén.

Kéri a szakosztályok támogatását, kéri az alelnököket, hogy segítsen a nehézségek megoldásában.

 

Zárásként ismerteti az MPT idei nagyrendezvényeire vonatkozó terveket.